Լարվեք և հիշեք, երբ Նիկոլը սկսեց խոսել արտահերթ ընտրությունների մասին
Ընտրությունները, որոնք հավանության կարժանանան ներքաղաքական կոլաբորանտների կողմից, ստրկամիտ կուսակցությունների ձեռքով Նիկոլի վերարտադրության լեգիտիմացումն են: Այս մասին իր իր թելեգրամյան ալիքում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը:
«Եկեք ապակենտրոնացնենք ընտրությունների մասին Նիկոլի ստեղծած խառնաշփոթը:
1․ Լարվեք և հիշեք, երբ Նիկոլը սկսեց խոսել արտահերթ ընտրությունների մասին: Ճիշտ է՝ երբ ընդդիմությունն ուժեղ էր, կապիտուլյացիայի մասին հիշողությունը թարմ էր, իսկ մանդատներով ուսապարկերը թաքնվում էին ընկերների և ծանոթների տներում։ Հետո, երբ ընդդիմության ակտիվությունը նվազեց, Նիկոլը որոշեց, որ ժողովուրդն այլևս չի ցանկանում ընտրություններ: և հիմա, երբ Գլխավոր շտաբը սատարեց ժողովրդին, հանկարծ պարզվեց, որ նույն ժողովուրդը հանկարծ, անսպասելիորեն ու կտրուկ ընտրություններ ուզեց: Ընտրությունները կապիտուլյանտի կեղծ օրակարգն են, որոնք ասպարեզ են նետվում մի նպատակով՝ ուժային դիմակայությունը վերափոխել քաղաքական առևտրի:
2․ Ընտրությունների անցկացման գլխավոր, ամենակարևոր պայմանը Նիկոլի համար նախընտրական շրջանում նրա իշխանության մեջ լինելն է: Նրա առաջ քաշած թեզը այսպիսին է՝ մենք միակ իշխանությունն ենք, որն անցկացրել է միակ ազատ ընտրությունները անկախ Հայաստանի պատմության մեջ: Բայց դրանք Նիկոլի՝ կիսաստվածի ընտրություններ էին: Հիմա կիսաստված Նիկոլը բոլորի կողմից ընկալվում է որպես կապիտուլյանտ, դավաճան և կնահաճո: Առաջնորդ, որ ամոթալի կերպով օգտագործում է քրեական աշխարհը, ամբողջ վարչական ռեսուրսները և պետական ու օլիգարխիկ ֆինանսավորումը, որպեսզի հրապարակում խղճուկ ներկայացում կազմակերպի: Նրան պետք չէր կեղծել 2018-ի ընտրությունները: 2021 թվականի հնարավոր ընտրությունները կենսական նշանակություն ունեն: Հիշեք 1990-ին ժողովրդականորեն ընտրված Լևոն Տեր-Պետրոսյանին և 1995-ի և 1996-ի ամոթալի ընտրությունները:
3. Ո՞ւմ հետ է նա քննարկում ընտրությունների հարցը: Ազգային ժողովի 2 խմբակցությունների հետ: Թե այս կուսակցությունների, թե նրանց առաջնորդների հանդեպ ամենայն հարգանքով, նրանք ժողովուրդ չեն: Ժողովրդին սպանել են պատերազմում, ժողովուրդը բուժում է վիրավորներին, փնտրում անհայտ կորածներին և հույս ունի վերադարձնել գերիներին: Ժողովրդին ստում են և ուզում են ճշմարտությամբ կամ կեղծիքով ստիպել վերարտադրել նիկոլյան իշխանությունը: Ժողովուրդը 2018-ին Նիկոլին վարչապետ է նշանակել և այժմ լիզում է այն վերքերը, որոնք Նիկոլը հասցրել է իրեն: Կրկնում եմ, խորհրդարանական ընդդիմության հանդեպ ամենայն հարգանք տածելով, նրանք, Նիկոլի թշվառների հետ միասին, չեն ներկայացնում ամբողջ ժողովրդին և չեն ներկայացնում ամբողջ քաղաքական սպեկտրը:
Ահա թե ինչու էի այս ամենն ասում: Ընտրությունները, որ պետք է կազմակերպվեն և կառավարվեն Նիկոլի կողմից, ազատ կամարտահայտման գաղափարի խեղաթյուրում է:
Նիկոլի կողմից սահմանված ընտրությունների օրը Նիկոլի համար ժամանակ շահելու հնարավորություն է:
Ընտրությունները, որոնք հավանության կարժանանան ներքաղաքական կոլաբորանտների կողմից, ստրկամիտ կուսակցությունների ձեռքով Նիկոլի վերարտադրության լեգիտիմացումն են:
Դրանք կլինեն ոչ թե ընտրություններ, այլ իշխանության ուզուրպացման մեղսակցություն: և, կարծես, բոլորն արդեն դա հասկանում են»,- գրել է Միքայել Մինասյանը:

Напрягитесь и вспомните, когда Никол заговорил о внеочередных выборах
1. Напрягитесь и вспомните, когда Никол заговорил о внеочередных выборах. Правильно: когда оппозиция была сильна, память о капитуляции была свежа, а рюкзаки с мандатами скрывались по домам друзей и приятелей. Потом, когда оппозиционная активность спала – Никол решил, что народ выборов более не хочет. И сейчас, когда Генштаб поддержал народ, вдруг оказалось, что тот же народ вдруг, неожиданно и резко выборов захотел. Выборы – это ложная повестка капитулянта, вбрасываемая в поле с одной целью: трансформировать силовое противостояние в политическую торговлю.
2. Ключевым, наиважнейшим, условием проведения выборов для Никола является его нахождение во власти в предвыборный период. Тезис, который он выдвигает таков: мы единственная власть, которая провела единственные свободные выборы в истории независимой Армении. Но это были выборы, Никола – полубога. Сейчас же Никол из полубога воспринимается всеми как капитулянт, предатель и подкаблучник. Лидер, позорно задействовавший криминал, весь административный ресурс и государственное и олигархическое финансирование для того, чтобы устроить жалкий перформанс на площади. Выборы 2018-го года ему не нужно было фальсифицировать. Возможные выборы 2021-го – витально необходимо. Вспомните всенародно избранного в 90-ом Левона Тер-Петросяна, и позорные выборы 1995-го и 1996-го.
3. С кем он обсуждает вопрос о выборах? С 2-я фракциями Национального Собрания. При всем уважении как к этим партиям, так и к их лидерам – они не народ. Народ убивали на войне, народ лечит раненых, ищет без вести пропавших и надеется вернуть пленных. Народу врут и хотят всеми правдами и неправдами заставить воспроизвести николову власть. Народ назначил Никола премьером в 2018 и сейчас зализывает раны которые Никол ему нанес. При всем, повторюсь, уважении к парламентской оппозиции, они, вместе с николовскими сявками, не представляют весь народ и не представляют всего политического спектра.
Так вот к чему я это все?
Выборы, организованные и управляемые Николом – это профанация самой идеи свободного волеизъявления.
Выборы в день, назначенный Николом – это возможность для Никола выиграть время.
Выборы, одобренные внутриполитическими коллаборантами – это легитимизация воспроизводства Никола руками сервильных партий.