Ովքեր դավաճանեցին Վազգենին
Վազգենի մասին կա շատ լավ կամ շատ վատ կարծիք։ Միջինը չկա։ Այդպես է լինում բոլոր վառ կերպարների դեպքում։
Վազգենի լույսն ու ստվերը
Վազգենի մասին բազմաթիվ միֆեր կան։ Իրականությունն այն է, որ նա և՛ դրական, և՛ բացասական դերակատարում է ունեցել Հայաստանի անկախացումից հետո։
Որպես զորահրամանատար նրա դերը, մեղմ ասած, չափազանցված է։ Եթե նա չսպանվեր թուրքական 5–րդ շարասյան ձեռքերով, ապա հաստատ չէր արժանանա սպարապետի կոչմանը։ Բայց մյուս կողմից էլ նա մեր բանակի ոգին էր և հայ–ռուսական հարաբերությունների գլխավոր ճարտարապետներից մեկը։ Այդ ճարտարապետությունն էր, որ մեզ հնարավորություն տվեց ճիշտ դիրքավորվել ու հաղթել թշնամուն։
Որպես քաղաքական գործիչ Վազգենը սև ու սպիտակ դաշտերում հայտնվեց։ 1996–ի նախագահական ընտրություններին Վազգենի կոպիտ միջամտությունը, ընտրակեղծիքների պաշտպանությունը նրան սևացրեց և դարձրեց ատելի կերպար։
1998–ին նա Լևոն Տեր–Պետրոսյանին նախագահի աթոռից հեռացնելու գլխավոր դերակատարն էր։ Նրա գործուն մասնակցությամբ կանխվեց 1–ին նախագահի՝ Արցախի հարցով վտանգավոր փուլային տարբերակի իրականացումը, որի արդյունքում Արցախն ամբողջությամբ մնալու էր Ադրբեջանի կազմում։ 1998–ին Վազգենը մաքրվեց 1996–ից ու դա էր պատճառը, որ նա 1999–ի խորհրդարանական ընտրություններում վստահության քվե ստացավ։
1999–ի հոկտեմբերի 27–ին թուրքերը Նաիրի Հունանյանի ձեռքերով սպանեցին ոչ միայն Վազգենին, այլ նախևառաջ փորձեցին կանխել Հայաստանի սուբյեկտայնության պահպանումը։ Վազգենի սպանությունից հետո պլանավորվել էր, որ պետք է սկսի ներքին քաղաքական քաոս, ինչն էլ թույլ կտար Թուրքիային ու Ադրբեջանին լուծել Հայաստանի ու Արցախի հարցերը։
Նաիրի Հունանյանի գործը հոկտեմբերի 27–ից հետո շարունակցին քոքված բանսարկուներ Անդրանիկ Քոչարյանը, Վահան Շիրխանյանը, Վաղարշակ Հարությունյանը, Գագիկ Ջհանգիրյանը և Վազգենի մյուս «ընկերները»։ Սրանք Վազգենի մարմինը դեռ չսառած արդեն պաշտոնակռիվ էին անում ու ներքին խժդժություններ հրահրում։ Թուրքական պլանները ձախողվեցին, քանզի իշխանությունը կարողացավ կանխել թուրքական քաղաքական դիվերսիան։
Դավաճանված Վազգենը
Վազգենը հետմահու և գաղափարական դաշտում դավաճանվեց սեփական եղբայր Արամի, «Երկպարահի» վերնախավի կողմից։ Երբ սրանք 2008–ին կանգնեցին նախագահի թեկնածու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կողքին, սկսեցին պաշտպանել Վազգենի մերժած փուլային տարբերակը և քարոզել Լևոնի օգտին, այդ պահից սկսած Վազգենը դավաճանվեց։
Վազգենին դավաճանեց նաև «Երկրապահի» ներկայիս ղեկավար Սասուն Միքայելյանը, ով հայտնվեց քիրվայության, հակաղարաբաղցիության, թուրքամետության գլխավոր քարոզիչ Նիկոլ Փաշինյանի թիմում։ Սասունն այնքան հեռու գնաց Վազգենին դավաճանելու գործում, որ Նիկոլին քծնելու և Հրազդանում թալանի իրավունք ստանալու համար հայտարարեց, որ «թավշյա» հեղափոխությունն ավելի մեծ արժեք է, քան Արցախյան ազատամարտը։
Եվ այսպես, Վազգենը դավաճանվեց սեփական ընտանիքի անդամի, սեփական «Երկրապահի» վերնախավի, «ընկերների» կողմից։ Դա էր պատճառը, որ թուրքը մտավ Շուշի ու պղծեց Վազգենի արձանը Շուշիում։

Сегодня день рождения одной из самых противоречивых фигур в новейшей истории РА – Вазгена Саркисяна.
Мнения о Вазгене либо очень хорошие, либо очень плохие. Чего-то среднего нет. Так бывает со всеми яркими фигурами.
Свет и тень Вазгена
О Вазгене имеется множество мифов. Реальность же в том, что после обретения Арменией независимости он сыграл как позитивную, так и негативную роль.
Его роль, как военного командира, мягко говоря, преувеличена. Если бы он не был убит руками турецкой 5-ой колонны, то наверняка не удостоился бы звания полководца. Тем не менее, он был духом нашей армии и одним из архитекторов армяно-российских стратегических отношений. Именно эта архитектура и позволила нам занять верную позицию и победить врага.
Как политический деятель, Вазген оказался в черном и белом полях. Грубое вмешательство Вазгена в президентские выборы 1996-го и защита им избирательных фальсификаций очернили его и превратили в ненавистную фигуру.
В 1998-ом он был одним из главных акторов отстранения Левона Тер-Петросяна с поста президента. При его действенном участии была предотвращена реализация опасного поэтапного варианта решения вопроса Арцаха, который продвигался 1-ым президентом и в рамках которого Арцах должен был остаться в составе Азербайджана. В 1998-ом Вазген полностью очистился от 1996-го, и именно поэтому заручился народной поддержкой в ходе парламентских выборов 1999-го.
27-го октября 1999 года руками Наири Унаняна турки не только убили Вазгена, но и, прежде всего, попытались предотвратить сохранение Арменией своей субъектности. После убийства Вазгена планировалось спровоцировать в стране внутриполитический хаос, который позволил бы Турции и Азербайджану решить вопросы Армении и Арцаха.
Дело Наири Унаняна после 27-го октября продолжили наторелые интриганы Андраник Кочарян, Ваан Ширханян, Вагаршак Арутюнян, Гагик Джангирян и другие «друзья» Вазгена. Не успел еще остыть труп Вазгена, а они уже делили между собой посты и провоцировали внутренние склоки. Турецкие планы провалились, так как власть сумела предотвратить турецкую политическую диверсию.
Преданный Вазген
Вазген посмертно и на идейном поле был предан собственным братом Арамом, верхушкой «Еркрапа». Последние предали его, встав в 2008-ом рядом с кандидатом в президенты Левоном Тер-Петросяном и начав отстаивать отвергнутый Вазгеном поэтапный вариант, агитировать за Левона.
Вазгена предал также нынешний руководитель «Еркрапа» Сасун Микаелян, который оказался в команде главного пропагандиста братания с турками, антикарабахских настроений и протурецкой линии Никола Пашиняна. Сасун так далеко зашел в деле предательства Вазгена, что, ради заискивания перед Николом и получения от него права на разграбление в Раздане, заявил, будто «бархатная» революция – намного большая ценность, чем Арцахская освободительная война.
Итак, Вазген был предан членом собственной семьи, верхушкой собственного «Еркрапа», «друзьями». В этом и была причина того, что турок вошел в Шуши и осквернил там памятник Вазгену.