Փաշինյանը փորձում է պահել իշխանությունն այնպես, ինչպես վերցրեց այն երեք տարի առաջ․ «Կոմերսանտ»
Հայկական ընդդիմությունը վստահ է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարտվել է, և մնում է իրավաբանորեն ձևակերպել նրա հեռացումը, ապա հետաքննել իշխանությունների ինչպես գործողությունները, այնպես էլ անգործությունը: Սակայն կառավարության ղեկավարն այլ կերպ է մտածում: Նա փորձում է պահել աթոռը` օգտագործելով փողոցային պայքարի իր սիրած մարտավարությունը: Ավելի վաղ դա օգնեց նրան վերցնել իշխանությունը, այժմ նա հույս ունի պահպանել այն` ցուցադրելով ժողովրդական աջակցությունը: Մարտի 1-ին պարզ կդառնա` վարչապետը դեռ ունի այդ ռեսուրսը, թե՞ ոչ, գրում է «Կոմերսանտ»-ը:
Նիկոլ Փաշինյանը, ում ժողովրդականությունը հօդս ցնդեց Լեռնային Ղարաբաղի համար պատերազմում պարտությունից հետո, հույս ունի, որ «փողոցը» կերկարաձգի իր կյանքը իշխանությունում և քաղաքականության մեջ: Դա կարող է աշխատել այն պայմաններում, երբ վարչապետի ընդդիմախոսներն ի վիճակի ճնշում գործադրել նրա վրա չեն փողոցային զանգվածների միջոցով:
Մարտի 1-ի երեկոյան Նիկոլ Փաշինյանը խոստացավ խոսել ռազմական հեղաշրջման փորձի մասին. ահա թե ինչպես է նա անվանել ՀՀ գլխավոր շտաբի բարձրագույն սպայակազմի` վարչապետի պաշտոնաթողության մասին վերջին պահանջը:
Զինվորականների հայտարարությունը առճակատում առաջացրեց պարոն Փաշինյանի և երկրի նախագահ Արմեն Սարգսյանի միջև, որը հրաժարվեց հաստատել Գերագույն շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնանկ անելու մասին Նիկոլ Փաշինյանի միջնորդագիրը` փաստաթուղթը վերադարձնելով կառավարությանը: Եթե ​​վարչապետը կրկին փորձի աշխատանքից հեռացնել զինծառայողին, ապա կոնֆլիկտով ստիպված կլինի զբաղվել Սահմանադրական դատարանը:
Քաղաքագետ Հրանտ Միքայելյանը կարծում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը դժվար թե պահպանի իր պաշտոնը. «Նա փորձում է սոցիալական պառակտում առաջացնել և ապավինել հասարակության այն հատվածին, որին կհաջողվի մոբիլիզացնել: Դա փոքր մաս է, հատկապես եթե հանենք վարչական բաղադրիչը: Սակայն ինչ-որ հատվածի նրան կհաջողվի հավաքել: Այնուամենայնիվ, դժվար է պատկերացնել, որ վարչապետը կշարունակի պաշտոնավարել: Իրավիճակից որպես հաղթող դուրս գալու համար բռնապետություն, ընդդիմության դեմ ռեպրեսիաներ են հարկավոր: Սակայն այն կառավարիչը, որին դեմ է բանակը, բռնապետ չի կարող լինել: Հիմա հարցը դիալեկտիկական է. կամ դու լուծման մի մասն ես, կամ` խնդրի մի մասը: Փաշինյանը խնդրի մաս է, և առանց նրա հեռանալու ճգնաժամը չի կարող լուծվել»: Սակայն նույնիսկ եթե Նիկոլ Փաշինյանը հեռանա, նշում է փորձագետը, նրա քաղաքական ուժը «կշարունակի կառչել իշխանությունից»:
Կովկասի ինստիտուտի ղեկավար Ալեքսանդր Իսկանդարյանը վստահ է, որ «գորգի տակ» ակնհայտորեն բանակցային գործընթաց է ընթանում և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու տարբեր տարբերակներ են քննարկվում: «Նրանք կարող են ինչ-որ կերպ կարգավորել քաղաքական խնդիրը: Սակայն շատ նյուանսներ և նրբություններ կան` ով և ինչպես է կազմակերպելու այդ ընտրությունները»,-ասում է նա: Բայց ավելի վստահորեն ենթադրություններ անելու համար հարկավոր է անցնել մարտի 1-ը: Ընդդիմության և իշխանությունների հանրահավաքները ոչ թե պարզապես նույն քաղաքում կանցկացվեն, այլև` գրեթե նույն ժամին: Առաջինը հանրահավաքը կսկսվի Մոսկվայի ժամանակով 17:00-ին, իսկ երկրորդը` 17:30-ին. դա անակնկալներով է հղի:

Пашинян пытается удержать власть тем же способом, которым взял ее 3 года назад – «Коммерсантъ»
Армянская оппозиция уверена: премьер Никол Пашинян проиграл, и его уход осталось оформить юридически, а потом расследовать как действия, так и бездействие власти. Но глава правительства считает иначе. Сохранить кресло он пытается, используя излюбленную тактику уличной борьбы. В прошлом это помогло ему взять власть, теперь он надеется удержать ее, демонстрируя народную поддержку. 1 марта станет ясно, остался ли у премьера этот ресурс, пишет «Коммерсантъ».
Никол Пашинян, чья популярность рухнула после проигранной войны за Нагорный Карабах, надеется, что «улица» продлит его жизнь во власти и политике. Это может сработать в условиях, когда оппоненты премьера не способны надавить на него уличной массой.
Вечером 1 марта Никол Пашинян обещал поговорить о попытке военного переворота – так он назвал недавнее требование высших офицеров армянского Генштаба об отставке премьера.
Заявление военных спровоцировало противостояние между господином Пашиняном и президентом страны Арменом Саркисяном, который отказался визировать ходатайство Никола Пашиняна об увольнении главы генштаба Оника Гаспаряна, вернув документ правительству. Если премьер снова попытается уволить военного, решением конфликта предстоит заниматься Конституционному суду.
Политолог Грант Микаэлян считает, что Никол Пашинян вряд ли сохранит свой пост: «Он пытается создать общественный раскол и опираться на ту часть общества, которую удастся мобилизовать. Это небольшая часть, особенно если вычесть административную составляющую. Но кого-то собрать ему удается. Тем не менее сложно представить, что премьер усидит. Чтобы выйти из ситуации победителем, нужна диктатура, репрессии против оппозиции. Но правитель, против которого армия, диктатором быть не может. Сейчас вопрос диалектический – или ты часть решения, или ты часть проблемы. Пашинян – часть проблемы, и без его ухода кризис не разрешить».
Но даже если Никол Пашинян уйдет, говорит эксперт, его политическая сила «продолжит цепляться за власть».
Глава Института Кавказа Александр Искандарян уверен, что «под ковром» явно идет переговорный процесс и обговариваются разные варианты проведения внеочередных выборов парламента. «Они могут политическую проблему как-то разрулить. Но там много нюансов и тонкостей – кто и как эти выборы будет организовывать», – рассуждает он.
Но чтобы более уверенно строить предположения, нужно пережить 1 марта. Митинги оппозиции и власти пройдут не просто в одном городе, но еще близко соседствуют по времени: первые начнут акцию в 17:00 по московскому времени, а вторые – в 17:30. Такая теснота чревата неожиданностями.