Նիկոլ Փաշինյանի «անանուն աղբյուրները»
Ամբողջ լրագրողական կյանքում «անանուն աղբյուրներին» հղում արած, «անանուն աղբյուրներից» սնված Նիկոլ Փաշինյանը որոշել է պայքարել լրատվամիջոցների «անանուն աղբյուրների» դեմ։ Ազնիվ նպատակներով ու հեղափոխական նպատակահարմարությունից ելնելով, անշուշտ։
Նիկոլի թիվ մեկ թշնամին մամուլն է։ 2018–ի մայիսից նա պայքարում է մամուլի դեմ։ Թեև, մեծ հաշվով, մամուլի դեմ պայքարը սկսել էր վարչապետ դառնալուց շատ առաջ։
«Հայկական ժամանակ» թերթի գոյությունը և Նիկոլի պես խմբագիրն արդեն արժեզրկում էր լրատվական դաշտը։ Բոլորը մտածում էին, որ այն տվել-անցել է հինավուրց մասնագիտությանը։
Նիկոլը քաղաքական հաճախորդությունը բերեց մամուլ, ամբողջությամբ առևտրականացրեց լրատվական գործունեությունը և գռեհիկ դարձրեց լրագրողի աշխատանքը։
Ճակատագրի հեգնանքն այն է, որ Նիկոլը «անանուն աղբյուրի» ծնունդ է։ Հանրությունից «աբիժնիկ» մեկը, ով ծայրագավառից եկավ մայրաքաղաք՝ մարդկության, պետության ու ամեն ինչի դեմ վրեժը սրտում։
Նիկոլի մուտիլովկաները սկսվել էին ուսանողական տարիներից։ Դրա համար էլ դուրս շպրտեցին համալսարանից։ Հետո սկսվեց քաղաքական մուտիլովկան։ Սա սկզբում Լևոն Տեր–Պետրոսյանի դեմ էր ու քննադատում էր 1996–ի ընտրակեղծիքները։ Հետո Վանո Սիրադեղյանը սրան սեփականաշնորհեց՝ դառնալով Նիկոլի թերթի «անանուն ֆինանսավորողը», թերևս՝ Խաչատուր Սուքիասյանի միջոցով։
1998–ի իշխանափոխությունից հետո տխրահռչակ ՀՀՇ–ն պաշտպանվելու, թալանածը պահելու խնդիր ուներ և ստեղծեց տարբեր գործիքներ։ Այդ գործիքներից մեկը Նիկոլի թերթն էր։ Այդ թերթով տարածում էին հակաղարաբաղցիական կոդեր։ Նիկոլի թերթի միջոցով էին տարածվում այն թուրքամետ ու հակահայկական գաղափարները, որոնք այսօր լսում ենք Նիկոլի ու իր ուսապարկերի շուրթերից։
Վանոյի փախնելուց հետո Նիկոլը մնաց Գռզոյի «բալանսի» վրա, բայց զուգահեռաբար «անանուն» փողեր էր ստանում տարատեսակ օլիգարխներից, իշխանության տարբեր օղակներից և ինչպես հետագայում պարզվեց նաև՝ Միքայել Մինասյանից։
Նիկոլի փող աշխատելու մեթոդները տարբեր էին՝ շանտաժից մինչև հաճախորդական գործարք։
Նիկոլն այնքան էր խորացել լրատվաքաղաքական կոմերցիայի մեջ, որ նրան «անանուն աղբյուրները» երկու անգամ անընդմեջ դարձրեցին պատգամավոր։
Հետագայում նա արդեն դրսի «անանուն աղբյուրների» աջակցությամբ դարձավ «հեղափոխության առաջնորդ», հետո՝ «ժողովրդի» վարչապետ։
Նիկոլի «անանուն աղբյուրները» նրա ձեռքերով ստացան Արցախի պետականությունը, 10 հազարիc ավելի քառակուսի կիլոմետր, 5․000–ի հասնող զոհ, 10․000–ից ավելի վիրավոր ու հաշմանդամ, 90 հազարի չափ ներքին տեղահանված։ Ըստ օդում կախված և չհերքված լուրերի՝ այս ամենի գինը եղել է 5 միլիարդ դոլարը։ Դատելով ամենից՝ գործարքը նույնիսկ բոնուսով է կայացել, քանզի Շուշին այլ դեպքում չէր հանձնվի։
Հիմա նույն այդ դրսի «անանուն աղբյուրները» ցանկանում են Հայաստանը ստանալ։ Նիկոլը դեմ չէ։ ՀՀ ԱԺ–ի «Թուրքական քայլը» խմբակցությունը անցել է բաց խաղի։

«Анонимные источники» Никола Пашиняна
Всю свою журналистскую жизнь ссылавшийся на «анонимные источники» и подпитывавшийся из тех же источников Никол Пашинян решил бороться с «анонимными источниками» СМИ. Конечно же, исходя из искренних побуждений и революционной целесообразности.
Главным врагом Никола является пресса. С мая 2018-го он борется с прессой. Хотя, по большому счету, борьбу с прессой он начал задолго до становления премьером.
Существование газеты «Айкакан жаманак» и ее редактор вроде Никола уже сами по себе дискредитировали информационное поле. Своей журналистикой он дал фору самой древней профессии.
Никол перенес политическое клиентство в прессу, полностью коммерционализировал информационную деятельность и опошлил работу журналиста.
Ирония судьбы в том, что Никол – порождение «анонимного источника». Обиженный на общество человек, переехавший из захолустной провинции в столицу с жаждой мести к человечеству, государству и всему окружающему.
Мутилова Никола начались еще в студенческие годы. Поэтому его и отчислили из университета. Затем он начал политическое мутилово. Сначала он был против Левона Тер-Петросяна и критиковал выборы 1996-го. Затем его приватизировал Вано Сирадегян, ставший «анонимным спонсором» газеты Никола, хотя и через Хачатура Сукиасяна.
После смены власти в 1998-ом печально известное АОД столкнулось с проблемой защиты и отстаивания награбленного и создало для этого различные инструменты. Одним из таких инструментов была газета Никола. Посредством этой газеты распространялись антикарабахские коды. Через газету Никола пропагандировались те протурецкие и антиармянские идеи, которые сегодня раздаются из уст Никола и его рюкзаков.
После бегства Вано Никол остался «на балансе» Грзо, но параллельно получал «анонимные» суммы от различных олигархов, из различных звеньев власти и, как выяснилось впоследствии, также от Микаэла Минасяна.
Методы зарабатывания Николом денег были различные – от шантажа до клиентской сделки.
Никол настолько углубился в информационно-политическую коммерцию, что «анонимные источники» два раза подряд сделали его депутатом.
Впоследствии, уже при поддержке внешних «анонимных источников», он стал «революционным лидером», а затем – «народным» премьером.
«Анонимные источники» Никола получили его руками государственность Арцаха, более 10 тысяч квадратных километров территорий, до 5000 погибших, более 10000 раненых и инвалидов, почти 90 тысяч внутренних переселенцев. Согласно витающей в воздухе и не опровергнутой никем информации, цена всему этому – 5 млрд долларов. Судя по всему, сделка состоялась даже с бонусом, иначе бы Шуши сдан не был.
Сейчас те же внешние «анонимные источники» хотят получить Армению. Никол не против. Парламентская фракция НС «Турецкий шаг» перешла к открытой игре.