«Երկխոսություն» օպերացիան
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանն ընդառաջ գնաց Տեր–Պետրոսյանի «պահանջներից» մեկին ու հրահանգեց իրավապահներին ևս մեկ անգամ քննել «մարտի 1»–ին առնչվող հարցերը։
«Ակնկալում եմ նոր թափ և ընդգծված ակտիվացում` նշված դեպքերի («Մարտի 1–ի»–Կ. Հ.) բացահայտման հարցում: Անձնապես ինձ համար սա շատ կարևոր հարց է, և ձեզ ուղղված իմ պահանջն է` կրկին և առավել մանրակրկիտ անդրադառնալ նույնիսկ այն հանգամանքներին, որտեղ ըստ ձեզ որևէ նոր բան չի կարող լինել: Փորձեք այդ դեպքերի բացահայտման նոր ուղիներ գտնել: Արդեն տևական ժամանակ է անցել, միգուցե, մարդիկ կան, ովքեր ականատես են եղել և այն ժամանակ չէին ուզում համագործակցել իրավապահ մարմինների հետ, իսկ հիմա այլ մոտեցումներ ունեն»,– դեմքի լուրջ արտահայտությամբ ներկաներին էր դիմում Ս. Սարգսյանը:
Սրանով պարզ է դառնում, որ Ս. Սարգսյանը շա՜տ մեծ «ռազմախ» ունի ու «մասշտաբային» գործիչ է։ Նրա քայլերը տեղավորվում են «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունից մինչև դեմքով դեպի գյուղն ու «Մարտի 1»–ը շրջվելը։ Մալադե՛ց։
Սարգսյանի «մարտիմեկյան» հայտարարության «թանաքը» դեռ չչորացած՝ ՀԱԿ–ից շտապեցին արձագանքել, թե ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի այդ խոսքերը համարում են իրենց «երկխոսությանը» նպաստող կետերից մեկի կատարում։ Այսինքն ստացվում է, որ Տեր–Պետրոսյանի ուզածը Սերժ Սարգսյանի՝ «Ախպեր հլա մի հատ էլ տնտղեք «մարտի 1»–ի մոմենտով, տեսեք կարող ա «զադնի» են տվալ՝ խբալ են» ոճի հայտարարությունն էր, որից հետո «արմատականների» առաջնորդը «մոնղոլ–թաթարների» հետ նստելու էր «շախմատի»։
Տպավորությունն այնպիսին է, որ Տեր–Պետրոսյանն արդեն գիտեր, թե ինչ է ասելու Սարգսյանն ու այդ ամենը դրական գնահատելու իր տեքստը նախապես էր պատրաստել և արագորեն տարածեց համապատասխան լրատվամիջոցներով։ Շատ «հուզիչ» տեսարան է։
Փաստորեն, մենք հիմա ականատես ենք դառնում վատ բեմադրած մի թատրոնի, որի մասնակիցները փորձում են իրար «պաս» տալով «ներքաղաքական լարվածության  հաղթահարում» խաղալ, բայց միայն զոմբի կամ Լևոնի «վկա» պետք է լինել՝ չհասկանալու համար այն, որ սերժա–լևոնական «երկխոսությունը» ոչ թե 3 «պահանջների» կատարմամբ է հնարավոր դառնալու, այլ այդ «երկխոսությունը» վաղուց կա, ու հիմա ընդամենը փորձ է արվում ապահովել դրա «լեգիտիմությունը»։ Այդքան բան։
Սերժա–լևոնական «երկխոսության» հիմքում ընկած է Տեր–Պետրոսյանի՝ «Եղիազար Այնթապցին ու էջմիածնական միաբանները» համագործակցության մոդելը, որի առաջարկը ՀԱԿ առաջնորդը բազմիցս ներկայացրել էր իր «մրցակցին» ու գաղափարական հոգեզավակին։ Հենց այդ «միաբանական» մոդելի շրջանակներում էլ այսօր «երկխոսում», իսկ ավելի ճիշտ՝ հաճախորդանում է ՀԱԿ առաջնորդը։ Ասել է թե՝ Տեր–Պետրոսյանը հասել է իր մուրազին։ Հետևաբար՝ «հոգեպես» ավելի ազնիվ կլինի՝ եթե այսուհետ Ազատության հրապարակը «գրավելու» ժամանակ ոստիկանները ծաղիկներ տան լևոնականներին, իսկ վերջիններս էլ ոստիկաններին ջուր բաժանեն՝ որպես ջրբաժանի օրվա խորհրդանիշ։
Հիմա Սերժն ու Լևոնը «ջան» ասում, «ջան» լսում են։ Երկուսի թիրախն էլ նույնն  է՝ խոշոր բիզնեսը, իրենց նեղ թիմերից դուրս գտնվող բոլոր սուբյեկտները՝ լինեն նրանք իշխանական կամ ընդդիմադիր տիրույթը ներկայացնող և, հասկանալի պատճառներով, Ռոբերտ Քոչարյանը։
Պատահական չէ, որ իշխանական վերահսկողության տակ գտնվող հեռուստաընկերությունները որևէ ձևով բացասական լույսի ներքո չեն ներկայացնում ՀԱԿ ղեկավարին ու նրա թիմին։
«Ազատ, բայց սերժատու» հեռուստաալիքների, այն է՝ իշխանության համար քննադատելի է, օրինակ, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, բայց ոչ Պետրոս Մակեյանը, ով Ղարաբաղից այստեղ եկածների մեջ ենիչերների է տեսնում։ Սարգսյանի թիմը Մակեյանի այդ որակումներից չի վիրավորվում ու քարոզչական հանդուրժողականություն է ցուցաբերում, բայց ամիսներ առաջ անընդունելի ու անհանդուրժելի համարեց «յուրային» Գագիկ Բեգլարյանին և վերահսկելի հեռուստաընկերություններով ու «լևոնական» լրատվամիջոցներով այնպիսի հակաքարոզ սկսեց նախկին քաղաքապետի դեմ, որ նույնիսկ «զակազ» ստացած լրագրողներն ու «ընդդիմադիր» վերլուծաբաններն էին մի պահ շփոթվել Բաղրամյան 26–ից եկող «ժողովրդավարության» հեղեղից։
Իշխանական քարոզչամեքենան քննադատում է, օրինակ, Վարդան Օսկանյանին, բայց ոչ Լևոն Տեր–Պետրոսյանին։ Թողնենք այն հարցը, թե արժանի՞ է արդյոք Օսկանյանը քննադատության, թե՞ ոչ։ Հարցն այն է, որ իշխանությունների պաշտոնական քարոզչամիջոցները Տեր–Պետրոսյանին չեն թիրախավորում և նրա վրա չեն հարձակվում, երբ, ասենք, նա խոսում է Ղարաբաղի խնդրի լուծման 1997–ին շրջանառվող փուլային տարբերակի մասին ու հայտարարում, թե ղարաբաղցիներն էին մեղավոր, որ հարցը չլուծվեց և իշխանության աղճատվածությունը Հայաստանում կարգավորելուց հետո շատ արագ կլուծվեն հայ–թուրքական ու հայ–ադրբեջանական հարցերը։ Տեր–Պետրոսյանի այս ձևակերպումներին պաշտոնապես պատասխան չտրվեց Սարգսյանի կամ իր թիմակիցների կողմից։ Դա հնարավոր էր միայն մի դեպքում՝ եթե գիտես, որ նման տեսակետներ հայտնողը քո հաճախորդն է, ինչպիսին որ ժամանակին Արտաշես Գեղամյանն էր։
Եթե Սարգսյանի ու Տեր–Պետրոսյանի միջև գործարք չլիներ ու նրանք իրական ընդդիմախոսներ  լինեին, ապա Սարգսյանը առիթը բաց չէր թողնի ու կհայտարարեր, թե տեսեք ընդդիմության առաջնորդը ինչ հանձնողական քարոզ է անում ու կփորձեր Տեր–Պետրոսյանի ֆոնին դրական երևալ։ Հիշեցնեմ, որ երբ նախագահական ընտրությունների ժամանակ իրոք կար հակամարտություն նրանց միջև՝ Սարգսյանը մեղադրում էր Տեր–Պետրոսյանին երեք տարում Ղարաբաղը ծախելու մեջ, իսկ հիմա, «չգիտես ինչու», չի անդրադառնում BBC–ին տված ՀԱԿ առաջնորդի հարցազրույցին։ Տեսնես ինչու՞ է այդպես։ Հը՞։
Ասելս այն է, որ սերժական քարոզչամեքենայի մոտ չկա հակալևոնական դետալ անգամ։ Ավելին՝ ՀԱԿ հանրահավաքները լուսաբանվում են երկարաշունչ ռեպորտաժների միջոցով։
Եթե այս ամենը հաշվի առնելով ես վերլուծում ներքաղաքական զարգացումները՝ ամեն ինչ իր տեղն է ընկնում։
Մասնավորապես՝ որքան էլ որ Տեր–Պետրոսյանը փորձեց Մանդակունու միջոցով բացատրել հակարաֆֆիական իր դիրքորոշումը՝ պարզից էլ պարզ է, որ նրա վարքագիծը զուտ քաղաքական հաշվարկով էր պայմանավորված։ Սարգսյանի հետ առկա գործարքն էր պատճառը, որ Տեր–Պետրոսյանը Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ մտավ հրապարակային բանավեճի մեջ ու ամեն ինչ արեց, որպեսզի հանրային լայն կոնսոլիդացիա իշխանության դեմ չձևավորվի, որովհետև գործարքի գնացողը միայն տեղի կռիվ ունի տալու, այլ ոչ թե իրական փոփոխության հասնելու։ Իսկ այն, որ սերժա–լևոնական շրջանակների հարձակումը «Ժառանգության» առաջնորդի վրա շատ նյարդային ու ագրեսիվ բնույթ էր կրում՝ հասկանալի է. գողը բռնվել էր հանցանքի վայրում և ամենաբարձրը ինքը պետք է գոռար «Բռնե՛ք գողին»։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հրապարակ մտնելով, փաստացի, պայթեցրեց հանրահավաքի մասնակիցների քանակը մանրադրամի վերածած Տեր–Պետրոսյանի «շախմատը» ու բացահայտեց «Եղիազարա–միաբանական» թատրոնի էությունը, ինչը չէր կարող հունից չհանել ՀԱԿ առաջնորդին ու դրա համար էլ մենք ստացանք հակարաֆֆիական վայնասուն։
Զուտ տեխնոլոգիական առումով Տեր–Պետրոսյանի վերջին շրջանի քայլերը կարելի է հասկանալ. եթե չես հավատում իշխանափոխության հասնելուն, ու քաղաքական դաշտում ընդամենը գոյությունդ քարշ տալու հարցով ես մտահոգված, ապա, բնականաբար, պետք է գնաս «Եղիազարի» դուռը, դառնաս նրա իշխանության կայունության երաշխիքն ու դրա դիմաց նրանից պահանջես «երկխոսություն», որն իրականում նշանակում է առաջիկա ԱԺ ընտրությունների արդյունքում հաստիքային ընդդիմություն դառնալու պատրաստակամություն։
Ամեն ինչ շատ պարզ է ու հասկանալի։ Մնում է միայն Տեր–Պետրոսյանն իր աջակիցների լայն շրջանակներին կարողանա բացատրել, թե ինչպե՞ս է «երկխոսում» «մոնղոլ–թաթար» որակված մարդկանց հետ, ինչպե՞ս է ներում խնդրում քաղբանտարկյալների համար նույն այդ «մոնղոլ–թաթարներից»  և  ինչպե՞ս է «միաբանվելու» Սերժ Սարգսյանի հետ։
Ի դեպ, երբ Արթուր Բաղդասարյանը 2008–ին «երկխոսեց» Սերժ Սարգսյանի հետ զոհեր դեռ չկային։ ՕԵԿ նախագահը  հետագայում Սարգսյանին տրվելու հիմնավորում ներկայացրեց այն հանգամանքը, թե եթե դա չաներ, ապա մարտի 1–ի զոհերն ավելի շատ կլինեին։
Հիմա Տեր–Պետրոսյանը «երկխոսում» է Սարգսյանի հետ տասը զոհերի, բազում վիրավորների ու քաղբանտարկյալների առկայության պարագայում։
Ա. Բաղդասարյանի ու Լ. Տեր–Պետրոսյանի վարքագծերի նմանության ու տարբերության մասին ամբողջական գնահատական տալը թողնում ենք ընթերցողին, իսկ «Եղիազարին» ու «միաբանին» մաղթում ենք՝ «Մի «բարձի» ծերանա՛ք»։

Итак, Серж Саргсян пошел навстречу одному из «требований» Левона Тер-Петросяна и дал распоряжение правоохранительным органам еще раз расследовать вопросы, связанные с событиями 1-го марта 2008г.
«Я ожидаю нового толчка и подчеркнутой активизации в вопросе раскрытия данных событий (то есть, событий 1–го марта 2008г. – К. А.). Это очень важный вопрос лично для меня, и мое требование к вам заключается в том, чтобы снова в мельчайших подробностях рассмотреть те обстоятельства, которые, как вам кажется, больше не таят в себе ничего нового. Попытайтесь найти новые пути раскрытия этих событий. Прошло уже много времени, может быть, есть люди, которые были свидетелями, однако, в то время не желали работать с правоохранительными органами, а сейчас поменяли свои подходы», – заявил С. Саргсян с серьезным выражением лица.
Из этого становится ясно, что у С. Саргсяна очень большой «размах» и он очень масштабный политик. Его деятельность умещается в диапазон от «футбольной» дипломатии до поворота лицом к селу и к первомартовским событиям. Молодец!
Не успели засохнуть «чернила» заявления Саргсяна о первомартовских событиях, а из АНК уже поспешили отреагировать, заявив, что считают данные слова «гибкого» лидера РПА выполнением одного из предусловий для их «диалога». То есть, выходит, что Тер-Петросяну нужно услышать  заявление из уст Саргсяна типа «Ребята, ну-ка еще раз поразмышляйте над первомартовскими событиями», чтобы после этого лидер «радикалистов» мог спокойно играть с «монголо–татарами» в «шахматы».
Складывается впечатление, что Тер-Петросян уже знал о планах Саргсяна и заранее подготовил текст положительной реакции, быстро распространив его по соответствующим СМИ. Очень «волнительная» картина!
Фактически, мы сейчас становимся зрителями плохо поставленного театра, участники которого, давая друг другу пас, пытаются играть в преодоление «внутриполитической напряженности», но нужно быть «зомби» или «свидетелем Левона», чтобы не понять, что серже-левоновский «диалог» стал возможным не благодаря выполнению трех «требований» и что, в действительности, этот «диалог» начался давно, а сейчас всего лишь предпринимается попытка обеспечить его «легитимность». Вот и всё.
В основании серже-левоновского «диалога» лежит тер-петросяновская модель сотрудничества «Егиазар Айнтапци и эчмиадзинские монахи», которую лидер АНК многократно предлагал своему «сопернику» и идеологическому последователю. Именно в рамках этой модели сегодня ведет «диалог», а точнее клиентизируется лидер АНК. Иными словами, Тер-Петросян добился исполнения своей заветной мечты. Следовательно, было бы честнее, если отныне, когда левоновцы «захватывают» площадь Свободы, полиция давала бы им цветы, а последние раздавали бы полицейским воду – как символ дня водораздела.
Сейчас Серж хвалит Левона за то, что тот хвалит Сержа. У обоих одна и та же мишень – крупный бизнес, все субъекты за пределами их тесного окружения (независимо от того, какой сегмент политического поля они представляют), а также, по понятным причинам, Роберт Кочарян.
Не случайно, что подконтрольные властям телекомпании не высказывают в адрес лидера АНК и его команды никакого негатива.
«Свободные, но подсержевские» телеканалы, то есть, власти, критикуют, скажем, Раффи Ованнисяна, но не Петроса Макеяна, который видит в выходцах из Карабаха янычаров. Команда Саргсяна не обижается на подобные высказывания Макеяна и демонстрирует пропагандистскую толерантность, а несколько месяцев назад считала неприемлемым и нестерпимым «своего» Гагика Бегларяна, проводя посредством подконтрольных телекомпаний и «левоновских» СМИ такую антипропаганду против бывшего мэра, что даже получившие заказ и «оппозиционные» аналитики растерялись от исходящего с «Баграмяна 26» потока «демократии».
Агитпроп власти критикует, например, Вардана Осканяна, но не Левона Тер-Петросяна. Оставим вопрос о том, заслуживает ли Осканян критики. Вопрос в том, что официальная пропаганда власти не нападает на Тер-Петросяна, когда, скажем, он говорит о введенном в 1997г. в оборот поэтапном варианте урегулирования Карабахского конфликта, обвиняя в нерешенности конфликта карабахцев, а также, что после устранения искаженности власти в Армении армяно-турецкие и армяно-азербайджанские отношения будут очень быстро нормализованы. Официально ни Саргсян, ни члены его команды не дали ответа на подобные формулировки Тер-Петросяна. Это возможно лишь в одном случае: если знаешь, что заявляющий это является твоим клиентом, каким в свое время был Арташес Гегамян.
Если бы между Саргсяном и Тер-Петросяном не было сделки и они были бы настоящими оппонентами, то Саргсян не упустил бы повода и заявил, что посмотрите, какую капитулянтскую пропаганду проводит лидер оппозиции и попытался бы выглядеть на фоне Тер-Петросяна положительно. Напомню, что когда во время президентских выборов между ними и вправду была конфронтация, то Саргсян обвинял Тер-Петросяна в том, что тот продаст Карабах за три года. Учитывая это, непонятно, почему он не реагирует на интервью лидера АНК «ВВС». С чего бы это?
Иными словами, у саргсяновского агитпропа нет и намека на антилевоновскую пропаганду. Если анализируешь внутриполитические процессы с учетом всего этого, то всё встает на свои места.
В частности, сколько ТерПетросян ни пытался объяснить свою антираффийскую позицию при помощи речей Иоанна Мандакуни, все равно яснее ясного, что его поведение было обусловлено сугубо политическими расчетами. Сделка с Саргсяном была причиной того, что ТерПетросян вступил с Раффи Ованнисяном в отрытый диспут и сделал всё, чтобы не сформировалась широкая общественная консолидация против власти, поскольку тот, кто идет на сделку, борется за место, а не за реальные перемены. А то, что нападки сержелевоновских кругов на лидера партии «Наследие» носили нервозный и агрессивный характер является вполне понятным: вора поймали на месте преступления, и именно он должен был громче всех кричать «Ловите вора!»
Выйдя на площадь, Раффи Ованнисян, фактически, помешал тер-петросяновским «шахматам», которые превратили число участников митинга в разменную монету, и раскрыл сущность «егиазаро-монашеского» театра.
Сугубо в технологическом плане, действия Тер-Петросяна последнего периода понять можно: если не веришь в возможность добиться смены власти и обеспокоен всего лишь тем, чтобы продолжить влачить свое существование на политической арене, то, естественно, нужно постучаться в двери к «Егиазару», стать гарантом стабильности его власти, взамен потребовав от него «диалог», что в действительности означает готовность стать в результате предстоящих парламентских выборов штатной оппозицией.
Всё довольно-таки ясно и понятно. Остается лишь, чтобы Тер-Петросян сумел объяснить широким кругам своих сторонников, как он ведет «диалог» с людьми, которых сам называл «монголо-татарами», как просит помилования для политзаключенных у тех же «монголо-татар» и как будет выполнять функцию «клиента» Сержа Саргсяна.
Кстати, когда в 2008г. Артур Багдасарян вступил в «диалог» с Сержем Саргсяном, то жертв еще не было. Председатель партии «Оринац еркир» в дальнейшем аргументировал свой поступок тем, что если бы он не сделал этого, то жертв первомартовских событий было бы еще больше.
Тер-Петросян же ведет «диалог» с Саргсяном в случае наличия десяти погибших, множества раненых и политзаключенных.
Окончательную оценку сходства и различий поведения А. Багдасаряна и Л. Тер–Петросяна оставляю читателям, а «Егиазару» и «монаху» желаю «Долгих лет совместной жизни!».