Խնձորեսկում Նիկոլ Փաշինյանին մոտեցավ ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված Նարեկ Սարդարյանի կինը (տեսանյութ)
Սյունիքի մարզի Խնձորեսկ համայնքում «Սպարապետի օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաինյանին մոտեցավ ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված Նարեկ Սարդարյանի կինը:
«Ես Նարեկ Սարդարյանի կինն եմ, ուզում էի հարցնել, թե դուք ինչ տեղեկություններ ունեք, ես ոչ մի տեղեկություն չունեմ Նարեկից»:
Ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ ցավոք սրտի, շատ բան չի կարող ասել. «Դժբախտաբար, ոչ թե բարեկամի մոտ է ընկել, այլ հակառակորդի: Պետք է հասկանանք, թե ինչ կարող ենք անել»:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն էլ ասաց. «Հեսա կխոսենք, ճանապարհին կխոսենք: Ես էստեղ եմ լինելու»:
Ավելի վաղ ԱԱԾ լրատվության ծառայությունը հայտնել էր, որ 2020 թ. հուլիսի 8-ին ժամը 11:00-12:00-ի սահմաններում ԱՀ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ սահմանակից ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորայք համայնքի վարչական տարածքի արոտավայրերում սեփական անասուններն արածացնելիս անհայտ կորել է Սյունիքի մարզի Ներքին Խնձորեսկ գյուղի բնակիչ, 1990 թ. ծնված ՀՀ քաղաքացի Նարեկ Սարդարյանը:
Պարզվել է, որ Ն.Սարդարյանը կորած անասունները որոնելու արդյունքում մոլորվել և անցել է ԱՀ Նախիջևանի տարածք, որտեղ գերեվարվել է: Ն.Սարդարյանը բնութագրվում է որպես հայրենասեր, հանգիստ և աշխատասեր անձնավորություն, տեղական ինքնակառավարման և իրավապահ մարմինների հետ երբևիցե խնդիրներ չի ունեցել: Ն.Սարդարյանն ունի ընտանիք և անչափահաս երեխաներ, որոնց հոգսերը հոգում է ինքը: Այժմ միջոցներ են ձեռնարկվում նրան Հայաստան վերադարձնելու համար:

В Хндзореске к Николу Пашиняну обратилась жена оказавшегося в азербайджанском плену Нарека Сардаряна (видео)
В общине Хндзореск Сюникского марза Армении к премьер-министру Николу Пашиняну обратилась жена Нарека Сардаряна, попавшего в плен к азербадйжанцам.
«Я – жена Нарека Сардаряна, хотела спросить, какие сведения есть у вас. У меня нет никаких сведений о Нареке», – сказала она.
В ответ на это Никол Пашинян сказал, что, к сожалению, не может сказать много.
«К сожалению, он попал не к друзьям, а к противнику. Мы должны понять, что можем сделать», – отметил премьер-министр Армении.
В свою очередь министр обороны Армении Давид Тоноян сказал: «Сейчас поговорим, по дороге поговорим. Я буду здесь».
Как ранее сообщила СНБ Армении, 8 июля текущего года в промежутке 11-12 часов с пастбища, расположенного на административной территории сопредельного с Нахиджеванской Автономной областью села Горайк, исчез пасший скотину житель села Неркин Хндзореск Сяникской области Нарек Сардарян 1990 г.р. Установлено, что в поисках ушедшей скотины Н.Сардарян заблудился и перешел на территорию Нахиджевана, где был пленен. Н.Сардарян характеризуется как патриот, спокойный и трудолюбивый человек, никогда не имевший проблем ни с правоохранительными органами, ни с местными властями. У Н.Сардаряна есть семья и несовершеннолетние дети. В настоящее время принимаются меры для возвращения Нарека Сардаряна в Армению.