Մարգարիտա Սիմոնյանի ուղիղ խոսքը Նիկոլ Փաշինյանին
Օրերս Մարգարիտա Սիմոնյանը Նիկոլ Փաշինյանին էր դիմել ուղիղ խոսքով։ Նա, ըստ էության, նոր բան չէր ասել։
ՌԴ քաղաքացի հայազգի հայտնի գործիչը, եթե մի կողմ թողնենք ասվածի հուզական կողմն ու «մատը», արձանագրել էր այն, ինչը մենք գիտենք ավելի քան երկու տարի։ Այն է՝ ՀՀ և ՌԴ առաջին դեմքերի միջև կա «դասակարգային» տարբերություն, տեսակային անտոգոնիզմ և քաղաքական լուրջ խնդիր։
Սիմոնյանն արձանագրել է, որ հայ–ռուսական հարաբերությունները փչացել են Նիկոլ Փաշինյանի պատճառով։ Ի՞նչ է, սա նորությո՞ւն է որևէ ողջամիտ մարդու համար։
Կրեմլյան քարոզչության ծանր հրետանիներից հանդիսացող Սիմոնյանը ասել է այն, ինչ մտածում են ռուսական քաղաքական իստեբլիշմենտում Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա վարած քաղաքականության մասին։ Քաղաքականություն, որը հակասում է ինչպես Հայաստանի ու Արցախի, այնպես էլ Ռուսաստանի ռազմավարական շահերին։ Սա նորությո՞ւն էր, որ ոմանք շտապեցին հայրենասեր խաղալ՝ հաստատելով, որ մասնագիտությամբ հայրենասեր խաղալը սրիկաների վերջին հանգրվանն է։
Սիմոնյանն իր գրառմամբ բացահայտեց Նիկոլ Փաշինյանի՝ վաղուց բացահայտված ստերից մեկը, թե բա հայ–ռուսական հարաբերությունները փայլուն են։ Հայազգի լրագրողը նո՞ր բան է ասել։ Առանց իր ասելու էլ մենք գիտենք, որ Նիկոլը ստախոս է և հայ–ռուսական հարաբերությունները փայլուն չեն։ ՌԴ–ն հիմա ՀՀ–ի հետ աշխատում է երկու խողովակով՝ բանակ և ԱԳՆ։ Փաշինյանին Պուտինը չի համարում արժանի, կոմպետենտ և վստահելի գործընկեր։
Ո՞ւմ համար պարզ չէ, որ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ սկսած հետապնդումը քաղաքական է, նաև՝ աշխարհաքաղաքական։ Քոչարյանի դեմ արշավ սանձազերծելով՝ Նիկոլը բավարարում է սորոսաթուրքական իր փայատերերի պահանջները և միաժամանակ հաղթահարում սեփական կոմպլեքսները։ Դա փոքր մարդու մեծ վրեժն էր՝ սեփական չկայացած մանկության, չբավարարված քաղաքական արկածախնդրության ու լրագրողական տարիներին Քոչարյանից չշորթված գումարների համար։
Սիմոնյանի գլխավոր մեսիջը, սակայն, Փաշինյանին չէր ուղղված։ «Կո՛ւժ քեզ ասում եմ, կո՛ւլա, դու լսիր» տարբերակով Մ. Սիմոնյանը խոսքը նախատեսված էր ՀՀ քաղաքացիների համար՝ սկսած նորմալներից մինչև «հպարտ»։ Նրա ասածն այն էր, որ ՀՀ իշխանության առաջին դեմքի վարած ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը հակասում է ՀՀ քաղաքացիների շահերին, քանզի Հայաստանը թողել է առանց դաշնակից՝ թուրք–ադրբեջանական զույգի դեմ։ Մնացածն արդեն զուտ ձևակերպումների հարց է։

Сказанное Маргаритой Симоньян в лоб Николу Пашиняну
На днях Маргарита Симоньян напрямую обратилась к Николу Пашиняну. Она, по сути, не сказала ничего нового.
Гражданка РФ армянского происхождения, известный российский деятель Симоньян, если оставить в стороне ругань и эмоциональную сторону ее слов, констатировала то, о чем мы знаем вот уже более двух лет. А именно: между первыми лицами РА и РФ имеется «классовое» расхождение, межвидовой антагонизм и серьезная политическая проблема.
Симоньян констатировала, что армяно-российские отношения испортились из-за Никола Пашиняна. Вряд ли это является для какого-либо разумного человека новостью.
Представительница тяжелой артиллерии кремлевской пропаганды сказала то, что думают о Николе Пашиняне и проводимой им политике в российском политическом истеблишменте. Политике, которая противоречит стратегическим интересам как Армении и Арцаха, так и России. Неужели это для кого-то новость, раз некоторые поспешили предстать патриотами, подтвердив этим ту истину, что последним прибежищем негодяев является заигрывание в патриотов?
Своей записью Симоньян раскрыла одну из давно разоблаченных баек Никола Пашиняна, будто армяно-российские отношения просто блестящие. Разве она сказала что-то новое? Мы и без ее слов знали, что Никол – лжец, а армяно-российские отношения не блестящие. РФ сейчас работает с РА по двум каналам – армия и МИД. Пашиняна Путин не считает достойным, компетентным и надежным партнером.
Кому не понятно, что преследование в отношении Роберта Кочаряна является политическим? Разнуздав кампанию против Кочаряна, Никол удовлетворяет требования соросо-турецких пайщиков своей власти и одновременно преодолевает собственные комплексы. Это – большая месть маленького человека за собственное неудавшееся детство, за провалившуюся политическую авантюру и за не выуженные у Кочаряна посредством шантажа суммы.
Однако главный месседж Симоньян был адресован не Пашиняну. По варианту «тебе в упрек, тому – в намек» слово М. Симоньян было рассчитано на граждан РА – от нормальных до «гордых». Ее посыл был в том, что проводимая первым лицом РА внутренняя и внешняя политика противоречит интересам граждан РА, так как Армения оставлена им перед лицом турецко-азербайджанской угрозы без союзников. Остальное – вопрос сугубо формулировок.