Փաշինյանը կբացահայտի՞ 2017-ի քաղաքական կոռուպցիան
Այն, որ Հայաստանում ընտրությունները կեղծվել են (այդ թվում՝ 2018–ի խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները), որևէ կասկած չկա։ Ընտրությունները կեղծվել են 1995–ից սկսած (ըստ Պարույր Հայրիկյանի՝ կեղծիքների սկիզբը 1991–ն է)։ Բայց Փաշինյանը սիրում է ընտրողաբար և քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով մոտենալ տարեթվերին ու կեղծիքներին։
Նա մի քանի անգամ խոսել է 1995–ի և 1996–ի ընտրակեղծիքներից, բայց ոչ ավելին։ Իրավական ընթացք չկա։ Չկա, քանզի ինքը 2008–ին կանգնած էր Հայաստանում սահմանադրական կարգի տապալման հիմնադիր–նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կողքն ու կոկորդը պատռելով «Լե՜–վո՛ն, Լե՜–վո՛ն...» էր գոռում։
Կասկած չկա նաև, որ Հայաստանում բաժանվել է ընտրակաշառք։ Դրանով հատկապես զբաղված էին մեծամասնականի կամ հետագայում «ռեյտինգային» թեկնածուները։ Թե ինչպես են բաժանել և ինչքան, Նիկոլ Փաշինյանը կարող է ճշտել իր սիրելի բիզնեսմեն–սեփականատեր և իրենց ընտանիքի մեծ բարեկամ Սամվել Ալեքսանյանից՝ Լֆիկից։
Հայաստանում եղել է նաև քաղաքական կոռուպցիայի յուրահատուկ դրսևորում. իշխանությունն իրեն կից ընդդիմադիր հաճախորդներ է պահել։ Սրանց ֆունկցիան ընդդիմադիր դիրքերից իշխանության իրական ընդդիմախոսների դեմ կռիվ տալն էր։ Հաճախորդներին, բնականաբար, թույլատրված էր նաև թունդ քննադատել իշխանությանը, բայց դա ժանրի կանոնների համաձայն էր տեղի ունենում, այլ ոչ թե հաճախորդի բուռն ցանկության։
Այդպիսի հաճախորդներից էր նաև Նիկոլ Փաշինյանը, ում բանտից բաց թողեցին գործարքի արդյունքում։ Ազատության մեջ հայտնվելուց հետո նա երկու անգամ դարձավ պատգամավոր։ Մի անգամ Տեր–Պետրոսյանի գլխավորած ՀԱԿ–ի ցուցակով, մյուս անգամ՝ Էդմոն Մարուքյանի «Ելքի» վագոնում հայտնվելով։
Ի դեպ, «Ելքի» մասին։ Այդ դաշինքը, որի մաս էր կազմում նաև Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, ձևավորվեց 2017–ի խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին։ Իրար հայհոյող Մարուքյանն ու Փաշինյանը դաշինք կազմեցին, որին միացավ նաև հավերժ հաճախորդ Արամ Զավենի Սարգսյանը։
Ակնհայտ է, որ Փաշինյանին ու Մարուքյանին մի դաշինքի մեջ էր մտցրել մեկ այլ՝ արտաքին ձեռք։ Իշխանական ձեռք։
«Ելքը» հայտնվեց խորհրդարանում ոչ առանց նախկին իշխանությունների օժանդակության։ Իսկ որ դա այդպես է՝ համոզված է նաև Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ժողովրդի» վարչապետ դարձած Փաշինյանն ինքն է բազմիցս հայտարարել ու մեղադրել իր երբեմնի դաշնակից Էդմոն Մարուքյանին նախկին իշխանությունների «մարդը» լինելու համար։ Փաշինյանը որպես ներսի մարդ է այդպիսի կարծիք հայտնում ու նրա հետ դժվար է այդ հարցում վիճելը։
Եթե Փաշինյանը համոզված է, որ Մարուքյանը նախկինների հաճախորդն է եղել, ապա պետք է համաձայնի նաև այն տեսակետի հետ, որ նախկիններն օգնել են «Ելք»–ին հայտնվել խորհրդարանում։ Ի դեպ, պատահական չէր, որ նիկոլենք հրապարակավ ընդունեցին 2017–ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։ Դա այն գինն էր, որը պետք է նրանք վճարեին ԱԺ–ում հայտնվելու համար։
Ինչ է սա, եթե ոչ քաղաքական կոռուպցիա։ Ինչ-որ առումով սա ավելի վատ բան է, քան քաղաքական կոռուպցիան։ Սա ժողովրդին լկտի ձևով խաբել էր նշանակում՝ խաղալ ընդդիմություն, բայց փախցնել իրական ընդդիմության ձայները։
Իսկ այն, որ Նիկոլը հետագայում դուրս եկավ Սերժ Սարգսյանի դեմ, դա արդեն այլ պատմություն է, որի մասին ասել ենք ու հետագայում էլի կասենք։ Եթե կարճ, ապա 2018–ի իշխանափոխությունը սեփական ձեռքերով նետած բանանի կլեպի վրա պլստալու պես մի բան էր։
Նիկոլին նախկին իշխանությունները թերագնահատեցին, քանզի համարեցին, որ իրենց հաճախորդը չի կարող հեռուն գնալ։ Փաստորեն, գնաց և վերցրեց իշխանությունը։ Իրենց պահած «շունն» իրենց «կծեց»։ Այսինքն՝ իրեն պահեց այնպես, ինչպես, որպես կանոն, իրենց պահում են փողոցի շները, երբ բերում ես տուն։ Միևնույն է թափառող շան սիրտն ապերախտ է ու անշնորհակալ։
Նիկոլը պատմական պատահականություն է և հանգամանքների բերումով է հայտնվել իշխանության մեջ։ Ինչպես եկել է, այնպես էլ կգնա՝ աննշան հետք թողնելով պատմության մեջ։ Կեղտո՛տ հետք։
Ինչ մնում է 2017–ի քաղաքական կոռուպցիային, ապա հետաքրքիր է՝ կանդրադառնա՞ դրան Նիկոլը։ Հազիվ թե։ Ըստ նրա՝ միակ ընտրակաշառք բաժանողը ԲՀԿ–ն է եղել։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...

Раскроет ли Пашинян политическую коррупцию 2017-го?
В том, что выборы в Армении фальсифицировались (в том числе в ходе внеочередных парламентских выборов 2018-го), нет никаких сомнений. Выборы фальсифицировались начиная с 1995-го (согласно Паруйру Айрикяну, начало фальсификаций было положено в 1991-ом). Однако Пашинян любит подходить к годам и фальсификациям избирательно и исходя из политической целесообразности.
Он несколько раз говорил о фальсификации выборов 1995-го и 1996-го, но не более того. Никакого правового хода этому дано не было. Не было, так как в 2008-ом он стоял рядом с президентом-основателем свержения конституционного строя в Армении Левоном Тер-Петросяном и надрывал глотку, скандируя «Ле-вон, Ле-вон!».
Нет никакого сомнения и в том, что в Армении раздавались избирательные взятки. Этим в особенности были заняты кандидаты по мажоритарной системе, а впоследствии – «рейтинговые» кандидаты. Как и сколько раздавали, Никол Пашинян может спросить у своего любимого бизнесмена-собственника и большого друга семьи Самвела Алексаняна – Лфика.
В Армении существовало также своеобразное проявление политической коррупции – власть содержала действующих при ней оппозиционных клиентов. Их функцией была борьба с оппозиционных позиций с реальными оппонентами власти. Клиентам, естественно, позволялось также яро критиковать власть, но всё это происходило в рамках канонов жанра, а не исходя из рьяных побуждений клиентов.
Одним из таких клиентов был также Никол Пашинян. Его выпустили из тюрьмы в обмен на сделку. После выхода на свободу он дважды становился депутатом. Один раз по списку возглавляемого Тер-Петросяном АНК, а на другой – в составе вагона «Выход» Эдмона Марукяна.
Кстати, о «Выходе». Этот альянс, частью которого была также партия «Гражданский договор» Никола Пашиняна, сформировался накануне парламентских выборов 2017-го. Охаивавшие друг друга Марукян и Пашинян составили альянс, к которому присоединился извечный клиент власти Арам Завенович Саркисян.
Очевидно, что Пашиняна и Марукяна ввела в состав одного альянса внешняя рука. Рука власти.
«Выход» оказался в парламенте не без поддержки предыдущей власти. А в том, что это так, убежден и сам Никол Пашинян.
Ставший «народным» премьером Пашинян сам неоднократно заявлял и обвинял своего некогда союзника по альянсу Эдмона Марукяна в том, что он – «человек» предыдущей власти. Пашинян выражал это мнение как человек изнутри, и спорить с ним в этом вопросе очень трудно.
Если Пашинян убежден, что Марукян был клиентом предыдущих, то он должен согласиться также с тем мнением, что предыдущие помогли альянсу «Выход» попасть в парламент. Кстати, неслучайно, что николовцы публично признали итоги парламентских выборов 2017-го. Это было той ценой, которую они должны были заплатить за прохождение в НС.
Что это, если не политическая коррупция? В каком-то смысле это даже хуже, чем политическая коррупция. Это означало наглый обман по отношению к народу – играть в оппозицию, чтобы увести голоса реальных оппонентов власти.
А то, что Никол затем вышел против Сержа Саргсяна, является уже совсем другой историей, о которой мы высказывались и еще выскажемся впоследствии. Если коротко, то смена власти 2018-го была чем-то вроде падения на кожуре брошенного собою же банана.
Предыдущие власти недооценили Никола, так как посчитали, что их клиент не может далеко зайти. Фактически, зашел и даже взял власть. Вскормленная ими «собака» их же и «укусила». То есть он повел себя так, как обычно ведут себя дворняжки, которых взяли домой. Душа бродячей собаки все равно остается неблагодарной.
Никол – историческая случайность, которая оказалась у власти по стечению обстоятельств. Как пришел, так и уйдет, оставив незначительный след в истории. Грязный след.
Что касается политической коррупции 2017-го, то интересно, обратится ли к ней Никол. Навряд ли. Согласно ему, единственно раздававшей избирательные взятки силой была ППА. Ай-ай-ай…