Փաշինյանի կրկնակի ապօրինությունը (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը սկզբում ուզում էր խորհրդարանի միջոցով սեփականաշնորհել Սահմանադրական դատարանը, բայց դրսի ճնշման արդյունքում ստիպված եղավ դիմել հանրաքվեի օգնությանը։ Ասացին, թե, իբր, կարող էին նաև օրենսդիր մարմնի օգնությամբ 7 դատավորի աշխատանքից ազատել, բայց ճիշտը ժողովրդին դիմելն է, քանզի իրենք, իբր, ժողովրդավար են։
Հանրաքվեն նշանակվեց ապօրինաբար՝ Սահմանադրության խախտմամբ։ Հանրաքվեն նշանակվեց այն դեպքում, երբ պետք էր կորոնավիրուսային համաճարակի դեմ պայքարել, այլ ոչ թե մարդկանց խմբերով հավաքել և նպաստել համաճարակի ու ատելության խոսքի տարածմանը։
Եթե Փաշինյանին մնար, ապա նա չէր հրաժարվի «այո»–ն վարչական ու այլ տիպի ռեսուրսների օգնությամբ կորզելու գաղափարից, բայց Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ճնշման ներքո նա արտակարգ դրություն հայտարարեց ու հետաձգեց հանրաքվեն։
Հիմա Փաշինյանը հասկանում է, որ հանրաքվե չի կարող անցկացնել, անգամ եթե եռապատկի կեղծելու ռեսուրսները, բայց չի հրաժարվել բարձր դատարանն իր տնամերձ բոստանի վերածելու գաղափարից։ Նա դիմում է երկրորդ ապօրինությանը՝ ապօրինի հանրաքվեն ուզում են ապօրինի օրենսդրական նախաձեռնությամբ չեղարկել ու կրկին օգտագործել խորհրդարանական մեծամասնությանը՝ որպես գործիք, ՍԴ–ն սեփականաշնորհելու համար։
Թե որքանով դա կհաջողվի իրեն, դժվար է ասել։ Մեկ բան աներկբա է՝ իշխանության գերկենտրոնացման ցանկությունը փաշինյանական իշխանության գերաայլասերում է նշանակելու։ Բայց դա մեզ չի սպառնում, քանզի Փաշինյանի հեռացման հետհաշվարկի ժամացույցը միացված է։ Իսկ մինչև հեռանալը նա վարակվել է կորոնավիրուսով ու մեղքը, ինչպես միշտ, գցել ուրիշի վրա։ Կփրկի՞ Փաշինյանի գահավիժող վարկանիշին վիրուսը։ Հազիվ թե։

Двойное беззаконие Пашиняна (видео)
Никол Пашинян сначала хотел приватизировать Конституционный суд с помощью парламента, но был вынужден пойти на референдум в результате внешнего давления. Заявили, будто могли уволить 7 судей КС решением законодательного органа, но верным является обращение к народу, так как они, якобы, – демократы.
Референдум был назначен незаконно – в нарушение Конституции. Референдум был назначен в условиях, когда нужно было бороться с коронавирусной эпидемией, а не собирать людей в большие группы и способствовать тем самым распространению вируса и пропаганды ненависти.
Будь на то воля Пашиняна, он не отказался бы от идеи проведения «да» посредством административных и иного рода ресурсов, но в свете заявлений Всемирной организации здравоохранения он объявил чрезвычайное положение и отложил референдум.
Сейчас Пашинян понимает, что не сможет провести на референдуме нужное ему решение, даже если утроит ресурсы фальсификации ее результатов, но всё равно не отказался от идеи превращения высокого суда в свой приусадебный участок. Он идет на второе беззаконие: хочет отменить незаконный референдум противозаконной законодательной инициативой и снова использовать парламентское большинство в качестве инструмента приватизации КС.
Трудно сказать, насколько это ему удастся. Одно, всё же, бесспорно: желание сверхцентрализации власти будет означать сверхизвращение пашиняновской власти. Однако нам это не грозит, так как обратный отсчет отстранения Пашиняна уже включен. А до этого он успел заразиться коронавирусом и, как всегда, переложить всю вину на другого. Спасет ли вирус стремительно падающий рейтинг Пашиняна? Навряд ли.