Սևանը մինչև հունիսի 4-ը փակ կլինի
ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանի որոշմամբ՝ մինչեւ հունիսի 3-ը ժամը 23։59-ը սահմանափակումներ են կիրառվելու Գեղարքունիքի մարզի Սեւան hամայնքում։ Ինչպես տեղեկացրին Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնից, որոշման մեջ ասված է․
«1. Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքում կիրառել հետևյալ սահմանափակումները.
ա/ Սահմանել համայնքի վարչական սահման մուտք գործելու և վարչական սահմաններից ելք կատարելու հատուկ ռեժիմ` արգելելով անձանց և տրանսպորտային միջոցների մուտքն ու ելքը՝ բացառությամբ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, պարագաների, սննդամթերքի, դեղորայքի, վառելիքի մատակարարման նպատակով տեղաշարժի.
բ/ Սույն կետի «ա» ենթակետով սահմանված Սևան համայնք մուտք գործելու սահմանափակման համար բացառություն սահմանել մինչև 2020 թվականի մայիսի 25-ը՝ ժամը 13:00-ն՝ թույլատրելով Սևան համայնքում մշտական բնակության իրավունք ունեցող կամ փաստացի բնակվող անձանց մուտքը.
գ/ Հատուկ ռեժիմի իրականացումն ապահովելու նպատակով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ոստիկանության կողմից սահմանված վայրերում տեղադրել հատուկ անցակետեր և զննման կետեր՝ Սևան համայնքի վարչական տարածք թույլատրվող անձանց ու տրանսպորտային միջոցների զննումն իրականացնելու նպատակով.
2. Սահմանել Սևան համայնքում տնտեսական գործունեության տեսակների նկատմամբ կիրառվող ժամանակավոր սահմանափակումները՝ համաձայն Աղյուսակ 1-ի:
3. ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության պետ Էդուարդ Մարտիրոսյանին, ՀՀ ոստիկանության պետ Արման Սարգսյանին, Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանին՝ ապահովել սույն որոշման իրականացումը.
4. Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում 2020 թվականի մայիսի 25-ին՝ ժամը 06:00-ին, և գործում է մինչև 2020 թվականի հունիսի 3-ը՝ ժամը 23։59-ը»-նշված է որոշման մեջ:
Սևան համայնքում կիրառվող տնտեսական գործունեության տեսակների նկատմամբ ժամանակավոր սահմանափակումներին կարող եք ծանոթանալ այս հղումով` https://www.gov.am/files/docs/4065.pdf

Город Севан будет закрыт до 4 июня
Согласно решению вице-премьера Армении, коменданта Тиграна Авиняна в общине Севан Гегаркуникского марза до 23:59 3 июня вводятся ограничения. В Едином информационном центре Армении «Арменпресс» предоставили решение коменданта.
1. В общине Севан Гегаркуникской области Республики Армения применить следующие ограничения:
а) установить специальный режим въезда на административную территорию общины и выезда за административные границы, запрещая въезд и выезд лиц и транспортных средств, за исключением перевозки товаров, принадлежностей первой необходимости, пищевых продуктов, медикаментов, топлива
б) применить исключение для ограничения въезда на административную территорию общины, установленную подпунктом “а” настоящего пункта до 13:00 25 мая 2020 года, разрешив въезд лицам, имеющим право постоянного проживания в общине Севан или фактически проживающим в ней
в) с целью обеспечения осуществления специального режима, в местах, установленных Службой национальной безопасности Республики Армения и Полицией Республики Армения, установить специальные контрольно-пропускные пункты и пункты досмотра лиц и транспортных средств, которым разрешен въезд на административную территорию общины Севан и выезд
2. Установить временные ограничения, применяемые к некоторым видам экономической деятельности в общине Севан согласно Таблице 1.
3. Министру здравоохранения Республики Армения Арсену Торосяну, начальнику Службы национальной безопасности Республики Армения Эдуарду Мартиросяну, начальнику Полиции Республики Армения Арману Саркисяну, губернатору Гегаркуника Гнелю Саносяну обеспечить реализацию данного решения.
4. Данное решение вступает в силу с 06:00 25 мая 2020 года и действует до 23: 59 3 июня 2020 года”, - говорится в решении коменданта.
С временными ограничениями в отношении видов экономической деятельности, применяемых в общине Севан, можно ознакомиться по следующей ссылке: https://www.gov.am/files/docs/4065.pdf