Հավանականությունը բարձրացնելու կողմն է. Գարեգին Բաղրամյանը` գազի սակագնի վերաբերյալ ներկայացված հայտի մասին
Հայտը ուսումնասիրվում է, այն բավականին մեծ փաստաթուղթ է, շուրջ 1500 էջանոց, և երբ կավարտենք, լրիվ հիմնավորումները մեր տեսլականով կներկայացնենք: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը` անդրադառնալով «Գազպրոմ Արմենիայի» ներկայացրած հայտին:
«Երբ արդեն ավարտենք մեր բոլոր հաշվարկները, կսկսենք հանրային քննարկում: Մոտավորապես տասը օր սպասեք, մոտ օրերս կլինի հաշվարկները»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը հայտ էր ներկայացրել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին՝ առաջարկելով գազի սակագինը բարձրացնել 28 դոլարով կամ 11 տոկոսով։ Այսպիսով 255 դոլարի փոխարեն առաջարկում են 283 դոլար՝ 1000 խմ գազի դիմաց։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե հայտը քննարկելիս հաշվի առնվելո՞ւ է կորոնովիրուսով պայմանավորված երկրի սոցիալական, տնտեսական հարցերը, Գարեգին Բաղրամյանն ասաց, որ այդ հարցը քաղաքական է: «Քաղաքականությամբ մենք չենք զբաղվում, մենք մեր մասնագիտական գործն ենք անում: Ունենք հայտ, ունենք էներգետիկայի մասին օրենք, այդ հայտին պետք է օրենքին համապատասխան մասնագիտական դաշտում արձագանքել»,-ասաց նա և նշեց, որ տնտեսական վիճակի գնահատումը կառավարության խնդիրն է:
ՀԾԿՀ նախագահը նշեց, որ օրենքով կարող են վերահաստատել գործող գինը, նվազեցնել կամ բարձրացնել, իսկ հարցին, թե հավանականությունը որ տարբերակի կողմն է, նա պատասխանեց` բարձրացնելու:
«Հայտը բավարարել՝ նշանակում է բարձրացնել իրենց ուզած 28 դոլարով, բնականաբար խոսքը դրա մասին չի գնում, բարձրացնել, բայց թե որքան չեմ կարող ասել և չեմ կարող ասել, թե ինչ լուծում կառաջարկի կառավարությունը»,-ասաց նա:

Наиболее вероятен вариант повышения – Гарегин Баграмян о заявке относительно тарифа на газ
Заявка изучается, это довольно объемный документ, состоящий из порядка 1500 страниц, и когда мы закончим, представим все обоснования с нашим видением. Об этом в беседе с «Tert.am» сказал председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Гарегин Баграмян, касаясь заявки, поданной «Газпромом Армения».
«Как только мы завершим все наши расчеты, начнем публичное обсуждение. Подождите около десяти дней, в ближайшие дни будут расчеты», – сказал он.
Напомним, что компания «Газпром Армения» подала заявку в Комиссию по регулированию общественных услуг, в которой предлагается повысить тариф на газ на 28 долларов или 11%. Таким образом, вместо 255 долларов предлагается 283 доллара за 1000 кубометров газа.
Что касается вопроса о том, будут ли при обсуждении заявки учитываться социальные и экономические вопросы страны в связи с коронавирусом, Гарегин Баграмян сказал, что этот вопрос носит политический характер.
«Мы не занимаемся политикой, мы делаем свою профессиональную работу. У нас есть заявка, у нас есть закон об энергетике, на которую необходимо отреагировать в профессиональной сфере в соответствии с законом», – сказал он, отметив, что оценка экономической ситуации является задачей правительства.
Председатель КРОУ отметил, что законом может быть подтвержден текущий тариф, снижен или увеличен, а на вопрос, какой вариант более вероятен, он ответил – повышения.