Վահե Գրիգորյանը ՍԴ շենքը փաստաբանական գրասենյակի է վերածել․ «Հրապարակ»
«Արտակարգ դրության պայմաններում ՍԴ անդամ Վահե Գրիգորյանը սկսել է ՍԴ գնալ օրվա տարբեր ժամերին։ Նա աշխատակիցներից մեկին հարցրել է. «Մյուս աշխատողները չե՞ն գալիս գործի»: «Չէ, կարանտին է, սահմանափակումներ են, ըստ անհրաժեշտության են գալիս»»:
Մենք հարցրինք՝ իսկ Վահե Գրիգորյանն ամեն օ՞ր գալիս է։ «Երեկոյան կողմերը, եթե ավտոմեքենան կանգնած է, ուրեմն շենքում է։ Իսկ թե ինչ է անում՝ դժվար է ասել։ Իր ֆունկցիոնալ պարտականությունները չի կատարում, նիստերին չի մասնակցում։ ՍԴ-ն ավելի շատ իր համար ձրի փաստաբանական գրասենյակ է դարձել` քաղաքի կենտրոնում։ Եթե Բաղրամյանի վրա գրասենյակ վարձեր, պատկերացնո՞ւմ եք` ինչքան վարձ կտար»:
Բայց նաև փող է ստանում չէ՞ «գրասենյակի» համար՝ ստանո՞ւմ է աշխատավարձ։ «Այո, իհարկե, կանոնավոր փոխանցում ենք, պրեմիա չի ստանում միայն, ՍԴ նախագահի որոշմամբ՝ մարտ ամսից ոչ մեկը պրեմիա չի ստանում` կորոնավիրուսի հետ կապված»:
Իսկ ՍԴ-ն նիստեր անո՞ւմ են: «Այո, երեքշաբթի նիստ է նշանակված»: Առցա՞նց։ «Ոչ, դատավորները նիստերի օրը գալիս են, խորհրդակցական սենյակը տեղափոխել ենք գրադարան, որ սոցիալական հեռավորությունը պահպանեն, նիստերն անում ենք դատավորների ներկայությամբ»»,-գրում է թերթը:

Конституционный суд стал для Ваге Григоряна бесплатной адвокатской конторой – «Грапарак»
Газета «Грапарак» пишет, что в условиях чрезвычайного положения член Конституционного суда Ваге Григорян начал ходить в Конституционный суд в разное время суток. Он спросил одного из сотрудников: «А другие сотрудники не приходят на работу?»
«Нет, сейчас карантин, введены ограничения, они приходят по мере необходимости».
Мы спросили, а Ваге Григорян приходит каждый день? «Если к вечеру его машина припаркована здесь, значит, он в здании. Однако сложно сказать, чем он занимается. Он не выполняет своих функциональных обязанностей, не участвует в заседаниях КС. Конституционный суд стал для него больше бесплатной адвокатской конторой в центре города. Если бы он арендовал офис на проспекте Баграмяна, представляете, сколько бы ему пришлось платить?»
Но ведь он получает деньги за «офис», получает зарплату? «Да, конечно, зарплата перечисляется регулярно, только премию не получает, решением председателя Конституционного суда, с марта месяца никто не получает премию из-за эпидемии коронавируса».
А Конституционный суд проводит заседания? «Да, в понедельник назначено заседание».
Заседание пройдет в онлайн режиме? «Нет, судьи приходят в день заседаний, совещательная комната переведена в библиотеку, поскольку там можно соблюдать социальную дистанцию. Заседания проходят в присутствии судей».