Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը կալանքը վերացնելու նոր միջնորդություն է ներկայացրել
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նոր միջնորդություն է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ խնդրելով վերացնել Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը։
Նոր միջնորդության համար հիմք է եղել երկրում առկա կորոնավիրուսային հիվանդության համաճարակը և Ռ․ Քոչարյանի վարակման վտանգը՝ հաշվի առնելով, որ նա գտնվում է տարիքային ռիսկային խմբում:
Պաշտպանը նաև դիմել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահին՝ ներկայացված միջնորդությունն այլ դատավորի վերամակագրելու համար:
Նշենք, որ սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով հերթական դատական նիստը տեղի կունենա մայիսի 8-ին։ Քրեական գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը, ով մարտի 13-ից գտնվում էր արձակուրդում, ապրիլի 17-ին դուրս է եկել աշխատանքի և կրկին՝ ապրիլի 20-ից մինչև մայիսի 7-ը արձակուրդ է ձևակերպել։

Адвокат Роберта Кочаряна представил новое ходатайство об отмене меры пресечения
Адвокат второго президента Армении Роберта КочарянаОваннес Худоян – представил в суд новое ходатайство об отмене меры пресечения в виде ареста в отношении Роберта Кочаряна. Об этом «News.am» сообщил сам адвокат Худоян.
В основе представленного ходатайства лежит угроза заражения коронавирусом с учетом того, что Роберт Кочарян находится в группе риска. Кроме того, адвокат обратился к председателю суда общей юрисдикции Еревана с просьбой о передаче представленного ходатайства другому судье. Худоян добавил, что в аппарате председателя суда на их звонки не отвечают.
Ранее сообщалось, что уже месяц судебное заседание по делу Роберта Кочаряна и других не проводится из-за плохого самочувствия судьи Анны Данибекян.
Отметим, что адвокаты представили ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство. Затем ВСС сообщил, что Анна Данибекян взяла бюллетень о нетрудоспособности с 13 марта по 16 апреля. Придя на работу 16 апреля, судья взяла отпуск до 7 мая. Заседание суда по делу Роберта Кочаряна и других назначено на 8 мая.