Թանկ գազը և էժանագին պոպուլիզմը
Ընդդիմադրի կարգավիճակում հայտարարվում էր, որ գազը սպառողների վրա շատ թանկ է վաճառվում, քանզի սահմանի վրա արձանագրվածի ու սպառողի վճարածի միջև կա կրկնակի գնային տարբերություն։
Ասվում էր, որ դա թալան է։ Խոստացվում էր, որ դա թույլ չի տրվի, եթե որոշում կայացնողն իրենք լինեն։
Որոշում կայացնողը դարձան իրենք, բայց «մոռացան» սահմանի վրա ու սպառողի տանը ֆիքսվող գների կրկնակի տարբերության ու թալանի մասին։ Դա երկու բան է նշանակում։ Կա՛մ նախկինում ստում էին ու պոպուլիզմի միջոցով փորձում դիվիդենտներ հավաքել (հետևաբար պետք է ներողություն խնդրեն), կա՛մ չէին ստում, որ թալան կա, պարզապես հիմա իրենք են թալանում։ Երրորդ տարբերակ չկա։
Ինչ վերաբերում է գազի գնի ընթացիկ իրավիճակին, ապա վարչապետը, ինչպես միշտ, փորձում է պատասխանատվությունը գցել իր վրայից և ասել բաներ, որոնք լավատեղյակների մոտ պարզապես ծիծաղ են առաջացնում։ Ասում է՝ ակնկալում եմ, որ Պուտինը կմիջամտի ու կազդի «Գազպրոմ Արմենիայի» որոշման վրա։
Երբ Կրեմլը գազի թեմայով պաշտոնական Երևանին ուղարկում է «Գազպրոմի» ղեկավար Միլլերի մոտ, դա նշանակում է մի բան, որը չեմ ուզում հանրային հարթակում գրել, այն էլ՝ մայրության ու գեղեցկության օրով։
Պետության ղեկավարի պոպուլիզմի և ամբոխավարական կառավարման ձևի համար քաղաքացիները միշտ էլ թանկ են վճարում։ Տվյալ դեպքում գազի գնի համար։

Дорогой газ и дешевый популизм
В оппозиционном статусе заявлялось, что газ продается потребителям по очень высокой цене, так как ее стоимость для конечного потребителя почти вдвое выше той, по которой поступает в Армению на границе.
Говорилось, что это – разграбление. Обещалось, что они этого не допустят, если решением будет за ними.
Принимающими решение стали они, но при этом «забыли» двойную разницу в цене на газ на границе и для конечного потребителя. Это говорит о двух вещах: или они в прошлом врали и пытались набрать посредством популизма дешевые дивиденды (следовательно, должны за это извиниться), или были правы по части разграбления, и сейчас сами заняты разграблением. Третьего не дано.
Что касается текущего состояния цены на газ, то премьер, как всегда, пытается сбросить с себя ответственность и заявить вещи, которые для сведущих людей попросту смехотворны. Говорит, мол, ожидает, что Путин вмешается и повлияет на решение компании «Газпром Армения».
Если в связи с газовой темой Кремль отправляет официальный Ереван к руководителю «Газпрома» Миллеру, то это означает одно, о чем не хотелось бы писать во всеуслышание, к тому же в День материнства и красоты.
Граждане всегда дорого платят за популизм и охлократическое правление руководителя государства. В данном случае – за газ.