Պուտինը և Էրդողանը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Իդլիբի իրադրությունը
Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Թայիփ Էրդողանը փետրվարի 28-ին անցկացված հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Իդլիբի ապաԷսկալացիայի գոտու վերաբերյալ պայմանավորվածությունների կատարումը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, հայտնել Է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այսօր կայացել Է նախագահներ Պուտինի եւ Էրդողանի հեռախոսազրույցը` Թուրքիայի Հանրապետության ղեկավարի խնդրանքով: Խոսակցությունը եղել Է հանգամանալի, այն նվիրված Էր ամեն ինչ անելու անհրաժեշտությանը, որպեսզի կատարվեն ապաԷսկալացիայի գոտու շուրջ ձեռք բերված սկզբնական պայմանավորվածությունները»,-ասել Է նա:
Պուտինը եւ Էրդողանը նաեւ քննարկել են առաջիկայում այս կամ այն մակարդակով Իդլիբի շուրջ շփումներ անցկացնելու հնարավորությունը:

Путин и Эрдоган обсудили по телефону ситуацию в Идлибе
Президенты России и Турции Владимир Путин и Тайип Эрдоган провели в пятницу телефонный разговор, во время которого обсуждалось выполнение договоренностей по зоне деэскалации в Идлибе. Как передает ТАСС, об этом сообщил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
«Сегодня состоялся телефонный разговор президентов Путина и Эрдогана по просьбе главы Турецкой Республики. Разговор был подробный, он был посвящен необходимости сделать все, чтобы выполнить изначальные договоренности по зоне деэскалации», – сказал он.
Путин и Эрдоган также обсудили возможность проведения контактов по Идлибу в ближайшее время на том или ином уровне.