Արմեն Դանիելյանը կրկին բավարարեց դատախազության բողոքը (տեսանյութ)
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ, այսօր բավարարեց Գլխավոր դատախազության բողոքը՝ բեկանելով Երևանի առաջին ատյանի դատարանի որոշումը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմին «Մարտի 1»-ի մայր գործով ամբողջական նյութերը տրամադրելու վերաբերյալ։ Պաշտպան Խուդոյանի միջնորդությունը մերժվեց։
Որոշումը ենթակա է բողոքարկման 15-օրյա ժամկետում Վճռաբեկ դատարանում։
Նշենք, որ պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նախաքննության ընթացքում միջնորդություն է ներկայացրել, պահանջելով տրամադրել «Մարտի 1»-ի մայր գործով բոլոր նյութերը։ Սակայն քննիչը մերժել է: Փաստաբանը բողոք է ներկայացրել դատարան, և 2019 թ․ նոյեմբերին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, բավարարել է բողոքը՝ պարտավորեցնելով ՀՔԾ-ին Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին տրամադրել «Մարտի 1»-ի մայր գործով բոլոր նյութերը։ Դատախազությունը բողոքարկել է դատարանի նշված որոշումը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի հունիսի 25-ին Արմեն Դանիելյանը բեկանել է Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի՝ Ռոբերտ Քոչարյանին Արցախի ներկա և նախկին նախագահների անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու և Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ գործի վարույթը կասեցնելու և ՍԴ ուղարկելու մասին որոշումները։

Судья Армен Даниелян снова удовлетворил апелляцию прокурора (видео)
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Армена Даниеляна 6 февраля удовлетворил жалобу прокурора Петроса Петросяна против решения суда первой инстанции.
Петросян отметил, что суд первой инстанции допустил процессуальные ошибки, которые повлияли на дело, и потребовал отменить приговор. Суд удалился в совещательную комнату 3 февраля, чтобы вынести решение.
Напомним, что суд первой инстанции 25 ноября постановил, что нарушены права второго президента Армении Роберта Кочаряна. Суд также зафиксировал, что в предоставлении материалов предварительного следствия адвокатам превалирует общественное требование, следовательно, они подлежат выдаче и обнародованию. Таким образом, отмена решения суда первой инстанции предполагает, что материалы по делу от 1 марта не подлежат обнородованию на основании того, что являются тайной следствия.
Ранее судья Армен Даниелян отменил решение суда первой инстанции об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство действующего и экс-президента Арцаха. Председательство Армена Даниеляна на рассмотрении этой жалобы ознаменовалось беспрецедентным событием – судья не позволил выступить стороне защиты.