Փաշինյանի աչքի գրողն ու իր գրողի ծոցը
Ամեն մարդ գործում է ու դիմացինին գնահատում սեփական կրթվածության, դաստիարակության ու փչացածության աստիճանով։ Նիկոլ Փաշինյանը բացառություն չէ։
Իրեն թվում է, որ եթե փող առաջարկի ՍԴ դատավորներին, ապա նրանք կշտապեն ուտել այդ «կուտը» և արժանապատվությունը, քաղաքացիական որակները մի կողմ կդնեն ու կվազեն պետբյուջեի հաշվին անհեռանկար գործարքի։ Ինքը որ տարատեսակ ֆինանսական գործարքների է գնացել ամբողջ կյանքում, գիտի, թե բոլորն իր նման անսկզբունքային փողամոլ են։
Թեև բոլոր բանական մարդկանց համար հասկանալի է, թե ինչու է «ժողովրդի» վարչապետն ուզում «բուդկայի» պես սեփականաշնորհել Սահմանադրական դատարանն ու այդ կառույցի ղեկավար նշանակել հավերժ լևոնական փաստաբան և ՍԴ ժամանակավոր անդամ (պորտաբույծ) Վահե Գրիգորյանին, այդուհանդերձ օրերս նոր փաստարկ ի հայտ եկավ այդ թեմայով։
ԱՄՆ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտը (International Republican Institute, IRI) հրապարակել է Հայաստանում իրականացրած հարցման արդյունքները: Ըստ այդմ՝ Սահմանադրական դատարանը վայելում է 40 % վստահություն, դատախազությունը՝ 38 %, իսկ դատարանները՝ 36 %: Անվստահության տոկոսով էլ է ՍԴ–ն ավելի լավ դիրքերում, քան դատախազությունն ու դատարանները։ Վերջիններիս նկատմամբ անվստահությունը համապատասխանաբար 55 և 57 տոկոս է։
Նիկոլը, թերևս, այս ամենի մասին գիտեր առանց IRI–ի հարցումների ու հենց այդ պատճառով էլ օրենքով կաշառք է առաջարկում ՍԴ դատավորներին ու ձգտում այդ կառույցը դարձնել դատախազության նման։ Իսկ ՍԴ դատավորներ ուզում է դարձնել վնգստացող դատավորների պես մարդկանց։ Իրեն ոչ թե անկախ, այլ գրպանային ՍԴ է պետք։
Եթե ՍԴ–ն ենթարկվեր նիկոլական ապօրինի հրահանգներին ու դառնար նրա ցանկությունների դակիչը, ապա այսօր Հրայր Թովմասյանը, գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի ու մյուս վնգստացողների պես, կդառնար թավշիկուսների սրտի պաշտոնյան։ Բայց քանի որ ՍԴ–ն որոշել է շարժվել Սահմանադրությամբ և օրենքներով, ուստի դարձել է Նիկոլի թիրախը՝ աչքի գրողը։ Բայց մի օր այս ապօրինություններն ու քաղաքական հետապնդումները հակառակ էֆեկտով են աշխատելու և դառնալու «հեղափոխականներին» գրողի ծոցն ուղարկելու պատճառ։

Ненавистный Николу и предстоящие отправке ко всем чертям
Каждый действует и оценивает другого в меру своей образованности, воспитанности и испорченности. Никол Пашинян не исключение.
Ему кажется, что, если он предложит судьям КС деньги, они поспешат проглотить эту «наживку» и, отложив в сторону чувство достоинства и свои гражданские качества, пойдут на бесперспективную сделку за счет госбюджета. Поскольку он всю свою жизнь шел на различные финансовые сделки, ему кажется, что остальные тоже – беспринципные меркантилисты.
Хотя всем более-менее разумным людям понятно, почему «народный» премьер хочет приватизировать Конституционный суд наподобие будки и назначить руководителем этой структуры вечно левоновского адвоката и временно члена КС (дармоеда) Ваге Григоряна, тем не менее, на днях появился новый аргумент на эту тему.
Международный республиканский институт США (International Republican Institute, IRI) опубликовал результаты проведенного в Армении опроса. Согласно им, КС пользуется доверием 40% опрошенных, прокуратура – 38%, а суды – 36%. КС занимает в сравнении с прокуратурой и остальными судами более выгодные позиции также по проценту недоверия. В отношении последних двух процент недоверия составляет 55 и 57 процентов соответственно.
Пожалуй, Никол знает об этом и без опросов IRI, и именно поэтому предлагает «узаконенную» взятку судьям КС и стремится сделать эту структуру наподобие прокуратуры. В статусе же членов КС он видит скулящих под своими дверями судей. Ему нужен не независимый, а карманный КС.
Если бы КС подчинился незаконным николовским распоряжениям и стал компостером его пожеланий, то Грайр Товмасян был бы сегодня, наподобие генпрокурора Артура Давтяна и остальных скулящих, чиновником сердца бархатников. Однако эти беззакония и политические преследования в один день возымеют обратный эффект и станут причиной отправки «революционеров» ко всем чертям.