Ինչու է Փաշինյանն ատամներով պահում քաղաքապետին ու նախարարին
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը և բազմաթիվ բաների նախարար Արայիկ Հարությունյանը այս իշխանության ամենաձախողված պաշտոնյաներից են։ Նիկոլ Փաշինյանից հետո, իհարկե։
Մեկը բռնվել է կոռուպցիայի վրա, մյուսը՝ արժեհամակարգի պղծման։ Երկուսի մասով էլ հանրային վերաբերմունքը խիստ բացասական է։
Հայկ Մարությանը վատ կառավարիչ է և կամազային (ու ոչ միայն կամազային) կոռուպցիայի մեջ է թաթախված (ոչ առանց Նիկոլ Փաշինյանի գիտության, բնականաբար)։
Արայիկ Հարությունյանը՝ Փաշինյանի գլխավորությամբ, այլասերվածության քարոզ է տանում ու դարձել է հակաազգայինի մարմնավորում։
Ու չնայած հանրային դժգոհությանը՝ Նիկոլն այս պաշտոնյաներին ատամներով է պաշտպանում։ Պատճառը շատ պարզ է։
Եթե նա «Սուպեր մամային» լացացնի, այսինքն՝ Երևանի գործող քաղաքապետին հեռացնի պաշտոնից, ապա դա կլինի նաև ի՛ր հեռացումը, քանզի Հայկը 80 տոկոս «խփել» է հեղափոխական էյֆորիայի փուլում, ու բոլորն էլ գիտեն, որ դա փաստացի Նիկոլի ստացած քվեն էր։ Հիմա եթե դա ոչ լեգիտիմ է համարվում, ուրեմն ոչ լեգիտիմ է նաև Նիկոլը։
Հայկոն մեղադրվում է վատ կառավարելու և հեղափոխականների սրտի սեփականատեր Լֆիկ Սամոյի հետ կոռուպցիոն գործարքի գնալու համար։ Բայց չէ՞ որ Նիկոլն էլ է դիլետանտ պետական կառավարման հարցերում ու շատ ավելի շաքարային հարաբերությունների մեջ է նույն Լֆիկի հետ։ Եվ հետևաբար՝ եթե Հայկոն հեռանում է, ապա նույնը պետք է անի նաև Նիկոլը։
Նույնը Արայիկի մասով է։ Եթե նրան մեղադրում են ազգային արժեքների, հայոց լեզվի, պատմության դեմ պայքարի ու այլասերվածության քարոզի համար, ապա այդ ամենի գլխավոր հովանավորը Նիկոլ Փաշինյանն է։ Համ էլ՝ Արայիկը «թավշյա» օրերի այն հիմնական դերասաններից էր, որը փայտը ձեռքին առաքյալ էր խաղում։ «Դդում» մականունը ստացած Արայիկը նշանակալի դեմք է քայլարածների թիմում, և նրա զոհաբերումը էականորեն կթուլացնի Նիկոլին։
Ահա այս ամենը հասկանալով է, որ Նիկոլը ոստիկանություն է հանում երիտասարդների դեմ, Հայկո է խաղացնում։ «Ժողովրդի» վարչապետը սեփական աթոռն է պաշտպանում ժողովրդից, այլ ոչ թե իր թիմակիցներին է պահում։ Նա թիմային տղա չէ ու միշտ էլ ցույց է տվել, որ կարող է անցնել ընկերական հարաբերությունների ու նաև մարդկանց դիակների վրայով (2008–ի մարտի 1–ը վկա)։
Բայց դե մյուս կողմից էլ այսպես երկար չի կարող շարունակվել։ Եթե Նիկոլը պահում է տապալված պաշտոնյաներին, ապա նույնիսկ իրենց հենարան պողոսներին է դա նյարդայնացնում։ Նիկոլը հիմա ներքին խնդիրն ուզում է լուծել դրսի շրջանակներին Արցախի հարցով զիջումների գնալու պատրաստակամություն հայտնելով։ Իսկ դա է՛լ ավելի է արագացնելու իր գահավիժումը։

Почему Пашинян стоит за мэра и министра грудью
Мэр Еревана Айк Марутян и министр всевозможных сфер Араик Арутюнян – самые провальные чиновники этой власти. Конечно же, после Никола Пашиняна.
Один попался на коррупции, другой – на осквернении системы ценностей. В отношении обоих общественное отношение подчеркнуто негативное.
Айк Марутян – плохой управленец, погрязший в КамАЗ-ной (и не только) коррупции (естественно, не без ведома Никола Пашиняна).
Араик Арутюнян ведет под предводительством Пашиняна пропаганду извращения, и стал воплощением антинациональных элементов.
И, несмотря на общественное недовольство, Никол стоит за этих чиновников грудью. Причина очевидна.
Если он отстранит действующего мэра Еревана от занимаемой должности, это станет также его отстранением, так как Айко «набил» 80 процентов на этапе революционной эйфории, и все знают, что на деле эти голоса были отданы Николу. Теперь, если он считается нелегитимным, то нелигитимным становится также Никол.
Айко обвиняется в плохом управлении и в коррупционной сделке с собственником сердца революционеров Лфик Само. Но ведь известно, что Никол тоже – дилетант в вопросах государственного управления, и состоит с тем же Лфиком в более сахарных отношениях. Следовательно, если Айко уходит, то аналогичное должен будет сделать и Никол.
То же самое по части Араика. Если его обвиняют в борьбе с национальными ценностями, армянским языком и историей, а также в пропаганде извращения, то главным спонсором всего этого является Никол Пашинян. Кроме того, в «бархатные» дни Араик был одним из тех основных актеров, который с палкой в руках заигрывал в апостола. Получивший кличку «Ддум» (от арм. – «тыква», перен. – «балбес») Араик – значимая в мойшаговской команде личность, и жертвование им существенно ослабит Никола.
Понимая всё это, Никол и выводит против молодежи полицию и разыгрывает карту Айко. «Народный» премьер защищает от народа собственное кресло, а не отстаивает членов своей команды. Человек он не командный, и всегда показывал, что может переступить через дружеские отношения и перешагнуть через трупы (1 марта 2008-го тому в доказательство).
С другой стороны, длиться долго так не может. То, что Никол защищает провалившихся чиновников, нервирует даже являющихся их опорой погосов. Никол сейчас хочет решить внутренние проблемы посредством выражения внешним кругам готовности пойти на уступки в вопросе Арцаха. А это еще более ускорит его падение.