«Վերնատուն» ակումբի համաժողովը կոնտրաստային ստացվեց։
Հեռուստատեսությամբ կամ համացանցով քննարկումներին հետևողների համար զուգահեռը գործող խորհրդարանի հետ էր։ Տարբերությունն ակնհայտ էր։ Մարդիկ տեսան, որ կարող է լինել նաև այսպիսի քաղաքական դասավորություն և այսպիսի խորհրդարանական մոդել։ Խորհրդարան, որտեղ կային նախկին ու ապագա իշխանության ներկայացուցիչներ։
Նիկոլ Փաշինյանին կից խորհրդարանում գրեթե 100 տոկոսով ԱԺ նախագահ են ընտրում և չկա նրա իշխանությունը վիճարկող ընդդիմություն։ «Վերնատան» համաժողովին մասնակցում էին քաղաքական ու գաղափարական դաշտի գրեթե բոլոր հատվածները, ինչպես նաև քաղաքացիական ու փորձագիտական ակտիվ շրջանակների ներկայացուցիչները, որոնցից շատերը փաստարկված վիճարկում էին Փաշինյանի իշխանության հարցը։
Նիկոլի խորհրդարանում քաղաքական միտքն ու խոսքը գրեթե վերացել է։ «Վերնատանը» հիմնականում քաղաքական խոսք ու միտք էր հնչում։
Նիկոլն առաջնորդվում է հանրությանը, քաղաքական դաշտին և ընդհանրապես մարդկանց սևերի ու սպիտակների բաժանելով, պառակտելով ու թշնամացնելով։ «Վերնատան» ֆունկցիան ճիշտ հակառակն է՝ կարևոր հարցերում գտնել կոնսոլիդացիայի տարբերակ ու ապահովել տարատեսակ կարծիքների հնչեցման հնարավորություն, հանրությանը չտանել բախումների, ինտեգրել, այլ ոչ թե մասնատել։
Նիկոլի խորհրդարանի կոդը մեխանիկական սերնդափոխությունն է ու սերունդների հակադրությունը։ «Վերնատան» համաժողովը սերունդների համերաշխության կոդով էր։
Նիկոլենց գլխավոր զենքը հայհոյանքն է, քանզի փաստարկի սով կա։ «Վերնատանը» հայհոյանք չհնչեց, քանզի փաստարկների պակաս չկար։
Նիկոլի համար Հայաստանը սկսվում է իր վարչապետ դառնալուց հետո։ Նա խոսում է նոր Հայաստանից, բայց դարձել է անցյալի գերին ու դեպի անցյալ է տանում մեր երկիրը։ «Վերնատանը» կարմիր թելով անցնում էր այն միտքը, որ պետք է տեր կանգնել անցյալի դրական ձեռքբերումներին, ձերբազատվել բացասականից ու գնալ առաջ՝ դեպի նոր որակի Հայաստան՝ նոր որակի լիդերությամբ։
Ահա այս կոնտրաստներն էին, որ հունից հանեցին իշխանական թիմին ու նրանք ստիպված էին ագրեսիվ արձագանքել։ Բայց դե չզգացին, որ իրենց ագրեսիայով լավ քարոզ արեցին իրական խորհրդարան ունենալու օգտին։

Форум общественно-политического клуба «Вернатун» получился контрастным.
Следящими за обсуждениями по телевидению или через интернет невольно проводилась параллель с действующим парламентом. Разница была очевидной. Люди увидели, что может быть и такой политический расклад, такая парламентская модель. Парламент, в котором были бы представители как прежней, так и будущей власти.
В действующем при Николе Пашиняне парламенте председателя НС избирают практически 100 процентом голосов, и нет оспаривающей его власть оппозиции. В форуме «Вернатуна» участвовали практически всех сегменты политического и идейного поля, а также представители активных гражданских и экспертных кругов.
В парламенте Никола политические мысль и слово практически изжиты. В «Вернатуне» же в основном звучали политические слово и мысль.
Никол руководствуется разделением общества, политического поля и людей в целом на черных и белых, сеянием между ними раздора и вражды. Функция «Вернатуна» прямо противоположная: найти в важных вопросах возможность консолидации и озвучивания различных мнений, увести общество от столкновений и интегрировать его, а не раскалывать.
Кодом николовского парламента является механическая смена поколений и их противостояние. Форум «Вернатуна» был в коде солидарности поколений.
Главным оружием николовцев является ругань, так как они испытывают нехватку аргументов. В «Вернатуне» никого не охаивали, так как аргументов было предостаточно.
Для Никола Армения начинается с момента его становления премьером. Он говорит о новой Армении, но стал заложником прошлого, и ведет страну в прошлое. В «Вернатуне» красной нитью проходила мысль о том, что нужно отстоять позитивные достижения прошлого, очиститься от негативного и устремиться вперед, к Армении нового качества – с качественно новым лидерством.
Именно эти контрасты и вывели из себя властную команду, которая оказалась вынуждена проявить агрессивную реакцию. Однако они так и не почувствовали, что своей агрессией осуществили хорошую пропаганду в пользу обладания реальным парламентом.