Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 10-11-ը պաշտոնական այցով կլինի Հայաստանում
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 10-11-ը պաշտոնական այցով կլինի Հայաստանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին նոյեմբերի 8-ին տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Նոյեմբերի 10-11-ը ռուսական արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը պաշտոնական այցով կլինի Երևանում: Այցի շրջանակներում նախատեսվում են հանդիպումներ ՀՀ վարչապետի և նախագահի հետ, բանակցությունները արտաքին գործերի նախարարի հետ, ինչպես նաև ծաղկեպսակի խոնարհում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի համալիրի անմար կրակի մոտ»,-ասել է Զախարովան:
Զախարովան հավելել է, որ արտաքին գործերի նախարարները բանակցությունների ընթացքում կքննարկեն երկկողմ հարաբերությունների լայն շրջանակը, փոխգործակցությունը ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի և ԱՊՀ-ի շրջանակներում, դիրքորոշումը ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի խորհրդում և այլ միջազգային կազմակերպություններում:
«Կողմերի ուշադրության կենտրոնում կլինի նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրը՝ ներառելով նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռանկարները»,-նշել է նա:

Известна повестка официального визита главы МИД РФ Сергея Лаврова в Армению
Министр иностранных дел России Сергей Лавров 10-11 ноября посетит с официальным визитом Ереван, запланированы его переговоры с премьер-министром, президентом и главой МИД Армении, сообщила сегодня на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«В соответствии с имеющейся договоренностью 10-11 ноября глава российского внешнеполитического ведомства посетит Ереван с официальным визитом», – сказала Захарова на брифинге.
Глава российского внешнеполитического ведомства также возложит венок к вечному огню в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» памяти жертв Геноцида армян.
По словам Захаровой, Сергей Лавров и его армянский коллега Зограб Мнацаканян примут участие в открытии выставки, которая посвящена 75-летию Победы в ВОВ. «Глава российского внешнеполитического ведомства выступит перед преподавателями и студентами ереванских вузов», – добавила она.
По словам Захаровой, в ходе переговоров министры иностранных дел обсудят широкий комплекс вопросов двустороннего сотрудничества, взаимодействие по линии ОДКБ, ЕАЭС, СНГ, координации позиций в ООН, ОБСЕ, СЕ, ОЧЕС и других международных форумах.
«В фокусе внимания сторон также будет проблематика региональной безопасности, включая перспективы нагорно-карабахского урегулирования», – отметила Захарова.