Փաշինյանը Քոչարյանից ներողություն կխնդրի՞. 4–միլիարդանոց բլեֆը
Ընդդիմադիր աշխատող Նիկոլ Փաշինյանն էժանագին միավորներ էր հավաքում և աղքատներից աղի արտասուք քամում Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ «մուտիլովկաներ» անելով ու ստեր տարածելով։
Այդ «մուտիլովկաների» ու ստերի թոփ տասնյակում առաջին տեղն էր գրավում 2–րդ նախագահին վերագրվող 4 միլիարդ դոլարը։ Ասվում էր, որ նա, իբր, այդ գումարներն աշխատել է, մասնավորապես, Քաջարանի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ու «Սպայկա» ընկերությունների սեփականատեր լինելով։
Հիմա դատարանն էլ է Նիկոլի դռան տակ վնգստում, դատախազությունն էլ, ՀՔԾ–ն էլ։ Դե թող ապացուցի 4 միլիարդի բլեֆը։
Նիկոլին կից «Սիվիլնեթ» կայքում իշխանություններն օրերս մի նյութ տեղադրեցին, ըստ որի՝ Քաջարանի պղնձամոլիբդենայինի սեփականատերերի մեջ չի եղել և չկա Ռոբերտ Քոչարյանը։
Դրանից առաջ բոլորը տեսան նաև, որ «Սպայկա» ընկերությունը Քոչարյանի հետ կապելը նույնպես ստոր բլեֆ է եղել։ Ինչպես և բլեֆ էին բանկերի, օդանավակայանի ու մյուս բաների մասին նիկոլությունները։
Նիկոլ Փաշինյանն այնքան էր կրկնել իրեն կողքից հրամցվող 4–միլիարդանոց բլեֆը, որ վերջում անկեղծորեն հավատացել էր դրան։
Ասում են, որ նա վարչապետ դառնալուն պես հրահանգել է ստուգումներ սկսել մոլիբդենայինում ու «Սպայկայում» գտնելու համար Քոչարյանի փայերը։ Որքան մեծ է եղել նրա զարմանքն ու զայրույթը, երբ զեկուցել են, որ նման բան չկա։
Ասում են նաև, որ Նիկոլը չի հավատացել ու իրեն պատեպատ է տվել, թե բա ինչ ուզում է լինի, գտեք Քոչարյանի 4 միլիարդը։ Ու երբ նրան կից ՀՔԾ–ն ու դատախազությունը չեն կարողացել ապացուցել 4–միլիարդանոց բլեֆը՝ գտել են մի հաստիքային կաշառատու աշխատող Սիլվայի, որպեսզի սա հայտարարի գոնե միլիոնների մասին, բայց դա էլ չստացվեց։
Այսքանից հետո Փաշինյանը ներողություն կխնդրի՞ հայ ժողովրդից ու անձամբ Ռոբերտ Քոչարյանից, այն բանի համար, որ տարիներ շարունակ ստել է։ Այդ հարցին անդրադարձավ նաև 2–րդ նախագահի կրտսեր որդին՝ Լևոն Քոչարյանը։
Բայց դե Նիկոլը հազիվ թե մեղայականով հանդես գա։ Նա ո՞ր մի ստի համար է հետագայում ամաչել ու ներողություն խնդրել։
Հ.Գ.։ 2008–ի մարտի 1–ի պահով Քոչարյանին մեղսագրվողը նույնքան բլեֆ է, որքան մոլիբդենի կամ «Սպայկայի» թեման։ Դրա համար էլ տարատեսակ այլ թեմաներ են գցում շրջանառության մեջ, քանզի «Մարտի 1»–ի գործն արդեն փուչիկի պես պայթել է։ 4 միլիարդի հեքիաթն էլ։

Попросит ли Пашинян извинений у Кочаряна: 4-миллиардный блеф
Работавший оппозиционером Никол Пашинян набирал дешевые очки и играл на эмоциях бедных слоев населения, занимаясь «мутиловами» против Роберта Кочаряна и распространением лжи в его адрес.
Первое место в топ-10 этих «мутилов» и лжи занимает приписываемое 2-му президенту РА состояние в 4 млрд долларов. Заявлялось, будто эти деньги он заработал, в частности, как собственник Каджаранского медно-молибденового комбината и компании «Спайка».
Сейчас под дверью Никола скулят и суды, и прокуратура, и ССС – пусть докажет свой блеф с 4 млрд долларов.
На действующем при Николе сайте «Civilnet» власти на днях разместили материал, согласно которому среди собственников Каджаранского медно-молибденового комбината не было и нет Роберта Кочаряна.
До этого все увидели также то, что аффелирование компании «Спайка» с Кочаряном тоже является жалким блефом. Точно так же, как блефом являлись «николства» о банках, аэропорте и остальном.
Никол Пашинян так часто повторял впариваемый ему 4-миллиардный блеф, что в конце искренне в него поверил.
Говорят, что по становлении премьером он сразу же дал указание провести проверки на комбинате и в «Спайке», чтобы найти в них доли Кочаряна. Как же велики были его удивление и негодование, когда ему доложили, что ничего подобного нет.
Говорят также, что Никол не поверил в это и разбушевался, мол, что хотите делайте, но найдите 4 миллиарда Кочаряна. И когда действующие при нем прокуратура и ССС не смогли доказать 4-миллиардный блеф, они нашли штатного взяткодателя Сильву, чтобы она заявила хотя бы о миллионах, но не получилось и это.
Попросит ли после столького Пашинян извинений у армянского народа и лично Роберта Кочаряна за то, что врал на протяжении лет? К этому вопросу обратился также сын 2-го президента РА Левон Кочарян.
Однако, вряд ли Никол выступит с раскаянием. За какую свою ложь он стыдился и просил извинений, чтобы сейчас просить?
P.S. Инкриминируемое Кочаряну за 1 марта 2008 года является таким же блефом, как и тема «Спайки». Поэтому и вводят в оборот различные темы, поскольку дело «1 марта» лопнуло подобно мыльному пузырю. Как и небылица о 4-х миллиардах.