«Տնտեսական հեղափոխության» «թավշյա» նվաճումների մասին
Ընդդիմադիր աշխատած տարիներին Նիկոլը էժանագին պոպուլիզմով էր զբաղվում։ Նա դեմ էր արագաչափերին, տեսախցիկներին, կարմիր կետագծերին, պարտադիր կուտակայինին և այն ամենին, ինչից կարելի էր «աչոկ» հավաքել։
Վարչապետ դառնալուց «հինգ պակաս» Փաշինյանը բազում խոստումներ էր տալիս, որոնցից արժե առանձնացնել թռիչքաձև տնտեսական աճի, ներդրումային բումի և ներգաղթի մեծ հոսքի ապահովման խոստումները։
Վարչապետ դարձած Նիկոլ Փաշինյանը սկսեց խոսել տնտեսական հեղափոխության մասին՝ պողոսներին խոստանալով երկնային դրախտ՝ երկրային պայմաններում։
Արդեն 1,5 տարի է անցել Փաշինյանի վարչապետությունից։ Նա այդ ընթացքում ավելի շատ արել է այն, ինչը խոստացել էր չանել և չի արել այն, ինչը խոստացել էր անել վարչապետ դառնալուն պես։
Ժամանակը ցույց տվեց, որ տնտեսական հեղափոխությունը և աղքատության հաղթահարումը անձամբ Նիկոլին է վերաբերում ու նրա նեղ շրջապատին։ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի առաջամարտիկ ներկայացող հեղափոխական Դավիթ Սանասարյանը կոռուպցիայի մեջ է մեղադրվում և միայն սորոսականների ճնշման արդյունքում է, որ դեռ բանտում չէ։
Քայլարած նախարարներն ու պատգամավորները պետության հաշվին շրջագայություններից չեն հասցնում շունչ քաշել։
Նիկոլն իր թիմակիցներին պարգևավճարներ է տալիս ու գաղտնի բարձրացնում աշխատավարձերը։ Զուգահեռաբար տեղի է ունենում կապիտալի նախնական կուտակում։
Ինչ վերաբերում է Նիկոլին, ապա նա գեղցիական ու չտեսական տարբերակով հարձակվել է պետական բյուջեի վրա՝ հսկայական ծախսեր կատարելով իր անձնական հաճույքների համար։
Պողոսներին դա մատուցվում է որպես պետական անհրաժեշտություն, իսկ իրականում դա նիկոլական թալանի երևացող կողմն է (չերևացողների մասին լֆիկները հետագայում մանրամասն կպատմեն)։
Բացի թալանից կա նաև չտեսության ու «գյոռմամիշության» պահ։ Դա է պատճառը, որ Նիկոլը գնում է նոր զրահապատ Մերսեդեսներ, որոնց ընդհանուր արժեք 1 միլիոն դոլարի սահմաններում է։ 2 միլիոն դոլար ծախսում է ապօրինաբար զավթած կառավարական առանձնատունը «ռեմոնտ» անելու համար։ Կես միլիոն դոլար է ծախսում ԱՄՆ գնալ–գալու վրա։ Պետական միջոցներն օգտագործում է իր ու իր ընտանիքի համար։ Շահագործում է պետական ուղղաթիռը մասնավոր այցերի համար։
Հիմա էլ որոշել են 55 միլիոն դոլարով ինքնաթիռ ձեռք բերել Նիկոլին սպասարկելու համար։ Պատճառաբանում են, թե բա հինը լավը չէ և օվկիանոսը չի կարող հատել։
Փաստորեն, տնտեսության թռիչքաձև զարգացում ապահովելու խոստում տված Նիկոլն ուզում է աճեցնել իր ավիաթռիչքների տարածությունն ու քանակը, ապահովել սեփական հարմարավետությունը, բայց հպարտ քաղաքացիներին այս էլ երկրորդ տարին խոստանում է տնտեսությունն աճեցնել ընդամենը 5 տոկոսի չափով։

О «бархатных» достижениях «экономической революции»
В годы работы оппозиционером Никол был занят дешевым популизмом. Он был против дорожных спидометров и видеокамер, красных парковочных линий, обязательной накопительной пенсионной системы и всего того, на чем можно было заработать очки.
Перед становлением премьером Пашинян раздавал множество обещаний, выделить из которых стоит обеспечение экономического взлета, инвестиционного бума и большого притока иммигрантов.
Ставший премьером Никол Пашинян начал говорить об экономической революции, пообещав погосам рай на земле.
С начала премьерства Пашиняна прошло уже 1,5 года. За это время он сделал больше того, чего обещал не делать, и не сделал того, что обещал сделать по становлении премьером.
Время показало, что экономическая революция и преодоление бедности касаются самого Никола и его узкого окружения. Позиционирующий передовиком борьбы с коррупцией Давид Санасарян обвиняется в коррупции, и лишь благодаря давлению соросовцев все еще не арестован.
Мойшаговские министры и депутаты не успевают переводить дух в промежутках между путешествиями за счет государства.
Никол выписывает членам своей команды премии и тайно повышает им зарплаты. Параллельно происходит первоначальное накопление капитала.
Что касается Никола, то он набросился на госбюджет по варианту ненасытного деревенщины, потратив огромные суммы на свои личные кайфы.
Погосам это преподносится как государственная необходимость, а в реальности является видимой стороной николовского разграбления (о невидимой стороне впоследствии подробно расскажут лфики).
Кроме разграбления, есть также момент с ненасытностью и мещанством. Поэтому Никол и покупает новые бронированные мерседесы, общая стоимость которых колеблется в пределах 1 млн долларов, ремонтирует незаконно захваченный правительственный особняк на 2 млн долларов, тратит на полет в США и обратно полмиллиона долларов, расходует на себя и свою семью государственные средства, использует государственный вертолет для частных визитов.
Теперь же решили купить для обслуживания Никола самолет за 55 млн долларов. Объясняется это тем, что старый самолет плохой и не может перелетать через океан.
Фактически, давший обещание обеспечить экономический взлет Никол хочет нарастить протяженность и количество своих авиаперелетов и обеспечить личный комфорт, но гордым гражданам уже второй год подряд обещает рост экономики в пределах всего 5 процентов.