Չենք մասնակցի Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու նախագծի քվեարկությանը. Գագիկ Ծառուկյան (տեսանյութ)
ԲՀԿ-ն որոշել է, որ չի մասնակցելու ՍԴ անդամ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու նախագծի քվեարկությանը: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 2-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը:
«Խմբակցությունով հավաքվել ենք, քննարկել ենք, ահագին ժամանակ այդ հարցի շուրջ խոսում ենք: Բոլորդ էլ գիտեք, որ նախորդ գումարման ԱԺ-ում մենք Հրայր Թովմասյանի թեկնածությանը դեմ ենք քվեարկել, որ չի համապատասխանում այդ պաշտոնին: Այսօր նայելով հիմնական դրույթները, թղթերը, որ կա ժամկետների խախտումներ, մենք չենք ուզում, որ մի բանը, որը իրավաբանորեն ապացուցված չէ, ժամկետների խախտումներ կան, թերի դրույթներ կան, հիմնավորումները շատ թույլ են: Բացի դա, ուզում եմ ասել բոլորին, որ ԱԺ որոշումը չի, որ Հրայր Թովմասյանը պետք է մնա կամ հեռանա, լինի ՍԴ նախագահ, թե ոչ: Որոշողը Սահմանադրական դատարանն է: Դրա համար որոշեցինք չմասնակցել այդ քվեարկությանը»,-հայտարարեց Ծառուկյանը:
Հարցին, թե իրենք Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդման տարեր տեսնո՞ւմ են, Ծառուկյանը պատասխանեց. «Մենք ոչ մի բան չենք տեսնում»:

ППА не примет участия в голосовании по проекту о приостановлении полномочий главы КС – Гагик Царукян (видео)
Парламентская фракция «Процветающая Армения» не примет участия в голосовании по проекту о приостановлении полномочий главы Конституционного суда Грайра Товмасяна. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 2 октября лидер ППА Гагик Царукян.
«Мы собрались фракцией, все обсудили, уже достаточно долго шли разговоры на эту тему. Вы все знаете, что в Национальном собрании прежнего созыва мы проголосовали против кандидатуры Грайра Товмасяна, считая, что он не соответствует данной должности. Сегодня же, смотря основные положения, бумаги, видя, что есть нарушения сроков, неполные положения, очень слабые обоснования, мы этого не хотим. Кроме этого хочу сказать и то, что не парламент решает, быть Товмасяну главой КС или нет. Все это должен решить сам Конституционный суд. Поэтому мы решили не принимать участия в голосовании», – сказал Царукян.