Գաղտնալսված պետություն (տեսանյութ)
Մեկ տարի առաջ, երբ դեռ հեղափոխական էյֆորիան երկինք էր հասնում, իսկ Նիկոլ Փաշինյանի վարկանիշը գերազանցում էր ամենապոպուլյար ռաբիս երգչի, պոպ–աստղի կամ Քիմ Քարդաշյանի «պոպի» վարկանիշը, մարդիկ չնկատեցին, որ մենք գլորվում ենք։ Բնականաբար, դեպի ներքև։
Մարդիկ չնկատեցին, որ շատ վտանգավոր երկու բան է տեղի ունեցել։ Գաղտնալսվել են մեր երկրի վարչապետը, ԱԱԾ տնօրենը և ՀՔԾ ղեկավարը։
Այս մարդկանց գաղտնալսման փաստն ու դրա հրապարակումն արդեն իսկ շատ վատ ազդակ էր պետական անվտանգության տեսանկյունից։
Երկրորդ վտանգավոր փաստն այն էր, որ այդ գաղտնալսումից պարզվեց, թե ինչ է իրենից ներկայացնում Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը, ինչ արժեն նրա հրապարակային խոսքերը քաղաքական վենդետտաներ չանելու, դատական իշխանության աշխատանքներին չխառնվելու և նոր Հայաստան կառուցելու մասին։
Գաղտնալսումը ցույց տվեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կա քաղաքական հետապնդում, կա դատարանների վրա ճնշում և կա զանգովի արդարադատություն։ Այսինքն՝ կա պատվեր։ Այսինքն՝ Նիկոլը խաբել է։ Բայց քանի որ այդ խաբեությունը բացահայտվել էր էյֆորիայի փուլում և այն փուլում, երբ Նիկոլի դեմքն ավելի բարձր վարկանիշ ուներ, քան Քիմի հետույքը, ուստի մեր հանրության «հպարտ» ու պողոսային հատվածը հարց չտվեց նրան։
Փաշինյանին հարցեր տալու և պատասխաններ պահանջելու փոխարեն, մեր ժողովրդի էյֆորիայի տակ մնացած մասը լցվեց ընտրատեղամաս և «ժողովրդի» վարչապետի կոչով Երևանը հանձնեց կարգին Հայկոյին, որն էլ իր հերթին մայրաքաղաքը դարձրեց զիբիլանոց՝ բաց երկնքի տակ։
Հիմա ոմանք արդեն ուշքի են եկել ու հասկանում են, որ խնդիրը ոչ թե 2–րդ նախագահն է, այլ մեր երկրում խայտառակ մթնոլորտի հաստատումն ու ոչնչացման վտանգի առաջ կանգնած դատական համակարգը, բայց արդեն ահագին ավերածություններ են տեղի ունեցել։ Բայց դե ոչինչ։ Լավ է ուշ, քան երբեք։ Պետք է թույլ չտալ այս վիճակի խորացումը։ Կլիենտը դառնում է նյարդային ու անկանխատեսելի։

Прослушанное государство (видео)
Год назад, когда революционная эйфория зашкаливала, а рейтинг Никола Пашиняна был выше, чем у самого популярного рабис-исполнителя, поп-музыканта или попы Ким Кардашьян, люди не заметили, что мы скатываемся. Естественно, по наклонной.
Люди не заметили, что произошли две очень опасные вещи. Были прослушаны премьер, директор СНБ и глава ССС нашей страны.
Факт прослушки этих людей и публикации соответствующих аудиозаписей уже сам по себе был очень плохим сигналом с точки зрения государственной безопасности.
Вторым опасным фактом было то, что из этой прослушки стало ясно, что из себя представляет власть Никола Пашиняна, чего стоят его публичные заверения об отказе от политических вендетт, о невмешательстве в работу судебной власти и о построении новой Армении.
Прослушка показала, что в отношении Роберта Кочаряна осуществляется политическое преследование, на судей оказывается давление и отправляется телефонное правосудие. То есть имеется заказ. Иными словами, Никол обманул. Однако, поскольку этот обман был раскрыт на этапе эйфории, то есть тогда, когда лицо Никола было популярнее прелестей Ким, «гордая» и погосная часть нашего общества не стала задавать ему вопросов.
Вместо вопросов Пашиняну и получения на них ответов оставшаяся под эйфорией часть нашего общества заполонила избирательные участки и сдала по призыву «народного» премьера мэрию Еревана Каргин Айко, который, в свою очередь, превратил столицу в свалку под открытым небом.
Сейчас некоторые уже опомнились и понимают, что проблема не во 2-ом президенте, а в утверждении в нашей стране позорной атмосферы и в стоящей на грани уничтожения судебной системе, но уже успели произойти значительные разрушения. Хотя, лучше поздно, чем никогда. Нельзя допустить усугубления этой ситуации. Клиент становится нервным и непредсказуемым.