Նիկոլը նստել Ամուլսարում, ունքերը կիտել ու լաց է լինում
Հայաստանի թիվ մեկ պոպուլիստն ու դեմագոգը դարձել է պոպուլիզմի ու դեմագոգիայի զոհ։ Խոսքը Նիկոլ Փաշինյանի մասին է։ Նա հիմա շոկի մեջ է և անիծում է պոպուլիզմը, բայց արդեն ուշ է։
Ամուլսարի հարցում Փաշինյանն այնպիսի քաղաքական վթարի ենթարկվեց, որ հիմա գլխին է տալիս, թե ինչ «ղալաթ» արեց 16 ամիս առաջ՝ հեղափոխական էյֆորիային տուրք տալով ու սեփական անգրագիտության թակարդն ընկնելով։
Ամուլսարի հարցը ոչ այնքան բնապահպանական է, որքան քաղաքական։ Հարցը շահարկում են տարբեր կողմերից ու տարբեր մոտիվացիաներով։ Շահարկում են ծայրահեղ հեղափոխականները, ջուր բերող հեղափոխականները, հեղափոխության խորթ զավակները, հակահեղափոխության տերերը, քաղաքական սուտինյորները, քոքված մուտիլովչիկները և նույնիսկ մի կին «ատամնատեխնիկ»։ Արդյունքում՝ շարքային քաղաքացիներն անկեղծորեն վախեցած են։
Վախեցած է նաև անգրագետ Պողոսն՝ իր անգրագետ բազմանդամ ընտանիքով։
Նիկոլը մնացել է մենակ։ Նրա շուրջ հիմա տեղի է ունենում այն, ինչին ինքն էր նպաստում ընդդիմադիր եղած ժամանակ։ Նա հիմա բամբասանքների զոհ է դարձել։
«ֆոլկլորը» արդեն հետևյալ պատմություններն է դրել շրջանառության մեջ՝
–Նիկոլը 400 հազար դոլար տվեց լիբանանյան անհայտ ընկերությանը, որպեսզի փորձագիտական աշխատանքների իրականացման անվան տակ «ատկատ» վերցնի,
–Նիկոլը փայ է մտել «Լիդիանի» հետ, որպեսզի տեր կանգնի Ամուլսարի հանքի 5 միլիարդ դոլարին,
–Նիկոլը դրսի շպիոն է և ուզում է հանքը բացի, որ հայ ժողովրդին թունավորի,
–Նիկոլը ամերիկացիների/անգլիացիների ճնշման տակ զիջումների է գնում ու բացում է հանքը, որպեսզի վերադարձնի հեղափոխության պարտքը, քանզի իրեն իշխանության են բերել ամերիկացիները և հիմա փոխհատուցում են պահանջում։
Սրանք բոլորը, բնականաբար, «բլեֆ» խոսակցություններ են, բայց նման «բլեֆներով» Նիկոլն էր «աչոկներ» հավաքում անգրագետ պողոսների մոտ ու վերջում վարչապետ դարձավ։ Հիմա իր արածներն իր դեմ են գալիս։ Բումերանգի օրենքն անվրեպ աշխատում է։
Նիկոլի վրա 5 միլիարդ դոլարի թալանը կարվելու է ու նա չի կարողանալու դրա տակից դուրս գալ։
Ի դեպ, հիմնադրամների պատմություններից ու մի քանի անհաջող ձևակերպումներից («թող բյուջեից թալանածը բերեն մեզ տան, մենք այդ փողերն ավելի լավ կօգտագործենք», «հատ–հատ չզանգենք փող ուզենք» և այլն) հետո իր կնոջ վրա արդեն «Սաշիկ ծյոծյայի» պիտակ է կպել, թեև ողջամիտ ու լուրջ մարդիկ գիտեն, որ թե՛ Սաշիկի թեման էր Սերժի ժամանակ առասպել, թե՛ Աննա Հակոբյանի «սաշիկությունն» է հիմա բլեֆ։ Բայց դե «ֆոլկլորը» այլ կարծիքի է միշտ լինում ու գալիս է անցյալում արած սխալների համար պատասխան տալու դաժան անհրաժեշտությունը։
Նիկոլը գիտի, որ ինքը ոչ մի կոռուպցիոն հետաքրքրություն չունի Ամուլսարում։ Գիտի նաև, որ Աննա Հակոբյանը ոչ մի կոպեկ չի գրպանում «Իմ քայլը» կամ «Ժպիտների քաղաքը» հիմնադրամից, բայց շշմած է, որ նման խոսակցություններ են տարածվում։ Բայց թող չշշմի, քանզի մի ժամանակ ինքն էր սոված տատիկների ու պապիկների մասին էժանագին սերիալի դերասանի պես լացում, թե բա դուք վատ եք ապրում, որովհետև Սաշիկը տանում է ձեր բոլորի փայը։ Հիմա ինքը տեսնում է, որ դա միֆ էր, բայց արդեն ուշ է, քանզի արդեն ինքն է դարձել միֆի հերոս ու վերջում մնալու է այդ միֆի տակ։
Ճակատագրի հեգնանը նաև այն է լինելու, որ հակակոռուպցիոն ու հակաօլիգարխիկ կոչերով ամբողջ կյանքն ապրած և դեմագոգիայի օգնությամբ աղքատների սիրելի դարձած Նիկոլին վերջում կարող է կոռուպցիոն մեղադրանքով դատեն՝ պնդելով, որ նա Հայաստանի էկոլոգիայի ու մեր ջրերի թունավորման գնով ուզում էր 5 միլիարդ դոլար գրպանել ու «Փարավոնի» զուգարանի պես ապարանքներ կառուցել։
Էժանագին պոպուլիզմը ցավալի բան է։
Հ.Գ.։ Ճակատագրի ևս մեկ հեգնանք։
Այս օրերին Տորոնտոյի միջազգային փառատոնում ներկայացվում է «Մենակ չեմ» ֆիլմը, որը պատմում է «թավշյա» հեղափոխության մասին։
Ֆիլմում ներգրավված է նաև սուտասան հեղափոխական Սերժ Թանկյանը, ով դեմ է Ամուլսարի հանքի շահագործմանը։ Իսկ Նիկոլը կողմ է։ Ահա այսպիսի բաներ։
Հ.Գ.–2։ Մենք առիթ ունեցել ենք գրելու, որ «Մենակ չեմ» ֆիլմն ուշացած է, քանզի «խուրդվել» են հեղափոխության բոլոր դերակատարները։
Չի բացառվում, որ մինչև ֆիլմի ցուցադրմանը մասնակցող Աննա Հակոբյանը Տորոնտոյից հետ գա, կարող է բանը բանից ամբողջությամբ անցած լինի և կարիք լինի ոտնկայս խմել «թավշյա» հեղափոխության ու «Մենակ չեմ» ֆիլմի կենդանի կենացը։

Никол в Амулсаре в тревоге снует, брови нахмурил, слезы горькие льет
Главный популист и демагог страны стал жертвой популизма и демагогии. Речь о Николе Пашиняне. Он сейчас пребывает в шоке и проклинает популизм, но уже поздно.
В вопросе Амулсара Пашинян подвергся такой политической аварии, что сейчас и сам не рад тому, что 16 месяцев назад поддался революционной эйфории и попал в капкан собственной безграмотности.
Вопрос Амулсара не столько экологический, сколько политический. На вопросе спекулируют разные стороны и с различными мотивациями. Спекулируют радикальные революционеры, доставлявшие воду революционеры, приемные дети революции, хозяева контрреволюции, политические сутенеры, отпетые мутиловщики и даже одна женщина-«зубной техник». В результате рядовые граждане искренне испуганы.
Испуган также безграмотный Погос вместе со своим многочисленным безграмотным семейством.
Никол остался один. Вокруг него сейчас происходит то, чему он способствовал в свою бытность оппозиционером. Он сейчас стал жертвой сплетен.
Фольклор уже успел ввести в оборот следующие истории:
-Никол выделил неизвестной ливанской компании 400 тыс. долларов, чтобы взять «откат» под видом проведения экспертных работ,
-Никол вошел в долю в «Lydian», чтобы замахнуться на 5 млрд долларов прииска Амулсар,
-Никол – иностранный шпион, и хочет открыть рудник, чтобы отравить армянский народ,
-Никол идет под давлением американцев/англичан на уступки и открывает рудник, чтобы вернуть долг революции, так как его привели к власти американцы, которые сейчас требуют от него компенсации.
Естественно, все это – блефовые разговоры, но подобными блефами в среде безграмотных погосов очки набирал и сам Никол, который в конце стал премьером. Теперь его шаги оборачиваются против него самого. Закон бумеранга неумолим.
На Никола «навесят» разграбление на 5 млрд долларов, и выкарабкаться из-под этого ему не удастся.
Кстати, после историй с фондами и нескольких неудачных формулировок («пусть награбленное из бюджета отдадут нам – мы используем эти деньги с большей пользой», «мы не будем обзванивать всех поштучно» и др.) на его супругу уже навесили ярлык «теть Сашик». Однако рассудительные и серьезные люди знают, что легендой является как тема Сашика во времена Сержа, так и нынешнее «сашикство» Анны Акопян. Однако фольклор всегда бывает другого мнения, и настает время отвечать за допущенные в прошлом ошибки.
Никол знает, что не имеет в Амулсаре какой-либо коррупционной заинтересованности. Знает также, что Анна Акопян не присваивает из фондов «Мой шаг» и «Город улыбок» ни копейки, но опешил от того, что распространяются подобные разговоры. Однако удивляться ему не стоит, так как в свое время он тоже плакал, подобно актеру дешевого сериала, на тему голодных бабушек и дедушек, мол, вы живете плохо, так как Сашик забирает вашу долю. Сейчас он видит, что это было мифом, но уже поздно, так как он сам стал героем мифов, под которыми он и останется.
Иронией судьбы будет также то, что жившего всю жизнь с антикоррупционными и антиолигархическими лозунгами и ставшего при помощи демагогии любимчиком бедных Никола в конце могут осудить по коррупционной статье, заявив, что он хотел прикарманить за счет экологии Армении и отравления наших вод 5 млрд долларов и построить себе палаты наподобие уборных «Фараона».
Дешевый популизм – вещь болезненная.
P.S. Еще одна ирония судьба.
В эти дни на международном кинофестивале в Торонто показывают фильм «Я не один», рассказывающий о «бархатной» революции.
Свое участие в выпуске фильма принял также лживый революционер Серж Танкян, который выступает против эксплуатации рудника. Никол, как известно, выступает за. Вот такие вот пироги.
P.S.-2. У нас уже был повод писать, что фильм «Я не один» запоздал, так как «девальвировались» практически все действующие лица революции. .
Не исключено, что до возвращения из Торонто участвующей в показе фильма Анны Акопян всё может зайти настолько далеко, что по «бархатной» революции и фильму «Я не один» придется пить заупокойный тост.