«Իմ քայլը» քայքայվեց ցիանիդի ազդեցության տակ
Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման սկզբունքներն արդեն հայտնի են։ Նա չի սիրում պատասխանատվություն վերցնել ու չի կարողանում որոշում կայացնել։
Փաշինյանը պոպուլիստ է, իսկ դա նշանակում է, որ նա ձգտում է բոլորին դուր գալ։ Օրինակ՝ Արցախի հարցում նրա պոպուլիզմը միջազգային մասշտաբի է հասել։ Փաշինյանն ասում է, որ լուծումը պետք է բավարարի Երևանին, Ստեփանակերտին ու Բաքվին։ Դա դասական պոպուլիզմ է ու դատարկաբանություն, քանզի բնության մեջ չկա լուծում, որը կբավարարի երեք կողմին էլ։
Պոպուլիզմ կուզենար Փաշինյանը կիրառել նաև Ամուլսարի հարցում, բայց դա հնարավոր չէ։ Նա նոր է հասկացել, որ սխալվել է, բայց եղածը եղել է, ու հիմա նա վախենում է որոշում կայացնել։ Պոպուլիստ Նիկոլը մնացել է «Ժողովուրդն է որոշելու» դեմագոգիկ բանաձևի ազդեցության տակ։ Նա կուզենար ուժ կիրառել, բայց ռիսկ չի անում, քանզի իր հեղափոխական կուսությունից կզրկվի։
Վարչապետ Փաշինյանը հասկանում է, թե ինչ հետևանքներ է ունենալու հանքի հետ կապված ընտրովի վերաբերմունքը։ Հասկանում է, բայց ռիսկ ու նաև այդքան խելք չունի, որ քայլ անի։
Արդյունքում՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնվել է ծանր վիճակում, քանզի Ամուլսարի հարցը հարվածել է իրեն նաև քաղաքական իմաստով ու լուրջ վտանգներ ստեղծել վարչապետական աթոռի համար։
Բանն այն է, որ անլեզու ու կոճակ սեղմող խորհրդարանական մեծամասնությունը ճաքեր է տվել։ Պատճառն Ամուլսարն է։ Մի մասը կողմ է հանքի շահագործմանը, մյուս մասը՝ դեմ, երրորդները դեռ չեն կողմնորոշվել։ Նիկոլին իր թիմակիցները թողել են սարում ու հետ քաշվել։
«Իմ քայլը», փաստորեն, քայքայվեց հանքարդյունաբերության մեջ օգտագործվող ցիանիդի ազդեցության տակ։ Ցիանիդը դեռ չի կիրառվել, բայց խմբակցությունն արդեն գույնզգույն է դարձել ու բազմավեկտոր։
«Իմ քայլի» արտաքին փայատերերը ուղիղ տեքստով հասկացրեցին Փաշինյանին, որ նրա 88–հոգանոց խմբակցությունից կարող են ահագին պոկել։ Ամուլսարը նրանց համար առիթ էր՝ Փաշինյանին պատին դեմ տալու և նրանից որոշ բաներ պոկելու համար (սորոսականների մուտքը Արցախ ՀՀ պետբյուջեի հաշվին ապահովելն այդ շարքից է)։
Փաշինյանը հիմա հնձում է այն, ինչ ցանել էր։ Իսկ ցանել էր նա պառակտում, ամենաթողություն, ամբոխավարություն, պոպուլիզմ և դավաճանություն։

«Мой шаг» разложился под воздействием цианида
Управленческие принципы Никола Пашиняна уже известны. Он не любит брать на себя ответственность и не может принимать решений.
Пашинян – популист, а это означает, что он стремится всем понравиться. Например, в вопросе Арцаха его популизм достиг мировых масштабов. Он говорит, что решение должно удовлетворить Ереван, Степанакерт и Баку. Это – классический популизм и пустословие, так как в природе не существует решения, которое удовлетворило бы все 3 стороны.
Применить популизм Пашинян хотел бы также в вопросе Амулсара, но это невозможно. Он только понял, что ошибся, но всё уже случилось, и сейчас он боится принять решение. Популист Никол остался под влиянием демагогичной формулы «Народ решит». Он хотел бы применить силу, но не рискует, так как лишится тем самым своей революционной непорочности.
Премьер Пашинян понимает, какие последствие будет иметь избирательный подход в вопросе рудника. Понимает, но не рискует, да и не имеет столько ума, чтобы сделать шаг.
В результате Никол Пашинян оказался в тяжелом положении, так как вопрос Амулсара ударил по нему также в политическом плане, создав серьезные угрозы для премьерского кресла.
Дело в том, что немое и продавливающее кнопки парламентское большинство дало трещины. Причина – Амулсар. Она часть выступает за эксплуатацию рудника, другая – против, третья – так и не определилась. Члены команды Никола оставили его одного и отступили.
Фактически, «Мой шаг» разложился под воздействием используемого в горнодобывающей промышленности цианида. Применять цианид еще не начали, но фракция уже раскрасилась в радужные цвета и распалась на различные векторы.
Внешние пайщики «Моего шага» прямым текстом дали Пашиняну понять, что могут отколоть от его фракции из 88 членов немало депутатов. Амулсар был для них поводом, чтобы приставить Пашиняна к стенке и получить другие вещи (обеспечение входа соросовцев в Арцах за счет госбюджета РА – из этой серии).
Пашинян сейчас пожинает то, что посеял. Посеял же он раскол, вседозволенность, охлократию, популизм и предательство.