«Կառավարությունը Հայաստանը տեսնում է որպես արդյունաբերական երկիր». Նիկոլ Փաշինյան
Կոտայքի մարզը եղել է Հայաստանի արդյունաբերության ամենահզոր կենտրոններից մեկը, և Հայաստանի կառավարությունը շարունակելու է արդյունաբերության զարգացման քաղաքականությունը: Այդ մասին «Իմ քայլը հանուն Կոտայքի մարզի» տնտեսական համաժողովին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետն ընդգծեց, որ Հրազդանը, Չարենցավանը, Աբովյանը եղել են Խորհրդային Հայաստանի արդյունաբերական ուժը և այսօրվա հավաքը ևս լավ առիթ է արձանագրելու, որ կառավարությունը Հայաստանը տեսնում է որպես արդյունաբերական երկիր:
«Սա կարևոր արձանագրում է, որ անընդհատ պետք է անենք: Մեր գործողություններն ուղղված պետք է լինեն հենց այդ նպատակի իրագործմանը: Այս ընթացքում կառավարությունը պարբերաբար մշտական շփումների մեջ է Հայաստանի արդյունաբերողների հետ ու մեր առաջնային խնդիրներից մեկն է՝ ապահովել այնպիսի պայմաններ, որոնք մեր արդյունաբերության մրցունակությունը կզարգացնեն: Սա կարևոր և նուրբ աշխատանք է, որը պետք է անենք առաջիկայում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ կառավարությունն աջակցելիս պետք է համոզված լինի, որ իսկապես իրականացնում է արդյունաբերական ընկերությունների ինստիտուցիոնալ կարողությունները զարգացնելու գործողություններ: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ Կոտայքի մարզը մեծ արդյունաբերական պոտենցիալ ունի, այս ընթացքում եղել են նվիրյալներ, որոնք խորհրդային ժամանակաշրջանի արդյունաբերական հզորությունների վրա փոքր բջիջներ են ստեղծել:
«Ուզում եմ գնահատել նրանց աշխատանքը, արդյունաբերության ոլորտում էլ ակտիվիստներ և ֆանատներ կան, որոնք բացի արդյունաբերությունից որևէ բան չեն ուզում տեսնել: Իհարկե, սա չի նշանակում, որ որևէ կերպ նսեմացնում ենք այլ ոլորտների կարևորությունը: Կոտայքը զբոսաշրջային կարևոր ուղղություններից մեկն է, և կառավարության հաջորդ առաջնահերթությունը՝ զբոսաշրջությունը նույնպես պետք է զարգանա: Կոտայքում բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններ ևս կան, և մենք քայլեր ենք իրականացնում, որ այս ոլորտը ևս զարգանա»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց նաև արդյունաբերական գյուղատնտեսության զարգացումը և նկատեց, որ այստեղ ևս Կոտայքն ունի մեծ պոտենցիալ:
«Արդյունաբերական գյուղատնտեսություն ասելով նկատի ունեմ, որ գյուղատնտեսության օգտակար գործողության գործակիցը պետք է բարձրանա: Կարծում եմ, որ ռացիոնալությունը մեր երկրի ամենակարևոր խնդիրներից մեկն է: Ցավոք, շատ դեպքերում կորցնում ենք այն՝ սկսած պետական կառավարման համակարգից: Մեր խնդիրն է ներդրված գումարից հնարավորինս ստեղծել ավելի շատ արդյունք, հենց այս ռացիոնալությունն է մեր տնտեսության մրցունակությունը բարձրացնելու միակ ուղին և միակ գրավականը: Այս գաղափարը բոլորիս ուշադրության կենտրոնում պահելու առումով այս քննարկումները շատ կարևոր են»,- ասաց վարչապետը:
Տնտեսության և հանրային կյանքի մյուս ոլորտներում շփումը, հաղորդակցությունը, գաղափարները միմյանց հետ կիսելը, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, շատ կարևոր են:
«Այս համաժողովները շփման լավ հարթակ են և լավ է, որ այս քննարկումները շարունակում ենք: Նմանատիպ միջոցառումներ անցկացնելու ենք բոլոր մարզերում, ցանկանում եմ հաջողություն մաղթել այսօրվա աշխատանքին, անհամբերությամբ սպասում ենք ծանոթանալու գործարարների հաջողություններին և ծրագրերին, որպեսզի տեսնենք, թե կառավարությունն ինչով կարող է աջակցել և խթանել դրանց: Կարծում եմ՝ մեր համընդհանուր հավաքական աշխատանքի ամենակարևոր ուղղությունը պետք է լինի իրականության հետ ուղիղ կապ ունեցող, իրականությունից բխող լավ լուրերի ստեղծումը և դրանցից բխող լավատեսությամբ հնարավորինս շատ մարդկանց վարակելը: Հույս ունեմ, որ այսօր այս հարթակից կլսենք լավ լուրեր, որոնք կոգեշնչեն ներկաներին և բոլոր այն մարդկանց, ովքեր մեր համաժողովին հետևում են լրատվությամբ, համացանցով»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Միջոցառման ընթացքում կներկայացվեն մարզում գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, տուրիզմի ու շատ այլ ոլորտների զարգացմանն ուղղված ներդրումային ծրագրեր։ Համաժողովին կներկայացվի նաև մարզի ներդրումային գրավչության մասին ֆիլմի ցուցադրություն։
Ներդրումային-բիզնես համաժողովի նպատակն է մարզի տնտեսության և համայնքների զարգացման գործընթացներին ներգրավել Հայաստանում և արտերկրում գործունեություն իրականացնող գործարարների

Правительство видит Армению как индустриальную страну – Никол Пашинян
Котайкский марз является одним из самых мощных промышленных центров Армении, и правительство Армении продолжит политику промышленного развития. Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на инвестиционном бизнес-форуме «Мой шаг – во имя Котайкского мараза», сообщает «Арменпресс».
Приветствуя собравшихся, премьер-министр подчеркнул, что Раздан, Чаренцаван, Абовян были промышленной силой Советской Армении, и сегодняшнее собрание также хорошая возможность подтвердить, что правительство рассматривает Армению как индустриальную страну.
«Это важный факт, который мы должны постоянно фиксировать. Наши действия должны быть направлены на достижение именно этой цели. В течение этого времени правительство поддерживает регулярные контакты с армянскими производителями. И одной из наших приоритетных задач является обеспечение условий, которые повысят конкурентоспособность нашей отрасли. Это важная и деликатная работа, которую нам нужно совершить в ближайшее время», – сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что правительство, поддерживая начинания, должно быть убеждено, что оно действительно предпринимает действия для развития институционального потенциала промышленных компаний. По словам премьер-министра, Котайк обладает огромным промышленным потенциалом, за это время появились преданные делу люди, которые создали небольшие ячейки на базе промышленной мощи советского времени.
«Хочу оценить их работу, в промышленной отрасли есть активисты и фанатики, которые не хотят видеть ничего, кроме промышленности. Конечно, это не значит, что мы недооцениваем важность других областей. Котайк является одним из важнейших туристических направлений, и следующий приоритет правительства - туризм тоже должен развиваться. В Котайке также есть высокотехнологичные компании, и мы предпринимаем шаги для развития этого сектора», – сказал он.
Никол Пашинян также подчеркнул важность развития промышленного сельского хозяйства и отметил, что Котайк также имеет здесь большой потенциал.
«Под промышленным сельским хозяйством я подразумеваю, что коэффициент полезного действия сельского хозяйства должен расти. Думаю, рациональность является одним из наиболее важных вопросов в нашей стране. К сожалению, во многих случаях мы теряем ее – начиная с системы государственного управления. Наша цель - создать как можно больше продукции из вложенных денег, это единственный способ повысить конкурентоспособность нашей экономики и единственная гарантия. Эти обсуждения очень важны в том плане, чтобы держать эту идею в центре нашего внимания», – сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, очень важны общение, сотрудничество и обмен идеями и в других сферах экономики и общественной жизни.
«Эти форумы являются хорошей платформой для общения, и это хорошо, что мы продолжаем эти обсуждения. Мы будем проводить подобные мероприятия во всех регионах. Желаю вам успехов в вашей сегодняшней работе, с нетерпением ждем знакомства с успехами и планами бизнесменов, чтобы посмотреть, чем и как правительство может их поддержать и стимулировать.
Думаю, что наиболее важным направлением нашей совместной собирательной работы должно стать создание хороших новостей, непосредственно связанных с реальной жизнью, чтобы заразить своим оптимизмом как можно больше людей. Я надеюсь, что сегодня мы услышим с этой трибуны хорошие новости, которые вдохновят присутствующих и всех тех, кто следит за нашим форумом через средства массовой информации, через интернет», – сказал Никол Пашинян.
В ходе мероприятия будут представлены инвестиционные программы, направленные на развитие сельского хозяйства, промышленности, туризма и многих других областей региона. На форуме также будет показан фильм об инвестиционной привлекательности региона.
Целью инвестиционного бизнес-форума является привлечение бизнесменов в Армении и из-за рубежа в процесс развития экономики и общин региона.