Հունաստանը Թուրքիային մեղադրել է ջրային սահմանը խախտելու մեջ
Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբը հայտարարել է, որ Թուրքիայի ՌԾՈՒ հրթիռային նավը Իմիա կղզիների մոտ հատել է տարածքային ջրերի սահմանը։ Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստին»։
ԳՇ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Թուրքիայի հրթիռային նավը, որին ուղեկցել է երկու մոտորանավակ, հունվարի 29-ին մոտեցել է Իմիա կղզիներին, որտեղ մնացել է շուրջ 7 րոպե։
«Թուրքական նավերի՝ հունական տարածքային ջրեր մտնելուց հետո անհրաժեշտ գործողություններ են ձեռնարկվել նրանց հեռացնելու համար»,–ասվում է հաղորդագրությունում։ Դրանից հետո թուրքական նավերը շարժվել են Բոդրում նավահանգստի ուղղությամբ։
Հույն քաղաքական տեսաբանները թուրքական գործողությունները սադրանք են որակել. պատճառը, ըստ նրանց, հունական դատարանի կայացրած վճիռն է, որը հրաժարվել է թուրք զինվորականներին հանձնել Թուրքիայի իշխանություններին։

Греция обвинила Турцию в нарушении территориальных вод
Генеральный штаб национальной обороны Греции заявил, что ракетный корабль ВМС Турции в воскресенье нарушил территориальные воды возле островов Имиа, передает РИА «Новости».
Инцидент произошел в 21-ю годовщину конфликта из-за островов, который в 1996 году привел к острейшему кризису в отношениях между Грецией и Турцией.
«В воскресенье, 29 января 2017 года, ракетный катер ВМС Турции, а также два сопровождавших его катера для транспортировки сил специального назначения приблизились около 11.00 к островам Имиа, где они оставались в течение примерно 7 минут в широком районе моря, нарушив по ходу движения греческие территориальные воды», – говорится в сообщении Генштаба.
С греческой стороны в море находились катера береговой охраны и канонерская лодка ВМС, которые непрерывно контролировали движение турецких кораблей.
Турецкие корабли впоследствии ушли в направлении порта Бодрум.
Греческие политические обозреватели сочли действия турецкой стороны провокацией из-за отказа греческого суда выдать восьмерых турецких военнослужащих.