Մեծ Բրիտանիան խոչընդոտելու է ԵՄ–ի՝ ընդհանուր բանակ ստեղծելու փորձերը
Մեծ Բրիտանիան խոչընդոտելու է համաեվրոպական բանակ ստեղծելու փորձերն այնքան, քանի դեռ միության անդամ է։ Այս մասին հայտարարել է երկրի պաշտպանության նախարար Մայքլ Ֆելլոնը «Times»–ի հետ հարցազրույցի ընթացքում։
Այսկերպ Ֆելլոնը մեկնաբանել է Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ծրագրերը՝ ընհանուր բանակ ստեղծելու վերաբերյալ, որը «դառնալու է ՆԱՏՕ–ի դաշինքի հակառակորդը»։
Նշվում է, որ համաձայն փաստաթղթի, որը քննարկել են ԵՄ երկրների ղեկավարները Բրատիսլավայում տեղի ունեցող գագաթաժողովի ընթացքում, այս տարվա դեկտեմբեր ամսին Եվրախորհուրդը մտադիր է առաջ քաշել ԵՄ–ի համար ընդհանուր զինված ուժեր ստեղծելու առաջարկությունը, իսկ եզրահանգումը նախատեսված է ընդունել 2017թ. հունիսին։

Великобритания будет блокировать попытки ЕС создать единую армию
Великобритания будет блокировать попытки создания общеевропейской армии до тех пор, пока является членом объединения. Об этом сообщил министр обороны страны Майкл Фэллон в интервью «Times».
Таким образом Фэллон прокомментировал планы Франции и Германии по созданию общей армии, которая станет соперником альянса НАТО.
Отмечается, что, согласно документу, который обсудили лидеры стран ЕС в ходе саммита в Братиславе, в декабре этого года Еврокомиссия намерена выдвинуть предложения по созданию общих вооруженных сил для ЕС, заключение же планируется принять в июне 2017 года.