Հայաստանը՝ վարկային ասեղի հույսին
Տնտեսական ճգնաժամն արդեն հիմնովին հաստատվել է Հայաստանում և չի պատրաստվում հեռանալ։ Այս տարվա առաջին 10 ամիսների 17,5 տոկոս տնտեսական անկումը ռեկորդային է ոչ միայն ԱՊՀ, այլև միջազգային մակարդակով։
Մի ժամանակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը խորհուրդ էր տալիս չխոսել ճգնաժամի մասին, որպեսզի այն չգա Հայաստան։ Թողնենք այն հարցը, թե արդյոք այդպե՞ս պետք է պայքար մղվեր տնտեսական վտանգների դեմ և այդ ի՞նչ նոր մեթոդ էր հայտնաբերել վարչապետը։ Կարելի է ասել, որ  վարչապետի ցանկությունները մեծ մասամբ իրականացան, բայց քանի որ ճգնաժամն ավելի շատ ներքին պատճառներ ուներ՝ մենք չկարողացանք խուսափել երկնիշ գահավիժումից։
Մեզ ասվեց, որ դա նախորդ տարիների շինարարական փուչիկի պատճառով է եղել այսպիսի անկում։ Փուչիկն այդ մի լավ քննադատվեց և ... կառավարությունը սկսեց էլ ավելի մեծ թափով ֆինանսավորել «էլիտար փուչիկներին»։ Այսինքն մի կողմից քննադատվում է շինարարության ուռճացված վիճակը և տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ցածր մակարդակը, իսկ մյուս կողմից՝ դրսից բերված վարկերն ուղղվում են կառուցապատողներին։ «Գործի» վրա բռնվածի հոգեբանությունն էր, երևի, պատճառը, որ կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետը սկսեց արդարանալ, երբ հերթական անգամ հայտարարվեց, որ կառուցապատողներին պետական երաշխիքներ են տրվելու։ «Կառուցապատողները մեր երկրի թշնամիները չեն»,- համարյա բղավելով ասաց Տիգրան Սարգսյանը, ով մինչև վերջերս համարում էր, որ շինարարությունն է եղել տնտեսական անկման նման տեմպերի պատճառը։
Իշխանությունները հակաճգնաժամայինի անվան տակ պետության արտաքին պարտքը հասցրել են ՀՆԱ-ի շուրջ 40%-ի չափ  կամ ավելի քան  3 միլիարդ դոլար։ Եվ  ի՞նչ են արվում այդ գումարների հետ՝ հանրության լայն շրջանակներին այդպես էլ հասկանալի չի դառնում։
Օրինակ ռուսական  500 միլիոն դոլար վարկը վերցվեց շատ բարձր տոկոսադրույքով, իսկ Հայաստանի ներսում այդ միջոցները հասու չեն փոքր ու միջին բիզնեսին, քանի որ Կենտրոնական բանկ- մասնավոր բանկ-տնտեսվարող սուբյեկտ շղթայում վարկի տոկոսը դառնում է 20 տոկոսի շրջանակներում, որը բավական բարձր է և այդ գնով պետք չէ ձեռներեցությանը։ Այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ինչու՞ բերվեցին գումարները։ Պատասխանն ակնհայտ է՝ որպեսզի յուրայինների շրջանակներին փող հասցվի, որպեսզի քննադատվի շինարարական փուչիկը և ֆինանսավորվի նույն այդ շինարարությունը։ Իսկ թե հետո ի՞նչ կլինի՝ դա իշխանություններին քիչ է հետաքրքրում։ Նրանք առաջնորդվում են «Ինձանից հետո  թեկուզ ջրհեղեղ» տխրահռչակ կարգախոսով։

Армения в надежде на кредитную иглу
Экономический кризис уже основательно утвердился в Армении и не собирается уходить.17,5% экономического спада за первые 10 месяцев являются рекордными не только среди стран СНГ, но и на международном уровне.
В одно время премьер-министр Тигран Саркисян советовал не говорить о кризисе, чтобы он не пришел в Армению. Оставим вопрос, что неужели таким способом нужно было вести борьбу против экономических опасностей, и что это за новый метод изобрел премьер? Можно сказать, что желания премьера, по большей части, осуществились, но поскольку у кризиса было больше внутренних причин, мы не смогли избежать двузначного обвала.
Нам было сказано, что такой спад произошел по причине строительного «пузыря» предыдущих лет. Этот «пузырь» хорошо раскритиковали и.... правительство начало с еще большим размахом финансировать «элитарные пузыри». То есть, с одной стороны критикуется раздутое состояние строительства и низкий уровень диверсификации экономики, с другой же стороны - иностранные кредиты направляются застройщикам. Наверное, причиной являлась психология пойманного с поличным, когда во время заседания правительства премьер начал оправдываться, когда очередной раз было заявлено, что застройщикам будут предоставлены государственные гарантии. «Застройщики - не враги нашей страны», - почти крича, сказал Тигран Саркисян, который до последнего времени считал, что строительство было причиной подобных темпов спада экономики.
Под прикрытием антикризисных мер власти довели внешний долг страны до почти 40% от объема ВВП, что больше, чем 3 миллиарда долларов. И для широких кругов населения так и не становится понятно, что делают с этими суммами.
Например, российский кредит в 500 миллионов долларов был взят под высокую процентную ставку, а внутри Армении эти средства недоступны малому и среднему бизнесу, поскольку в цепочке Центральный банк - частный банк - хозяйствующий субъект процент кредита достигает до 20%, который является достаточно высоким и не нужен предпринимательству такой ценой. В этом случае возникает вопрос: для чего взяли кредиты? Ответ очевиден: чтобы донести деньги своим кругам, чтобы критиковался строительный пузырь и финансировалось то же строительство. А что будет потом - властей мало интересует. Они руководствуются пресловутым девизом: «После меня - хоть потоп!».