Կո՞ղմ եք արդյոք, որ Սերժ Սարգսյանը ...
Սերժ Սարգսյանն ինքնաասուլիսով վերջնականապես հաստատեց շուտվանից հնչող այն տեսակետը, որ մայր օրենքը փոխում են մեկ մարդու՝ ՀՀԿ ղեկավարի անձնական շահերը սպասարկելու համար։ Ոչ մի ուրիշ պատճառ չկա, և ինքնաասուլիսն էլ դա հաստատեց։
Մինչև դեկտեմբերի 3–ը ՀՀԿ–ականներն ու նրանց կցված դաշնակախառն զանգվածը փրփուրները բերաններին դեմագոգիայով էին զբաղված, թե բա՝ Սահմանադրությունը փոխում ենք, որ իշխանափոխություն լինի։ Պարզ է, որ դա էժանագին տեխնոլոգիա էր՝ «Քանի ոչխարի էլ համոզենք, էլի քյար ա» տարբերակով։
ՀՀԿ ղեկավարը, սակայն, անկեղծ գտնվեց։ Նա ասաց, որ իշխանական բուրգի գագաթին ցմահ մնալու ցանկություն ունի՝ հրաժարվելով նախկինում տված իր խոստումից, ըստ որի՝ խորհրդարանական կառավարման համակարգի դեպքում չի հավակնի վարչապետի պաշտոնին։
Սերժն անկեղծ էր, բայց՝ մասամբ։ Նա ասում էր, թե սահմանադրական հանրաքվեի ցանկացած արդյունքի դեպքում ինքը կարող է մնալ իշխանության մեջ առնվազն վարչապետի կարգավիճակով։ Դա, անշո՛ւշտ, այդպես չէ։ Նա, իհարկե, ունի վարչապետ դառնալու ցանկություն, բայց դա հանրաքվեի տապալման դեպքում շա՜տ տեսական ցանկություն է դառնում։
Նրա խոսքն ուղղված էր պետական ապարատին։ Սերժն ուզում էր ցույց տալ, որ մնալու մտադրություն ունի, և պետք չէ մտածել, որ իշխանությունը հանձնում է Հովիկ Աբրահամյանին, ինչպես որ վերջինս է ամենուրեք տարածում և նման հույս փայփայում (ՀՀԿ ղեկավարի խոսքերից պարզ դարձավ, որ Հովիկ Աբրահամյանին ինքը վերապահում է քավության նոխազի ու երկրում առկա սոցիալ–տնտեսական խնդիրների թիվ մեկ պատասխանատուի դերը)։
Եթե սահմանադրական փոփոխություններն անցնեն, ապա 2017–ի ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ՀՀԿ–ի համար անհրաժեշտ տոկոս «խփելուց» հետո Սերժն, իրոք, կարող է վարչապետ դառնալ ու ցմահ մնալ՝ այդտեղից բխող բացասական հետևանքներով։ Այդ սցենարի դեպքում Հայաստանից արտագաղթն արդեն այնպիսի չափերի կհասնի, տնտեսությունն այնքան կփոքրանա, որ մեր պետության գոյությունն այս տարածաշրջանում պարզապես կասկածի տակ կդրվի։
Տարբերակ կա, իհարկե, որ սահմանադրական փոփոխություններից հետո Սերժ Սարգսյանը մնա իր իսկ կիրառած «պրյոմի» տակ ու չկարողանա վերարտադրվել՝ ընկնելով Սահակաշվիլիի օրը, ով նույնպես նախաձեռնել էր պետական կառավարման մոդելի փոփոխություն, որպեսզի վարչապետի կարգավիճակով մնա, սակայն խիարը թարս բուսնեց։ Բայց տվյալ դեպքում հարցը քննարկվում է Սերժի ուզած սցենարի շրջանակներում։
Ասելս այն է, որ սահմանադրական փոփոխությունների դեպքում Ս. Սարգսյանը տեսականորեն կարող է կյանքի կոչել իր մտադրությունները և դառնալ վարչապետ։
Իսկ եթե սահմանադրական փոփոխությունները չանցնեն, ապա դա կլինի ՀՀԿ ղեկավարին իշխանությունից հեռացնելու գործընթացի սկիզբը։ Ինչքան էլ ինքն ու իր թիմակիցները պնդեն, թե գործող Սահմանադրությամբ էլ կարող են վերարտադրվել, դա այդպես չէ։
Գործող Սահմանադրությամբ Սերժը չի կարող երրորդ ժամկետի համար առաջադրվել նախագահի թեկնածու, քանզի երկու անգամ անընդմեջ արդեն եղել է։ Դա նշանակում է, որ իշխանությունը պետք է այլ մարդ առաջարկի նախագահի թեկնածու։
Ինչքան էլ Սերժը փորձի ցույց տալ, թե իրենք նախագահի առնվազն երեք թեկնածու ունեն, իրականությունն այն է, որ նա ոչ մի թեկնածու էլ չունի և չի կարող ունենալ։ Սերժը, բացի իրենից, ուրիշ մարդու չի տեսնում պետության կառավարման ղեկին։ Նա գիտի, որ ցանկացած մարդ, ով գործող Սահմանադրությամբ կհայտնվի Բաղրամյան 26–ում, առաջինը հենց Սերժ Սարգսյանի հարցերն է լուծելու (լավով թե վատով՝ այլ խոսակցության թեմա է) և նոր իշխանություն է ձևավորելու այնպես, ինչպես Սարգսյանն ինքը վարվեց Ռոբերտ Քոչարյանից հետո:
Սերժն այս ամենը լավ գիտի, հետևաբար բլեֆ է իր, Դավիթ Հարությունյանի ու մյուսների այն ձևակերպումը, թե գործող Սահմանադրությամբ Սերժը կարող է վարչապետ դառնալ։ Չկա՛ նման բան։ Չի՛ կարող դառնալ։ Գործող Սահմանադրությամբ նա «կաղ բադիկ» է դառնում, և եթե տեսականորեն ընդունենք այն տարբերակը, որ իշխանությունը կարողանում է 2018–ին անցկացնել Սերժի ուզած թեկնածուին, ապա նոր նախագահը, միևնույն է, նույն Սերժին հեռացնելու է պետական կառավարման համակարգից։
Մեզանում տարբեր օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարող աշխատել Մեդվեդև–Պուտին տարբերակը, և դա շատ լավ գիտի Սերժ Սարգսյանը։ Գիտի, բայց շանտաժային տարրեր պարունակող բլեֆի է դիմում՝ այն հույսով, որ ոմանք կարող են «կուտն ուտել»։
Եվ ուրեմն, եթե սահմանադրական փոփոխությունները չանցնեն, ապա իշխանական բուրգը լրջագույն ցնցումների մեջ կընկնի, իսկ Սերժ Սարգսյանը կհայտնվի ցայտնոտի մեջ։ Միայն ժառանգորդի փնտրտուքը կարող է փլուզել ՀՀԿ–ն անգամ խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին։
Ներիշխանական հակասությունները վերջին յոթ տարիներին վարվող քաղաքականության արդյունքում այնքան են սրվել, որ ապագա իշխանության համար մղվող պայքարում բախումներն ավելի դաժան դրսևորումներ կարող են ունենալ, քան իշխանություն–ընդդիմություն դասական հակադրությունն է ենթադրում։
Այնպես որ, «ոչ» ասելով սահմանադրական փոփոխություններին՝ ՀՀ քաղաքացին «ոչ» է ասելու Սերժ Սարգսյանին ու իր վարած քաղաքականությանը։

Согласны ли Вы с тем, чтобы Серж Саргсян…?
Во время пресс-конференции самому себе Серж Саргсян окончательно подтвердил уже давно звучащее мнение, что Основной закон меняется в целях обслуживания личных интересов одного человека – действующего руководителя РПА. Никакой другой причины нет, и последняя пресс-конференция тому в подтверждение.
До 3 декабря члены РПА и закрепленные за ними дашнакцаканы и иже с ними с пеной у рта занимались демагогией, распространяя, будто Конституция меняется, чтобы произошла смена власти. Понятно, что это не более чем дешевая технология – по варианту «Скольких бы баранов ни убедили, и то дело».
Однако руководитель РПА оказался искренен. Он заявил о своем желании пожизненно пребывать на верхушке властной пирамиды, отказавшись от своего прежнего обещания не претендовать на премьерский пост в случае перехода на парламентскую систему правления.
Серж был искренен, но лишь отчасти. Он говорил, что при любом исходе конституционного референдума может остаться во власти как минимум в статусе премьера. Несомненно, это не так. Конечно, у него есть желание стать премьером, но в случае провала референдума оно становится весьма теоретическим.
Его речь была адресована государственному аппарату. Серж хочет показать, что намерен остаться и что не нужно думать, будто он сдает власть Овику Абрамяну, как это повсюду распространяет последний, лелея подобную надежду (из слов руководителя РПА стало ясно, что Овику Абрамяну он готовит роль козла отпущения и главного ответственного за социально-экономическую ситуацию в стране).
Если конституционные изменения пройдут, то после «набора» для РПА на парламентских выборах 2017 года необходимых процентов Серж, действительно, может стать премьером и остаться пожизненно, со всеми вытекающими из этого негативными последствиями. В случае данного сценария эмиграция из Армении достигнет таких показателей, а экономика настолько сократится, что под сомнение будет поставлено само существование нашего государства в регионе.
Конечно, есть вариант, что после конституционных изменений Серж Саргсян останется под собственным приемом и не сможет воспроизвести свою власть, удостоившись участи Саакашвили, который тоже инициировал изменения модели государственного правления, чтобы остаться в статусе премьера, но огурец, как известно, взрос неправильно. Но в данном случае вопрос обсуждается в рамках желаемого Сержем сценария.
Хотим сказать, что в случае конституционных изменений Саргсян теоретически может реализовать свои планы и стать премьером.
Если же конституционные изменения не пройдут, это будет началом процесса отстранения руководителя РПА от власти. Сколько бы он и его партнеры по команде ни заявляли, что могут воспроизвестись и при действующей Конституции, это не так.
Согласно действующему Основному закону, Серж не может выдвинуть своей кандидатуры в президенты на третий срок подряд. Это означает, что власть должна предложить кандидатуру другого человека.
Как бы Серж ни пытался демонстрировать, что у них есть как минимум три кандидата, действительность в том, что никакого кандидата у него нет и быть не может. Никого, кроме себя, у руля госуправления Серж не видит. Он знает, что любой человек, который окажется на Баграмяна 26 при действующей Конституции, в первоочередном порядке решит вопрос как раз Сержа Саргсяна (в хорошем или плохом варианте – тема для отдельного разговора), и власть сформирует точно таким же образом, как сам Саргсян поступил с Робертом Кочаряном.
Серж прекрасно обо всём этом знает, следовательно, формулировка о том, что при действующей Конституции он может стать премьером, распространяемая им самим, Давидом Арутюняном и остальными, – не более чем обычный блеф. Нет ничего подобного! Не может стать! В условиях действующей Конституции он – «хромая утка», и если даже теоретически примем тот вариант, что власти удастся провести в 2018 году желаемого Сержем кандидата, то новый президент все равно отстранит Сержа из системы государственного управления.
По ряду объективных и субъективных причин у нас не может сработать вариант Медведев-Путин, и Серж Саргсян об этом прекрасно знает. Знает, но прибегает к содержащему различные элементы шантажа блефу – в надежде, что некоторые проглотят наживку.
Следовательно, если конституционные изменения не пройдут, то властная пирамида подвергнется серьезным потрясениям, а Серж Саргсян окажется в цейтноте. Один лишь поиск наследника может развалить РПА в преддверии парламентских выборов.
В результате проводимой последние семь лет политики внутривластные противоречия настолько обострились, что в борьбе за будущую власть столкновения могут иметь более жестокие проявления, чем это предполагает классическое противостояние между властью и оппозицией.
Так что, сказав «нет» конституционным изменениям, гражданин РА выскажет также своё «нет» Сержу Саргсяну и проводимой им политике.