Իշխանության «մտավոր» սեփականությունը
Փորձագիտական, բիզնես և լրագրողական շրջանակները, հավանաբար, նկատած կլինեն, որ վերջին շրջանում բավական ակտիվորեն քննարկվում են մտավոր սեփականության հետ առնչվող խնդիրները։ Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է հրուշակեղենի ոլորտում ծագած վեճին, չնայած տնտեսության այլ ճյուղերում էլ վիճակը բարվոք չէ։
Հետաքրքրական է, որ կոնֆետեղենի շուկայում մտավոր սեփականությանն առնչվող  հարցը հասավ մինչև կառավարություն և ամենայն հայոց վարչապետն ակնհայտորեն սկսեց պաշտպանել ներմուծողների շահերը։ Հետևաբար կարելի է եզրակացնել, որ այս  հարցում շահագրգռված են իշխանական շրջանակները և, ուրեմն, հարցը նաև քաղաքական է։
Հայաստանում, ինչպես հայտնի է, իշխանությունն ու բիզնեսը քայլում են միմյանց թևանցուկ, և եթե մեր երկրի մի ամբողջ  վարչապետ ընդունում է ուկրաինական ծայրագավառից ժամանած ԺԷԿ-ի պետի մակարդակի բիզնեսմենի, իսկ հանդիպումից հետո գործադիրի նիստում խոսում նրանց շահերից, ապա  նա անձնական շահ ունի կամ էլ շատ ավելի ազդեցիկ ուժերի  ցուցմամբ է ուկրաինական (իրականում տնաբույծ ներկրողների) բիզնեսի փաստաբանի դերը կատարում։ Իսկ ավելի ազդեցիկ ուժերի հետքերը ենթադրաբար կարող են տանել միայն դեպի նախագահական նստավայր։  Այլ տարբերակներ էլ են հնարավոր, բայց դա քիչ հավանական է։
Ո՞րն է խնդիրը։ Սովետական տարիներին կային հայտնի բրենդներ՝ այդ թվում և կոնֆետեղենի շուկայում։ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո այդ ապրանքային նշանների պատկանելիության հարցը մնաց բաց։ Նորանկախ երկրները սկսեցին գրանցել դրանք՝ համաձայն իրենց երկրի մտավոր սեփականության հարաբերությունները կարգավորող օրենսդրության։ Այդպես եղավ նաև Հայաստանում։ Այժմ այս հարցում բախվել են հայաստանյան և ներկրող ընկերությունների շահերը։
«Հայկական աշխարհի» ճարտարապետ Տիգրան Սարգսյանը մտահոգված է  դրսի ընկերությունների և հայաստանյան ներկրողների մտավոր «սեփականության» պաշտպանությամբ։ Բայց իրականում դա իշխանությա՛ն «մտավոր» սեփականության հարցն է։ Նրանց համար այս երկիրն ամբողջությամբ իրենց «մտավոր» սեփականությունն է և օրենքն իրենք են որոշում։ Այսինքն փորձ է արվում կյանքի կոչել «մեկ մարդու տնտեսություն» կառուցելու մոդելը, իսկ այդ մեկ մարդը՝  հայտնի է, թե ով է։
Այսպես. որդեգրվել է «մեկ մարդու տնտեսություն» կառուցելու 2 մեթոդ՝ 1-ինը .  դա մեծ պետբյուջե ձևավորելն է, որի օգնությամբ սեփականության վերաբաշխումն իրականացվում է «օրինական» ճանապարհով։ Բյուջեի ծախսերը չեն վերահսկվում և դրա համար էլ փող աշխատելն այդ ճանապարհով՝ «օրինական» եկամուտ է ապահովում ոմանց։ Եվ իշխանական վերին օղակներին չի էլ հետաքրքրում, թե ի՞նչ կլինի չհիմնավորված բյուջե կազմելուց հետո։ Իսկ ինչպես հայտի է,  մեծ բյուջեն իսկական պատուհաս դարձավ փոքր ու միջին բիզնեսի, տեղական արտադրողների համար։ Բյուջեամոլության հետևանքն այսօրվա 18,3% տնտեսական անկումն է,  որը փորձում են բացատրել միջազգային ճգնաժամով։ Բայց դա այդպես չէ։ Ճգնաժամը Հայաստանի ներսում պետք է փնտրել և գերօլիգարխիկ տնտեսություն կառուցելու մեջ։
«Մեկ մարդու տնտեսություն» կամ գերօլիգարխիկ (միակ ու անկրկնելի օլիգարխի) տնտեսություն կառուցելու 2-րդ  մեթոդը՝  հայրենական տնտեսության վերաձևումն է՝ այլոց բիզնեսները խլելու, կամ փայ մտնելու, կամ էլ դիմացինի գործունեությունը կազմալուծելու տարբերակով։ Նման խնդրի լուծման համար ամենակարճ  ճանապարհը ներմուծմամբ զբաղվելն է։ Նախ դա քիչ ծախսատար է, զերծ է արտադրության կազմակերպման գլխացավանքներից, և, բացի այդ, ՀՀ տնտեսական քաղաքականությունն առավելապես ներմուծման և սպառողական տրամաբանությամբ է կառուցված ու բարենպաստ է ներկրողների համար։ Հետևաբար՝ արագ և հեշտ փող աշխատելու միակ ճանապարհը մնում է ներմուծելը։ Ու երբ իշխանամերձ բիզնեսը խոչընդոտների է հանդիպում իր  ագահությանն  ու գերօլիգարխիկ նկրտումներին հագուրդ տալու ընթացքում՝ խաղի մեջ է մտցնում առավոտից  երեկո տեղական արտադրությունից ու արտահանումից խոսող, բայց իրականում ներմուծողների ու բացառապես երկրի բարձրագույն իշխանության շահերը սպասարկող  ՀՀ վարչապետին։ Իշխանությունները մտածում են, որ եթե տիրապետեն ամբողջ տնտեսությանը և բիզնեսին, ապա կկարողանան հավերժացնել նաև իրենց քաղաքական իշխանությունը։ Սա թուրքմենբաշիզմի դրսևորում է, որը պետք է դատապարտել և թույլ չտալ՝ ամեն գնով։ Հայաստանը քրիստոնեական երկիր է, և չի կարելի մեզ  մոտ հանդուրժել մահմեդական որոշ երկրներին բնորոշ բարքերի ներդրումը։

«Интеллектуальная» собственность властей
Экспертные, бизнес и журналистские круги, вероятно, заметили, что в последнее время  достаточно активно обсуждаются проблемы, связанные с интеллектуальной собственностью. Речь, в частности, касается возникшего в кондитерской сфере спора, хотя положение в других ветвях экономики также неблагоприятное.
Интересно то, что на рынке сладостей связанный с интеллектуальной собственностью вопрос дошел до правительства и премьер всех армян явно начал защищать интересы импортеров. Следовательно, можно заключить, что в этом вопросе заинтересованы властные круги, а, значит, вопрос также политический.
В Армении, как известно, власть и бизнес шагают плечом к плечу, и, если сам премьер нашей страны принимает прибывшего из отдаленных украинских провинций бизнесмена  уровня начальника ЖЭК-а, а после встречи на заседании исполнительного органа говорит с позиций их интересов, значит он имеет личный интерес или с указки более влиятельных сил исполняет роль адвоката украинского бизнеса (в реальности доморощенных импортеров). А следы более влиятельных сил предположительно могут вести к президентской резиденции. Возможны и другие варианты, но это маловероятно.
В чем проблема? В советские годы были известные бренды,  в том числе и на рынке сладостей. После распада СССР вопрос принадлежности этих товарных знаков остался открытым. Новонезависимые страны начали регистрировать их согласно своим законодательству, регулирующему отношения в сфере интеллектуальной собственности. Как это случилось и в Армении. Теперь же в этом вопросе столкнулись интересы армянских компаний и импортеров.
Архитектор «Армянского мира» Тигран Саркисян озабочен защитой интеллектуальной собственности зарубежных компаний и армянских импортеров. Но на самом деле это вопрос защиты «интеллектуальной» собственности властей. Для них эта страна полностью является их «интеллектуальной» собственностью и закон они определяют сами. То есть, делается попытка  претворить в жизнь модель строительства «экономики одного человека», а этот единственный человека, понятно кто.
Так взят на вооружение 2 метода построения «экономики одного человека»: первое - это формирование большого бюджета, с помощью которого перераспределение собственности осуществляется «законным» путем. Расходы бюджета не контролируются, потому и для этого зарабатывание денег  этим путем обеспечивает  некоторым прибыль. И верхние звенья власти не интересует, что будет после составления необоснованного бюджета.  А, как известно, большой бюджет стал настоящей бедой для малого и среднего бизнеса, местных производителей. Следствием бюджетомании является сегодняшний 18,3%-й  экономический спад, который пытаются объяснить международным кризисом.   Но это не так. Кризис надо искать внутри Армении и в построении сверхолигархической экономики.
2-й метод  построения «экономики одного человека» или сверхолигархической (единственного и неповторимого олигарха)  экономики - перекройка отечественной экономики по варианту  перехвата бизнеса других, или вхождения в пай, или расформирования деятельности другого. Самый короткий путь решения подобной проблемы - занятие импортом. Прежде всего, это менее затратно, и обходится без головной боли организации производства, и помимо этого, экономическая политика РА построена максимально в соответствии с импортной и потребительской идеологией и благоприятна для импортеров.  Следовательно, единственный путь быстрого и легкого зарабатывания денег остается импорт. И когда околовластный  бизнес встречает преграды в ходе удовлетворения своей жадности и сверхолигархических стремлений в игру вводят с утра до вечера говорящего о местном производстве и экспорте, но на самом деле обслуживающего интересы импортеров и высшей власти премьер-министра РА. Власти думают, что если овладеют всей экономикой и бизнесом, то смогут увековечить также свою политическую власть. Это проявление туркменбашизма, который надо осудить и любой ценой не позволить . Армения христианская страна и нельзя у нас терпеть внедрение нравов, присущих некоторым магометанским странам.