Հարցազրույց Ազգային ժողովի Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանի հետ
-Ինչպե՞ս եք վերաբերում այն իրողությանը, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը Ձեր երեք գործընկերներին՝ Հակոբ Հակոբյանին, Սասուն Միքայելյանին և Մյասնիկ Մալխասյանին զրկեց պատգամավորական մանդատներից։
-Դա սահմանադրության և օրենքի պահանջն է։ Դա դատական վճիռների հետևանք է։
- Ո՞րն էր նախագահի և կուսակցապետերի հետ հանդիպման  արդյունավետությունը։
-Քննարկումներն ավելի մասսայական դարձան, և նախագահը մեկ անգամ ևս ավետեց, որ անհրաժեշտ է խորը քննարկումների փուլ անցկացնել։
-Ձեր կուսակից Ռաֆիկ Պետրոսյանն ասում էր, թե «Հանրապետական կուսակցությունն այդ դիվանագիտական հարաբերությունների հետ կապված արձանագրությունների վավերացման բոլոր հարցերը կարող է ԱԺ-ում լուծել՝ առանց որևէ այլ կուսակցության վրա հենվելու, առանց նրա օգնության»։
-Դա խնդիր է, որ մենք մեր տեսակետը կարող ենք պահպանել, բայց մինչև խորհրդարան մտնելը բավականին լայն քննարկումներ կիրականացվեն։ Ըստ այդմ էլ, եթե այդ խնդիրը լինի, իհա՛րկե, կարող ենք հաղթահարել, բայց այդ ճանապարհով չենք գնա։ Անելու ենք այն, ինչը ժողովրդի պահանջն է։
-Ներքաղաքական կյանքում արտահերթ իրադարձություններ հնարավոր համարո՞ւմ եք՝ պայմանավորված և՛ «Ժառանգություն» կուսակցությունում տեղի ունեցող իրադարձություններով, և՛ հանրապետության հրապարակում հայտարարված նստացույցով և հացադուլով։
-Քաղաքական ակտիվության շրջան է, և ես դրա արդյունքները դրական եմ տեսնում, որովհետև վերլուծական մի մեծ փուլ ենք անցնում։ Իսկ ինչ վերաբերում է «Ժառանգության» պառակտմանը, իհա՛րկե, մեզ համար միշտ էլ ցավ են եղել որևէ կուսակցության լուծարումները կամ նման գործընթացները։ Համենայնդեպս, ես նորից մնում եմ նույն մտքին. ամիսներ առաջ ասել եմ, որ «Ժառանգությունը» դեռևս քաղաքական դաշտ չի մտել. լուսանցքում է գտնվում։
-Մասնակցելո՞ւ եք նախաստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած լսումներին։
-Բնականաբար։ Ես հավանություն եմ տվել դրան։ Եթե հավանություն չտայի, այդ լսումները տեղի չէին ունենա։ Մենք գտնում ենք, որ ավելի լավ է՝ բաց ամբիոններում բանավիճենք, վերլուծենք, քան պատերի տակ խոսակցություններ անենք։

Интервью руководителя Республиканской фракции НС Галуста Саакяна
-Как Вы оцениваете то обстоятельство, что Центризбирком лишил трех Ваших коллег (Акопа Акопяна, Сасуна Микаеляна и Мясника Малхасяна) депутатских мандатов?
-Это требование конституции и закона. Это следствие судебных решений.
-В чем была результативность встречи президента с партиями?
-Обсуждения стали более массовыми, и президент еще один раз благовестил, что необходимо провести этап глубоких обсуждений.
-Ваш коллега по партии Рафик Петросян говорил, что «Республиканская партия Армении может решить в НС  все вопросы по ратификации этих протоколов относительно дипломатических отношений без опоры на какую-либо другую партию и их помощь».
-Проблема в том, что мы можем сохранить нашу точку зрения, но до вхождения в парламент будут проведены широкие обсуждения. И согласно этому, если возникнет эта проблема, мы можем ее преодолеть, но мы не пойдем по этому пути. Мы будем делать то, что является требованием народа.
-Считаете ли Вы возможным разворачивание во внутриполитической жизни внеочередных событий, обусловленных и обстановкой внутри партии «Наследие», и объявленными на площади сидячей демонстрацией и голодовкой?
-Сейчас этап политической активности, и их результаты я рассматриваю как положительные, так как мы проходим один большой аналитический этап. А что касается раскола «Наследия», то, конечно, для нас всегда были болезненны распады партий или подобные процессы. По крайней мере, я остаюсь при той же мысли, о чем я говорил несколько месяцев назад, что «Наследие» пока не вошло в политическое поле - оно находится на перепутье.
-Примите ли Вы участие в организованных постоянной комиссией НС по внешним сношениям слушаниях относительно парафированных протоколов?
-Естественно. Я дал им свое согласие. Если бы не сделал этого, слушания не состоялись бы. Мы считаем, что лучше анализировать, вести дебаты на открытых трибунах, чем шушукаться за каждым углом.