Չիլիում տեղի կունենա նախագահ Միշել Բաչելեթի երդման արարողությունը
Չիլիում այսօր կանցկացվի Միշել Բաչելեթի երդման արարողությունը, որը երկրորդ անգամ՝ չորսամյա դադարից հետո, կղեկավարի երկիրը։ Նրա հաղթանակին նպաստել է «Նոր մեծամասնություն» ձախ կոալիցիոն միությունը, որի կազմի մեջ առաջին անգամ ընդգրկվել են կոմունիստները։ Պառակտված աջ դաշինքն անցել է ընդդիմություն, իսկ ձախ ուժերը ստացել են մեծամասնություն Ազգային կոնգրեսի (խորհրդարան) երկու պալատներում։
Երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ Սենատի նախագահ կլինի կին, որը նաև հանդիսանում է Չիլիի նախկին նախագահ Սալվադոր Ալյենդեի (1970-1973) դուստրը՝ պաշտոնանկ արված ռազմական հեղաշրջման ժամանակ գեներալ Ա. Պինոչետի գլխավորությամբ։
Հիմա Բաչելեթը հնարավորություն ունի անելու այն, ինչը չի կարողացել իրագործել առաջին ժամկետում (2006-2010)։ Նա պետք է կատարի մի շարք խոստումներ, մասնավորապես «վերջ տա անհավասարությանը»։ Առաջին հերթին դա վերաբերում է կրթական համակարգի բարեփոխմանը, որը պետք է դառնա անվճար և ավելի որակյալ։ Նշենք, որ այդ երկրում կրթության ոլորտում առկա խնդիրները վերջին տարիներին բազմաթիվ բողոքի ակցիաների են հանգեցրել դպրոցականների և ուսանողների շրջանում։

В Чили пройдет инаугурация президента Мишель Бачелет
Сегодня в Чили пройдет церемония вступления в должность нового президента-социалиста Мишель Бачелет, которая во второй раз возглавит страну после четырехлетнего перерыва, передает ИТАР-ТАСС.
Ее победа во втором туре выборов 15 декабря прошлого года ознаменовала возвращение к власти объединенной левой коалиции «Новое большинство», в состав которой впервые вошли коммунисты. Разрозненный правый альянс переходит в оппозицию, а левые силы получают большинство в обеих палатах Национального конгресса. Впервые в истории страны председателем Сената (верхней палаты) станет женщина, которая к тому же является дочерью бывшего президента Чили Сальвадора Альенде (1970-1973), свергнутого военными во главе с генералом Аугусто Пиночетом в результате государственного переворота.
Мишель Бачелет выпала возможность завершить то, что она не успела сделать в первый президентский срок (2006-2010). Она должна будет выполнить целый ряд обещаний, сделанных ею в ходе избирательной кампании и направленных на то, чтобы «покончить с неравенством». В первую очередь речь идет о реформе системы образования, которое должно стать бесплатным и более качественным за счет увеличения налогов для корпораций. Кроме того, перед новым правительством ставится задача по улучшению системы здравоохранения и пенсионного обеспечения, а также принятию новой конституции вместо нынешней, оставшейся в наследство от диктатуры Пиночета.