Ո՞րն է կարիերային հաջողության մեխանիկան Հայաստանում։
-«Ի՞նչ է հարկավոր հաջողության հասնելու համար» հարցին մարդկությունը վաղուց հստակ պատասխանել է։ Ո՞րն է հաջողության հասնելու մեխանիկան Հայաստանում։
Անուշ Սեդրակյան-Որպես քաղաքականությամբ զբաղվող մարդ՝ հենց սկզբից ասեմ, որ Հայաստանում խախտված է այդ հաջողության մեխանիկան։ Եվ ինչին որ մարդիկ քիչ թե շատ  հասնում են, այդ մոդուլների, չափանիշների մեջ եռակի ավելի ջանքեր են թափում, քան որևէ այլ տեղ։ Երկրորդ, երբ մենք խոսում ենք հաջողության մեխանիկայի մասին, երևի ինչ-որ տեղ նկատի ունենք կարգավիճակը։ Օրենքի շրջանակներում և վարկանիշով փող աշխատելու  մեխանիզմը Հայաստանում խախտված է։ Այսինքն, պրոֆեսիոնալիզմ երբևէ չի նշանակում համարժեք վարձատրություն։ Եվ սա ես միանշանակ կապում եմ աղճատված քաղաքական համակարգի հետ։
Կարեն Մարտիրոսյան-Նախ ես համաձայն չեմ այն տեսակետի հետ, որ կան հաջողության հասնելու մոդուլներ կամ չափանիշներ։ Դրանք պարզապես գոյություն չունեն։ Յուրաքանչյուր ժամանակաշրջան, յուրաքանչյուր երկիր խաղի իր կանոններն է գծում։ Այն, ինչ մեզ համար կարող է համարվել հաջողություն, այլ երկրներում անհասկանալի ինչ-որ տվայտանք է։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա, իրոք, մեզանում ամեն ինչ, այդ թվում և արժեքային համակարգը, ոտքից գլուխ շուռտված է։ Եվ, ցավոք սրտի, այստեղ Դուք ճիշտ ասացիք, որ հաջողության և փողի միջև կա հավասարության նշան։ Սակայն դա համարժեք չէ նրան, ինչ կարող էր լինել։ Այսինքն, ամեն ինչ չէ, որ փողով է որոշվում։ Եթե այդպես լիներ, ապա կստացվեր, որ այս աշխարհում ամենահաջողակները  բանկիրներն են։ Ամենակարևորն ապրելուց բավականություն ստանալն է։ Ոչ թե էպիկուրյան ուղիով կյանք վարել, այլ բավականություն ստանալ այն գործից, որը դու անում ես՝ լինի  քաղաքականություն, նկարչություն, թե ատաղձագործություն...
Ա. Ս.-Ֆրանսիայում դա կոչվում է «joie de vivre»'ապրելու բերկրանք։ Եվ դա ոչ թե գեղեցիկ արտահայտություն է, այլ հստակ սկզբունք։ Նույնիսկ կա պոստհաջողակների շարժում։ Այսինքն, մարդիկ, ովքեր կյանքում հասել են ամեն ինչի, հետ են գնում։ Գնում, նստում են Սենայի ափին, փիլիսոփայում են, ապրում են մինիմալ փողերով։ Իսկ Հայաստանում երբևէ չի կարող լինել երեք բան՝ արդարություն, էքզիստենցիալիզմ և  կյանքի բերկրանք կոչվածը։ Բարեկեցիկ լինելու հասարակական պահանջը շատ առարկայական է։ Այսինքն, հասարակական միավորներն իրենց անդամից պահանջում են ամեն գնով  լինել բարեկեցիկ՝ լինի կոռուպցիայի, հանցագործության, թե մարդասպանության գնով։ Գինը, որով մարդը, զոհաբերելով բարոյական արժեքները, փորձում է հասնել հաջողության,  Հայաստանում հաշվի չի առնվում։ Եվ սա է արդյունքը, որ մեզ մոտ այսպես խախտված են բոլոր հավասարակշռությունները։ Ցանկացած հանցագործություն անարձագանք է մնում  բարեկեցության մանիայով տառապող հասարակության կողմից։
-Մարդիկ, ովքեր «քայլելով դիակների վրայով»՝ ինչ-որ բանի են հասել,  հաջողա՞կ են, թե՞ ոչ։
Կ. Մ.-Կարևորն այն է, որ իրենք իրենց հաջողակ համարեն, այլ ոչ թե այն, թե մենք իրենց ինչպես ենք վերաբերվում։ Եթե նրանց համար դա՝ թեկուզ տարբեր ճանապարհներով ձեռք բերված,  հաջողություն է, ուրեմն նրանք հաջողակ են։ Դա նրանց ուղին է։ Ցավոք սրտի, վերջին 20 տարվա ընթացքում Հայաստանն այնքան է հետ մղվել, որ ես խիստ կասկածում եմ, թե առաջիկա 50 տարում երկրի արհեստավարժ, ինտելեկտուալ պոտենցիալը գոնե կմոտենա Խորհրդային Միության վերջին տարիների մակարդակին։
-Որպես կանոն՝ մեզանում առկա բոլոր խնդիրները՝ քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, հասարակական, մենք պայմանավորում ենք անցումային շրջանով, իշխանություններով և նրանց  վարած քաղաքականությամբ։ Անընդունելի արժեքների հաստատման մեղավորն ո՞վ է. արդյոք նույն հասարակությունը չէ՞...
Կ.Մ.-Նորից կրկնեմ շատերի կողմից ասված ճշմարտությունը՝ յուրաքանչյուր հասարակություն արժանի է այն իշխանություններին կամ գլխին, որն ունի։ Եթե սա է մեր գլուխը, ուրեմն դրան ենք մենք արժանի՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։
Ա. Ս.-Նախ ուզում եմ չհամաձայնել այն մտքին, որ եթե նրանք իրենք իրենց համարում են հաջողակ, թող այդպես էլ լինի։ Նրանք ինչ ասես՝ կարող են համարել։ Կներեք, բայց նույն տրամաբանությամբ հանցագործը կարող է հաճույք ստանալ իր հանցագործությունից, պեդոֆիլիայից և այլն։ Այստեղ պետք է լինի հասարակական ցենզ, որը Հայաստանում չի աշխատում։ Եթե հիշենք, Հայաստանում երբևէ չի եղել ադեկվատ ընտրության մեխանիզմ։ Մենք ունեցել ենք 1988թ. վերելքը, որը, սակայն,  չկարողացանք օգտագործել։ Մենք վատնեցինք այդ վերելքը, իսկ երկրորդ վերելքին դեռ երկար կսպասենք։
-Ասացիք, որ երկրորդ վերելքին երկար ենք սպասելու, 50 տարի մեր մտավոր ներուժը մնալու է ցածր մակարդակի վրա և այլն։ Ակնարկեցիք նաև, թե ինչ ճանապարհով է հնարավոր Հայաստանում հասնել հաջողության։ Այդ դեպքում ինչու՞ այդ ուղիով չգնացիք։
Կ.Մ.-Իրականում մենք ընտրության հնարավորություն չունենք։ Դա իմ խորին համոզմունքն է։ Եվ այն պահերին, որոնք որոշիչ են մեր կյանքի համար, յուրաքանչուրն ընտրում է այն ցենզը, որն իր համար է ցենզ։ Քծնողը գնում է քծնանքի ճանապարհով, հանցագործը՝ հանցագործության, ազնիվը՝ ազնվության...Այո՛, սխալ է, որ հանցագործի համար հանցանքն է հաջողության մեխանիկան, բայց դա է նրա սեփական ցենզը...
Ա. Ս.-Հասարակական մակարդակում պետք է կանխել դա...
Կ. Մ.-Կանխելու համար կանխող ուժ է հարկավոր։  Հասարակական վերահսկողությունը, որն այսօր փորձ է արվում  կամ ձևացվում է, թե դրվում է ժողովրդավարական ռելսերի վրա,  չի կարող աշխատել, որովհետև այս հողի վրա այդ սերմը չի աճի։
Ա. Ս.-Մեզ գավառականություն են պարտադրել։
-Ո՞վ։
Ա. Ս.-Միշտ ասել եմ և նորից կկրկնեմ։ Հասարակության կառուցման պատվերը գալիս է վերևից։ Եվ արդեն քանի տարի վերևներին ձեռնտու է գավառական և ընչաքաղց հասարակությունը, որովհետև այն համապատասխանում է շատ և շատ շահերի։ Այն մանիպուլացվում է, մի կտոր հացով վաճառվում է, 5000 դրամով գնում է ընտրության... Այդ բոլոր գործառույթները պարտադրվում են վերևից։ Սովետական Միության ժամանակ արհեստականորեն պարտադրվում էր կրթական ցենզ։ Բոլորը կարդում էին, գիրքը արժեք էր, ֆիլմերն էին ենթարկվում ցենզուրայի և այլն։ Որտեղի՞ց էին գալիս բոլոր այդ գործառույթները։ Չէ՞ որ դա հայի էությունը չէր, որ  արտադրում էր այդ չափանիշները, թեկուզ և սովետական հայի։ Դա ներդրված ծրագիր էր, որին մարդիկ ենթարկվում էին։ Վերջիվերջո, երբ դու գտնվում ես պետության շրջանակներում,  ենթարկվում ես պետության կառուցած հասարակական կարգին։
-Ստացվում է, որ իշխանություններից եկող ազդակնե՞րն են մեծապես դասավորում մեր կյանքը։
Կ. Մ.-Իհարկե, վերևից եկող ազդակները լուրջ դեր են խաղում։ Սակայն ես, ցավոք սրտի, համոզված եմ, որ այսօրվա մեր հասարակության մտածելակերպը փոխելը կախված չէ ո՛չ իշխանությունից, ո՛չ էլ մի այլ համակարգից։ Հայաստանը պարզապես շախմատային մեծ խաղում զինվոր է, որը ոչ մեկին պետք չէ, բացի հայերից։ Իսկ այն մարդկիկ, որոնց համար Հայաստանն իսկապես ինչ-որ բան է նշանակում, այնքան քիչ են, որ որոշիչ դեր դժվար թե կարողանան ունենալ։ Գուցե սա շատ հոռետեսական դիտարկում է, բայց ես այդ տեսակետին եմ։
Ա. Ս.-Ես համաձայն չեմ։ Մենք ընդունեցինք, որ հասարակական կարգը վերևից պարտադրված գործընթաց է։ Ուրեմն այն նաև դառնալի պրոցես է։ Օրինակ՝ Ռուսաստանի հեռուստատեսությամբ մի շատ տխմար ծրագիր կա՝ «Сокровище нации»: Խելոք երեխաների են բերում, խոսեցնում, մի խոսքով՝  անհետաքրքիր հաղորդում է։ Բայց այդ հաղորդման անոնսի մեջ անընդհատ պտտվում է հետևյալը ֆրազը՝ «Быть умным-модно»: Այսինքն, բացահայտ երևում է, որ իրականացվում է պետական ծրագիր՝ պարտադրանք։
-Ի՞նչ եք կարծում, եթե իշխանությունները որոշեն պարտադրել ինտելեկտուալ և այդ կարգի այլ արժեքներ, հասարակությունը սերիալների փոխարեն կսկսի Ֆելինիի՞ ֆիլմերը դիտել։
Ա. Ս.-Սերիալների փոխարեն մեր հասարակությունը Ֆելինիի ֆիլմերը չի դիտի, բայց, համենայն դեպս, սերիալները կնայի թաքուն։ Իսկ դա շատ կարևոր բան է՝ թաքուն։ Նորմալ է, երբ մարդը ունենում է ցածր ճաշակ, սակայն երբ ցածր ճաշակը դառնում է նորմա, արդեն ողբերգություն է։
-Այդ դեպքում ինչպե՞ս եք դուք փորձում վայելել կյանքի բերկրանքը մի երկրում, որի հասարակությունը, Ձեր իսկ բնորոշմամբ, դեռ մի կես դար էլ ունենալու է խարխլված արժեքային համակարգ։
Կ. Մ.-Ռուսաստանում, մինչև վերը նշված ամերիկյան այդ «Быть умным-модно» և այլ կարգախոսներ մտցնելը, կային հետաքրքիր մարդիկ՝ նարոդնիկներ։ Այդ անհատները զոհաբերում էին իրենց կարիերան, հարցականի տակ էին դնում իրենց լինել-չլինելը և գյուղերում, Ռուսաստանի հեռավոր ծայրամասերում ուսուցանում էին, բարձրացնում էին մասսաների կուլտուրան։ Մինչև մասսաների ընդհանուր մակարդակը գոնե մի փոքր չբարձրանա, սերիալները լինելու են այն արևածաղիկը, որը  բոլորի համար է։ Պետք է բարձացվի հասարակության ընդհանուր մակարդակը։ Սակայն դա պարտվող ծրագիր է, որովհետև այդ անելու ունակ մարդկանց մեծամասնությունն առաջնորդվում է սեփական շահով։
Ա. Ս.-Իսկ, օրինակ, Լյուդովիկոս XV-ը կամ Լենինը մասսաների գաղափարի խնդիրը լուծեցին միանգամից։ Այսինքն, միանգամից հասարակական գիտակցության մեջ մտցրին հստակ գաղափարներ։
Կ. Մ.-Հայաստանի պարագայում գուցե հենց դա էլ պետք է...
Ա. Ս.-Ես իմ ամբողջ ժողովրդավարական բնույթով ցավում եմ, սակայն գտնում եմ, որ նորմերը սկզբում ստիպողաբար են հաստատում, եթե ինքը ազգը նորմեր չի սիրում։ Մեր ազգն իր բնույթով նորմերից դուրս է։ Այդպես է դասավորվել. մենք նորմեր չենք սիրում։ Իսկ աշխարհում ամեն ինչ ենթարկվում է իր օրենքներին։
Կ. Մ.-Մենք շատ լավ էլ օրենք և նորմեր սիրող ազգ ենք։ Հայերը, որոնց մեծ մասն ապրում է դրսում, այլ երկրներում շատ հանգիստ ենթարկվում են տվյալ պետության օրենքներին։ Ընդ որում, շատ լավ է ենթարկվում՝ փիսիկի պես վախվխելով, դողդողալով։ Համաձայն եմ, որ անհրաժեշտ է չափից ավելի դաժան, խիստ ձևով մեր հասարակությանն արժեքներ պարտադրել։ Հիշո՞ւմ եք՝ Խորհրդային Միության փլուզման տարիներին կար մի պահ, երբ հնարավոր չէր փողոց դուրս գալ։ Մարդկանց ձեռքին զենք կար, հանկարծ տականքները շատացան, և շատ արագ այդ ամենը վերացվեց։ Այսինքն, վերևից եկող խիստ պարտադրանքը գուցե և աշխատի։
-Ստացվում է, որ այսօրվա մեր իրականության պայմաններում հաջողության մեխանիկան չգրված օրենքներո՞վ է պայմանավորված։ Հիմա այսպես մի կես դար էլ կշարունակվի՞, թե՞, այնուհանդերձ, պարտադրանքով կարելի է ինչ-որ բան փոխել։
Ա. Ս.-Դա հնարավոր է հասարակական խիստ նորմատիվների ներդրմամբ և պատժամիջոցների համակարգով։ Բայց դա չի նշանակում, թե փողոցներում պետք է մարդկանց գնդակահարել։ Դա պետք է լինի պատժամիջոցների «ցիվիլ» համակարգ։
-Վահրամ Սահակյանի պիեսներից մեկում մեզանում հաջողության հասնելու բանաձևը հետևյալ կերպ  է ներկայացվում՝ «ծնվում են բութ ու շատակեր, դառնում են չաղ ու բախտավոր»։ Ի՞նչ անեն այն մարդիկ, հատկապես երիտասարդները, ովքեր շատակեր չեն, սակայն ուզում են բախտավոր լինել։
Ա. Ս.-Ես դասախոսում եմ համալսարանում և այնքան լավ ուսանողներ եմ ունեցել։ Ցավոք սրտի, բոլորը լքել են Հայաստանը։ Եվ երբ ես նրանց ասում եմ, որ պետք է մնալ հայրենիքում, ինձ ասում են, թե հայրենիքում մենք աքսորյալ ենք, «իզգոյ» ենք։ Ինչի՞ մասին է խոսքը. Հայաստանում երկար մազեր ունեցող տղան վստահ չէ, թե տնից իր ուզած տեղը կհասնի՞, թե  ոչ։ Այն աղջիկը, որը չի ցանկանում շպարվել, իսկ մեջքի հետևում ջութակ է, նա էլ մեծ պրոբլեմներ ունի, որովհետև նրան ծաղրում են։ Մարդու հոգևոր աշխարհի ցուցադրումը Հայաստանում առաջացնում է ագրեսիա։ Մարդկային բարձր որակները, ինտելեկտուալությունը մեզանում ընկալվում են որպես օտար էլեմենտներ։
Կ. Մ.-Այն, ինչ Դուք հիմա ասում եք, և այն, ինչ Դուք քիչ առաջ ասացիք, մի փոքր իրար հակասում են։ Հիմա Դուք նկարագրում եք իրական վիճակը։ Մոտակա տարիներին այս վիճակը փոխելը  գրեթե անհնար է։
Ա. Ս.-Ընդամենը երեք տարի, և նրանք բոլորը կվերադառնան։
Կ. Մ.-Ես իսկապես խոնարհվում եմ Ձեր լավատեսության առջև։
-Ստացվում է՝ Հայաստանում հաջողության մեխանիկա ասվածը անհատական մակարդակի հասկացությո՞ւ ն է։
Կ. Մ.-Ուզում ես հաջողության հասնել, հասիր։
Ա. Ս.-Այնուհանդերձ, հաջողության հասնելու ձևերը պետք է վերահսկվեն նույն հասարակության կողմից։
Կ. Մ.-Ամբողջ խնդիրն այն է, որ մեր հասարակությունն ինքն անհասկանալի կատեգորիաներով է ապրում։ Ասենք, կա լավ տղա, կա վատ տղա, կա կիսալավ կամ կիսավատ տղա և այլն։ Օրինակ Միացյալ Նահագներում նույն հասարակական հարաբերություններում ամեն ինչ շատ պարզ է։ Ունես փող՝  հաջողակ ես, չունես՝ անհաջողակ։ Դա սխալ, ինձ համար անընդունելի մոդուլ է, սակայն այն պարզ իրականություն է։
Ա. Ս.-Դա այդպես է, սակայն եթե դու քո աշխատած գումարը ձեռք ես բերել օրենքը խախտելով, քո հետագա ամբողջ կարիերայի վրա խաչ ես քաշում։ Ես ապրել եմ դրսում և գիտեմ, թե ինչպես են այնտեղ հսկում դիմացինի օրինապաշտությունը։
Կ. Մ.-Ես էլ եմ մի քիչ ապրել դրսում և կարող եմ ասել, որ ձևականորեն օրենքների պահպանումն ու իրականում դրանցով առաջնորդվելը տարբեր բաներ են։ Ես ոչ թե մատների վրա հաշված, այլ հազարից ավելի օրինակ գիտեմ, երբ ԱՄՆ-ի  տարբեր նահանգներում մարդիկ մեծ չափերի հասնող խարդախությամբ հասնում են հաջողության բարձր մակարդակի, և ոչ ոք նրանց ձեռք չի տա, քանի դեռ նրանք երևացող չեն։
Ա. Ս.-Այդ ամենը, իհարկե, վիճարկելի է։ Տեսե՛ք, մենք ցույց ենք տալիս, թե ձգտում ենք դեպի արևմտյան, եվրոպական արժեքային համակարգ...
Կ. Մ.-Ո՞վ է ձգտում, ո՞վ...
Ա. Ս.-Ամբողջ կեցվածքով մենք փորձում ենք իմիտացիա անել, թե ընդունում ենք համաեվրոպական չափանիշներ...
Կ. Մ. -Շատ լավ ասացիք՝ փորձո՛ւմ ենք իմիտացիա անել։
Ա. Ս.-Ամբողջ խնդիրն այն է, որ մենք իմիտացիայից թեքվենք դեպի իրականություն։ Այդ դեպքում հասարակական հարաբերություններում շատ բան կփոխվի, և, ասենք,  երիտասարդ կարիերիստի համար իշխանավորին քծնելը առաջնային չափանիշ չի լինի։
-Մեր հասարակության մեջ այն տեսակը, որի դիրքերից դուք երկուսով հանդես եք գալիս, կարո՞ղ է հաղթել։
Կ. Մ.-Տեսե՛ք, Անուշ Սեդրակյանը կիրթ, կրթված անձնավորություն է։ Սակայն Դուք ապրում եք Ձեզ հոգեհարազատ չափանիշներով։
Ա. Ս.-Միանշանակ։
Կ. Մ.-Փաստորեն Դուք հաստատեցիք այն, ինչը ես քիչ առաջ ասում էի՝ մարդը պետք է ապրի իր չափանիշներով։
Ա. Ս.-Բայց ես գերխնդիր ունեմ. ես առաջ եմ ուզում գնալ։ Ես ցանկանում եմ հասարակությանն ապացուցել, որ այն չափանիշները, որոնք ընդունել է փոքրամասնությունը (իսկ փոքրամասնությունը միշտ լինում է ավանգարդ խումբը. այն ավելի ինտելեկտուլ, ավելի զարգացած է), շատ ավելի օգտակար են պետականության առումով։ Ես իսկապես ուզում եմ, որ մեր տեսակը ինչ-որ բան փոխի։ Փոքրամասնության ընդունած չափանիշները շատ ավելի լավ են արտահայտում պետական շահը։ Այսօր գնում է արժեքային համակարգերի պայքար՝ գավառականությունն ու քոչվորականութունն ընդդեմ ինտելեկտուալության և օրինապաշտության։ Եվ ես չեմ հասկանում՝ ինչո՞ւ ես պետք է համակերպվեմ իմ երկրի գավառական և քոչվորական դոմինանտին, և չեմ անի ամեն ինչ, որպեսզի հաղթի մյուս արժեքային համակարգը։ Չէ՞ որ մենք տեսնում ենք, թե ինչ կործանարար է գավառամտությունը։
Կ.Մ.-Պատկերավոր ասած՝ Դուք ապրում եք սարերում գտվող մի փոքրիկ գյուղում, որտեղ չկա էլեկտրականություն և ջուր, և ընդվզում եք այն բանի դեմ, որ ապրում եք այդ գյուղում՝ առանց հոսանքի և ջրի։ Ինչ վերաբերում է փոքրամասնության ավանգարդ լինելուն, մեր զրույցի ամենասկզբում ես ասացի՝ այն գլխատված է։ Այն անհատները, ովքեր իսկապես ուզում են հասարակական մտածելակերպի մեջ նոր, իսկապես արժեքավոր գաղափարներ սերմանել, շատ քիչ են։ Դուք ոչ թե պայքարում, այլ տվայտում եք՝ ինչպես որ ես։
Ա. Ս.-Բայց մենք այստեղ ենք, մեր երկրում։ Ու չնայած դրսում հանգիստ ապրելու հնարավորությանը՝ շարունակում ենք ինչ-որ բան այստեղ ստեղծել։ Իսկ դա նշանակում է, որ ամեն ինչ դեռ կորած չէ...

В чем механика карьерного успеха в Армении
- Человечество давно четко ответило на вопрос «что необходимо для достижения успеха?». В чем же механика достижения успеха в Армении?
Ануш Седракян -Как человек, занимающийся политикой, сразу скажу, что в Армении нарушена эта механика успеха. И то чего люди мало-мальски достигают в этих модулях, стандартах, затрачивают втрое больше усилий, чем в какой-либо другой стране. Второе, когда мы говорим о механике успеха, наверное, в какой-то степени имеем в виду статус. Механизм заработка денег в рамках закона и по рейтингу в Армении нарушен. То есть, профессионализм иногда не означает равноценного заработка. Я однозначно связываю это с искаженной политической системой.
Карен Мартиросян: -Прежде всего, я не согласен с той точкой зрения, согласно которой есть модули или стандарты достижения успеха. Их просто не существует. Каждый период, каждая страна устанавливают свои правила игры. То, что у нас может считаться успехом, в других странах каким-то непонятным мучением. Что касается Армении, то у нас действительно всё перевернуто с ног на голову, в том числе и система ценностей. И, к сожалению, Вы правы, что между успехом и деньгами есть знак равенства. Однако это не равноценно тому, что могло, было быть. То есть, не всё определяется деньгами. Если бы было так, то вышло бы, что самыми успешными в мире являются банкиры. Самое главное - получать от жизни удовольствие. Не то что жить по-эпикурейски, но получать удовольствие от того дела, которое делаешь, будь то политика, живопись или плотничество...
А. С. -Во Франции это называется «joie de vivre» - радость жизни. И это не просто красивое выражение, а четкий принцип. Даже есть движение постудачников. То есть, когда люди достигшие в жизни всего, идут назад.  Идут, садятся на берегу Сены, философствуют, живут на минимальные средства. В Армении же никогда не может быть трех вещей: справедливости, экзистенциализма и так называемой радости жизни. Общественное требование быть благосостоятельным очень субьективно. То есть, общественные единицы требуют от своих членов любой ценой быть благосостоятельными, будь то ценой коррупции, преступления или убийства. Цена, согласно которой человек приносит в жертву моральные ценности, пытаясь достичь успеха, в Армении не учитывается. И это результат того, что у нас так нарушены все равновесия. Любое преступление остается без реакции со стороны общества, страдающего манией благосостояния.
-Люди, достигшие чего-то, «шагая по трупам», успешны или нет?
К. М. -Важно то, чтобы они сами себя считали успешными, а не то, как к ним относимся мы. Если для них это, пусть и приобретенное различными путями, является успехом, то значит, они успешны. Это их путь. К сожалению,  за последние 20 лет Армения настолько отошла назад, что я очень сомневаюсь, что в ближайшие 50 лет профессиональный, интеллектуальный потенциал страны хотя бы приблизится к уровню последних лет Советского Союза.
-Как правило, все имеющиеся у нас проблемы, мы обьясняем переходным периодом, властями и проводимой ими политикой. Кто виновен в установлении неприемлемых ценностей разве не то же самое общество?
К. М. -Снова повторю сказанную многими истину: каждое общество заслуживает те власти, которые имеет. Если это наша власть, то значит, ее мы заслуживаем, со всеми вытекающими отсюда последствиями.
А. С. -Прежде всего, хочу не согласиться с той мыслью, что если они сами себя считают успешными, то пусть так и будет. Они могут считать всё что угодно. Простите, но по той же логике преступник может получать удовольствие от своего преступления, педофилии и т. п. Здесь должен быть общественный ценз, который в Армении не работает. Если вспомним, то в Армении никогда не было адекватного механизма выборов. В 1988г. у нас был подъем, которым, однако, мы не смогли воспользоваться. Мы израсходовали тот подъем, а второго - еще долго будем ждать.
-Вы сказали, что второго подъема будем долго ждать, что в течение 50 лет наш интеллектуальный потенциал будет на низком уровне и т. п. Намекнули также, по какому пути возможно достичь успеха в Армении. В таком случае, почему вы не пошли по этому пути?
К. М. -В действительности у нас нет права выбора. Это мое глубокое убеждение. И в решающие для нашей жизни моменты, каждый выбирает тот ценз, который является для него цензом. Льстец идет по пути льстеца, преступник по преступному пути, честный - по честному пути.... Да, неправильно, что для преступника преступление является механикой успеха, но это его собственный ценз....
А. С. -Нужно предотвратить это на общественном уровне....
К. М. -Для предотвращения необходима предотвращающая сила. Общественный контроль, который сегодня пытаются, или делают вид, что пытаются, поставить на демократические рельсы, не может работать, поскольку на этой земле это семя не взрастет.
А. С. -Нам навязали провинциальность.
-Кто?
А. С. -Вегда говорила и сейчас повторю. Заказ построения общества исходит сверху. И уже столько лет верхушке выгодно провинциальное и алчное общество, поскольку оно соответствует интересам многих. Оно манипулируется, продается за кусок хлеба, за 5000 драм идет на выборы.... Все эти функции навязываются сверху. Во времена Советского Союза искусственно навязывался образовательный ценз. Все читали, книга была ценностью, фильмы подвергались цензуре и др. Откуда исходили все эти функции. Ведь это не сущность армянина, которая производила эти стандарты, хоть и советского армянина. Это была внедренная программа, которой люди подчинялись. В конце концов, когда ты находишься в рамках государства, то подчиняешся созданному государством общественному порядку.
-Выходит что стимулы, исходящие от властей, в большинстве складывают нашу жизнь?
К. М. -Конечно, стимулы, исходящие сверху, играют серьезную роль. Однако, к сожалению, я уверен, что изменение нашего сегодняшнего образа мышления не зависит ни от властей, ни от какой-либо другой системы. Армения просто пешка в большой шахматной игре, которая никому не нужна кроме армян. А тех людей, для которых Армения действительно что-то значит, так мало, что вряд ли они смогут играть решающую роль. Может быть, это слишком пессимистическое наблюдение, но я придерживаюсь этой точки зрения.
А. С. -Я не согласна. Мы признали, что общественный порядок является навязанным сверху процессом. Значит он также и обратимый процесс. Например, по российскому телевидению есть одна очень глупая программа «Сокровище нации». Приводят умных детей, дают поговорить, одним словом, неинтересная передача. Но в анонсе этой передачи постоянно вертится фраза: «Быть умным - модно». То есть явно видно, что осуществляется государственная программа - обязательство.
-Как вы считаете, если власти решат навязать интеллектуальные и другие ценности подобного рода, общество начнет смотреть фильмы Феллини вместо сериалов?
А. С. -Наше общество не будет смотреть фильмы Феллини вместо сериалов, но, по крайней мере, будет смотреть сериалы втайне. А это очень важно, что скрытно. Нормально, когда  у человека плохой вкус, но когда плохой вкус становится нормой, то это уже трагедия.
-В таком случае как вы пытаетесь наслаждаться радостью жизни в стране, общество которой, по Вашему же определению, еще лет пятьдесят будет иметь расшатанную систему ценностей?
К. М. -В Росии до того, как появились вышеуказанные «Быть умным - модно» и другие подобные лозунги, были интересные люди - народники. Они приносили в жертву свою карьеру, ставили под вопрос свое существование и в селах, в далеких окраинах обучали народ, поднимали культуру масс. До тех пор, пока общий уровень культуры масс хотя бы немного не повысится, сериалы будут теми семечками, которые предназначены для всех. Должен подняться общий уровень общества. Однако это проигрышная программа, поскольку большая часть людей, способных на ее осуществление, руководствуются собственными выгодами.
А. С. -А, например, Людовик XV или Ленин сразу решили проблему идеи общества. То есть, сразу ввели четкие идеи в сознание общества.
К. М. -Может быть именно это и нужно в случае с Арменией....
А. С. -Всей своей демократической сущностью я сожалею, однако считаю, что сначала нормы устанавливают насильно, если сам народ не любит их. Наш народ по своей природе вне пределов норм. Так сложилось, что мы не любим нормы. А в мире всё подчиняется своим законам.
К. М. -Наш народ очень даже любит закон и нормы. Армяне, большая часть которых живет зарубежом, в других странах очень спокойно подчиняются законам данной страны. Причем, очень хорошо подчиняются, пугаясь и трепеща как котята. Согласен, что необходимо более безжалостно, строго навязывать ценности нашему обществу. Помните, в годы развала Советского Союза был момент, когда невозможно было выйти на улицу? У людей на руках было оружие, появилось много подонков, и очень быстро это всё прошло. То есть, строгое принуждение, исходящее сверху, может быть и сработает.
-Выходит, что в наших сегодняшних условиях механика успеха обусловлена неписанными законами? Так еще полвека продлится или, всё-же, принуждением можно что-то изменить?
А. С. -Это возможно путем внедрения системы строгих общественных нормативов и средств наказания. Но это не означает, что нужно расстреливать людей на улицах. Это должно быть «цивильной» системой средств наказания.
-«В одной из пьес Ваграма Саакяна формула достижения у нас успеха представлена следующим образом: «рождаютя глупыми и прожорливыми, становятся толстыми и удачливыми». Что делать тем людям, особенно молодым, которые не прожорливы, но хотят быть удачливыми»?
А. С. -Я преподаю в университете, и у меня было столько хороших студентов. К сожалению, все покинули Армению. И когда я говорю им, что нужно остаться на родине, они говорят мне, что на родине они - как «ссыльные», изгои. О чем речь? В Армении парень с длинными волосами, не уверен, дойдет ли до дома или нет. Та девушка, которая не хочет краситься и у которой за спиной скрипка, тоже имеет большие проблемы, поскольку над ней насмехаются. Демонстрация духовной жизни человека вызывает в Армении агрессию. Высокие человеческие качества, интелелктуальность у нас воспринимаются как чужеродные элементы.
К. М. -То, что Вы говорите сейчас, и то, что Вы сказали чуть раньше, немного противоречат друг другу. Сейчас Вы описываете реальную ситуацию. Поменять эту ситуацию в ближайшие годы почти невозможно.
А. С. -Всего три года и они все вернутся.
К. М. -Я действительно преклоняюсь перед Вашим оптимизмом
-Получается, что так называемая «механика успеха» в Армении понятие личного характера?
К. М. -Хочешь достичь успеха - достигни.
А. С. -Тем не менее, способы достижения успеха должны контролироваться со стороны того же общества.
К. М. -Вся проблема в том, что само наше общество живет по непонятным категориям. Скажем, есть хороший парень, есть плохой парень, есть полухороший или полуплохой парень. Например, в Соединненых Штатах в тех же общественных отношениях всё очень ясно. Есть деньги - успешен, нет - неуспешен. Это неправильный, неприемлемый для меня модуль, однако это простая реальность.
А. С. -Это так, хотя если ты зарабатываешь деньги, нарушая закон, то ставишь крест на всей своей карьере. Я жила зарубежом и знаю, как там контролируют законопослушность ближнего.
К. М. -Я тоже жил немного заграницей и могу сказать, что формальное соблюдение законов и следование им в действительности - разные вещи. Я знаю не то что считанные на пальцах, а более тысячи примеров, когда в разных штатах США мошенничеством в крупных размерах достигают успеха высокого уровня и никто их не трогает, пока они не на виду.
А. С. -Эти всё конечно спорно. Посмотрите, мы показываем, что стремимся к западной, европейской системе ценностей...
К. М. -Кто стремится? Кто?
А. С. -Всем своим поведением мы пытаемся имитировать, что принимаем общеевропейские стандарты....
К. С. -Очень хорошо сказали «пытаемся имитировать».
А. С. -Вся проблема в том, чтобы мы перешли от имитации к действительности. В таком случае в общественных отношениях многое изменится, и скажем, для молодого карьериста лесть власть имущему не будет первостепенным эталоном.
-Может ли в нашем обществе победить тот вид, с позиций которого вы выступаете?
К. М. -Смотрите, Ануш Седракян культурная, образованная личность. Однако Вы живете по близким Вам по духу стандартам?
А. С. -Однозначно.
К. М. -Фактически, Вы подтвердили то, о чем я говорил чуть ранее, что человек должен жить по своим стандартам.
А. С. -Но у меня есть сверхзадача - я хочу идти вперед. Я желаю доказать обществу, что те стандарты, которые приняло меньшинство (а меньшинство всегда бывает авангардной группой, оно более интеллектуально, более развито) гораздо полезнее в плане государственности. Я действительно хочу, чтоб наш вид что-то изменил. Стандарты, принятые меньшинством, гораздо лучше отражают государственные интересы. Сегодня происходит борьба систем ценностей: провинциализм и кочевничество против интеллектуальности и законопослушности. И я не понимаю, почему я должна приспособиться к провинциальной и кочевнической доминанте моей страны и не делать всё, чтобы победила другая система ценностей. Разве мы не видим как губительно провинциальное мышление?
К. М. -Образно говоря, Вы живете в маленькой деревне в горах, где нет электричества и воды, и восстаете против того, что живете в этой деревне, без света и воды. Что касается авангардности меньшинства, в самом начале нашей беседы я сказал, что оно обезглавлено. Те личности, которые действительно хотят посеять в общественном менталитете внедрить новые, в действительности  ценные идеи, очень немного. Вы не то что боретесь, а переживаете, как я.
А. С. -Но мы здесь, в нашей стране. И несмотря на возможность спокойно жить заграницей, продолжаем созидать здесь. А это значит, что еще не всё потеряно....