Ովքե՞ր են ձգձգում բանակցային գործընթացը
Քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը «7օր»-ին ասել է, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների փոփոխությունից հետո ԼՂ-ի շուրջ բանակցությունները, գուցե, կակտիվանան կամ, հակառակը, որոշակի դադար կլինի, բայց, միևնույն է, դա չի կարող նպաստել խնդրի կարգավորմանը։
-Բանակցային գործընթացը ոչ թե մենք ենք ձգձգում, այլ՝ իրենք, որովհետև իրենք որևէ եզրակացություն չունեն և չեն կարող հաշտվել իրար հետ,- ասել է Լ. Շիրինյանը՝ պարզաբանելով,-խոշոր տերություններ կոչվածներն Արցախի հարցի վերաբերյալ որևէ համաձայնություն չունեն։ Ռուսաստանին ձեռնտու է, որ Հայաստանը մնում է կախված իրենից այն իմաստով, որ նա պետք է օժանդակի, որպեսզի հարցը փակվի։ Ադրբեջանն էլ է մնում կախված, որովհետև նա էլ հույս ունի, թե Ռուսաստանի միջոցով հետ կբերի։ Իսկ ԱՄՆ -ի համար հիմա Ղարաբաղը կարևոր հարց  չէ։ Կարևորը Աֆղանստանն է, Պարսկաստանը և Չինաստանը։ Սա փակուղային վիճակ է։ Եվ հետո, ամերիկացիները հզորացող դաշնակից չեն սիրում։ Իսկ Թուրքիան հիմա շատ է հզորացել, ուրեմն պետք է հակակշիռներ փնտրել։ Իսկ եթե Ադրբեջանը հզորանա, նշանակում է, որ Թուրքիան է՛լ ավելի կհզորանա։
Քաղաքագետի համոզմամբ՝ ԵԱՀԿ ՄԽ-ում համանախագահող երրորդ երկիրն էլ՝ Ֆրանսիան, մեծ հաշվով ենթարկվում է ԱՄՆ-ի քաղաքականությանը, և այս 2 երկրները, որպես կանոն, միավորվում են Ռուսաստանի դեմ։
-Այստեղ մեզ համար շատ ճարպիկ խաղալը դառնում է խնդիր՝ ճարպիկ, շրջահայաց և ո՛չ հող, ո՛չ իրավունք զիջելու տրամադրությամբ։  Խելքով պետք է խաղանք՝ դադարեցնելով պարտվողական անիմաստ խոսակցությունները։ Մենք ոչինչ չունենք զիջելու, և հետո, պետք է հասկանալ, որ Արցախը ցեղասպանության փոխհատուցման ակտերից մեկն է։ Ես վախենում եմ, որ մեր դիվանագիտությունը պատրաստ չէ՝ կրթությունով, ազգային շահի իմացությամբ, ճարպկությամբ, նաև անձնական շահերն առաջ չտանելու մասով։ Այդ ոլորտն ինտելեկտի բարձր մակարդակ է պահանջում,- նշել է Լ. Շիրինյանը՝ համոզված լինելով, որ Հայաստանը պետք է փոխի իր մարտավարությունը և չսպասի, որ դիմացինը հարձակվի, ինքն էլ պաշտպանվի.

Кто затягивает переговорный процесс?
Политолог Левон Ширинян сказал «7or», что после смены сопредседателей Минской группы ОБСЕ переговоры вокруг Нагорного Карабаха, возможно, активизируются, либо, наоборот, будет определенная пауза, но, в любом случае, урегулированию проблемы это способствовать не может.
«Переговорный процесс затягиваем не мы, а они, поскольку общего знаменателя нет у них, и из-за этого не могут примириться друг с другом», - сказал Л. Ширинян, прокомментировав, - у так называемых крупных держав нет согласия относительно вопроса Арцаха. России выгодно, что Армения остается от нее зависимой в том смысле, что она должна способствовать тому, чтобы вопрос был закрыт. Азербайджан тоже остается зависимым, поскольку он также надеется, что посредством России вернет НК. А для США Карабах не является  важным вопросом. Важными являются Афганистан, Иран и Китай. Это тупиковая ситуация. И потом, американцы не любят усиливающегося союзника. А Турция сейчас очень усилилась, значит нужно искать противовесы.  А если Азербайджан усилиться, то значит и Турция станет сильнее.
По заверению политолога, третья страна-сопредседатель в МГ ОБСЕ Франция, по большому счету подчиняется политике США, и, как правило, эти две страны объединяются против России.
«Здесь для нас проблемой становиться необходимость ловкой игры: проворной, осмотрительной и с настроем «не уступать ни землю, ни право». Нам нужно играть с умом, прекратив бессмысленные пораженческие разговоры. Нам нечего уступать, и потом, нужно понять, что Арцах является одной из компенсаций за геноцид. Я боюсь, что наша дипломатия в плане образованности, знания национальных интересов, ловкости, а также невыдвижения на первый план личностных интересов, не подготовлена. Эта сфера требует высокого уровня интеллекта», - отметил Л. Ширинян, будучи уверенным, что Армения должна поменять свою тактику и не ждать, пока противник нападет, а она будет защищаться.