Հարցազրույց ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանի հետ
-Ինչ-որ առումով լավ ենք զգում, ինչ-որ առումով դժվարությունների մեջ ենք, մտահոգ։ Բնական է, մենք նոր ենք այս դաշտում և պետք է կայանանք որպես ընդդիմադիր ուժ։ Կայացման ընթացքում ենք, և այս փոփոխությունն իր հետ բերում է բնական դժվարություններ։ Մենք ծրագրման աշխատանքի մեջ ենք և շուտով կկարողանանք ավելի ակտիվ գործել։
-ՀԱԿ-ն ու «Ժառանգությունը» ներկայացրել են իրենց քաղաքական պլատֆորմները։ Ի՞նչը չեք ընդունում ներկայացված պլատֆորմներում.
-Եթե համագործակցության առաջարկը լուրջ է, ապա դա պետք է լինի ինչ-որ մի ընթացքի արդյունք։ Դա պետք է ոչ թե հրապարակավ հայտարարվի, և ստեղծվի այս վիճակը, որ լրագրողներն անընդհատ հարցնեն՝ ին՞չ եք ասում, ի՞նչ եք անում, այլ պետք է լինեն խորհրդակցություններ, որոնց արդյունքում պետք է հայտարարություն լիներ։ Կարծում եմ, դա քարոզչական հնարք էր։ Կարթի վրա դրվել էր մի քանի շաքար՝ հայ-թուրքական հարաբերություններ, ցեղասպանության հարց, Ղարաբաղի հարց և այլն, և կախել էին մեր առջև։ Մենք պետք է շլանայինք այդ շաքարներով և կարթը կուլ տայինք։ Կարծում եմ, բավական փորձ ունենք, որ այդ խաղերին տուրք չտանք։ Համենայնդեպս, համագործակցությունը ոչ ոքի հետ չենք բացառում, բայց մենք ինքնուրույն կուսակցություն ենք, ծրագրման փուլում ենք, հրապարակ կգանք մեր ուղեգծով։ Եվ այնտեղ, որտեղ կարողանանք, կհամագործակցենք, այնտեղ, որտեղ չենք կարողանա, չենք համագործակցի։ Վերջապես, վերջնագրերի տեսք չպետք է ունենա համագործակցության առջարկությունը։
-Առավել հավանական եք համարում համագործակցությունը ՀԱԿ-ի՞, թե՞ «Ժառանգություն» կուսակցության  հետ և հատկապես ո՞ր կետերի շուրջ.
-«Ժառանգության» հետ մեր մոտեցումները բավական անորոշություններ ունեն։ Թե ի՞նչ է «Ժառանգություն» կուսակցությունը, դեռևս պարզ չէ. ինչ դերակատարություն ունի Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կուսակցության մեջ, ի՞նչ է «Ժառանգությունը» առանց Րաֆֆի Հովհաննիսյանի, «Ժառանգությունը» ՀԱԿ-ի արբանյա՞կն է, թե ինքնուրույն կազմակերպություն է, ինչո՞վ է տարբերվում կամ նման ՀԱԿ-ին։ Սրանք խնդիրներ են, որոնց պատասխանը մենք պետք է իմանանք։ ՀԱԿ-ի պարագայում. ՀԱԿ-ը նախ տարբեր կազմակերպությունների դաշինք է, որտեղ մենք իրար հետ ընդհանուր ազգային ուղվածության մեջ խնդիրներ ունենք։ Իրենց պատկերացմամբ՝ իրենց հետ կարելի է համագործակցել վայրկյանական իշխանափոխության ձգտելով։ Մենք այսօր նման ձգտում չունենք։ Մենք գնում ենք ընտրությա՛ն միջոցով իշխանափոխության։ Ամեն գնով իշխանափոխություն, ամեն ուժի հետ համագործակցել, սատանայի հետ համագործակցել, որ իշխանափոխություն տեղի ունենա, մենք դրան կողմնակից չենք։ Մենք կարծում ենք, որ վերջիվերջո ժողովուրդը պետք է գիտակցաբար կատարած ընտրությամբ իրական իշխանություն բերի, և ոչ թե «ընդդեմ»-ի հասկացողությամբ անընդհատ իշխանափոխություն տեղի ունենա։ Ժողովուրդը պետք է ծրագրերի՛ միջև ընտրություն կատարի։ Այդ առումով, ՀԱԿ-ը կազմող կազմակերպությունների միջև աշխարհայացքների և ուղղությունների բավական մեծ տարբերություն կա, ինչպես նաև և այդ կազմակերպությունների ու մեր միջև։ Դա բավական լուրջ գործընթաց պետք է լինի։ Պետք է հասնենք նրան, որ ժողովուրդը գիտակցաբար մեզ ընտրի և գիտակցաբար մեզ նախընտրի այս իշխանություններից։
-Ինչպե՞ս է պատկերացնում Արցախյան հարցի լուծումը ՀՅ Դաշնակցությունը.
-Հավատում եմ, որ Ադրբեջանը որևէ լուծման հետ չի համաձայնելու, քանի դեռ ձգտում է, որ հարցը ռազմական ուժով լուծվի։ Քանի դեռ հույս ունի, որ պատերազմում կացությունը կարող է վերականգնվել ի նպաստ իրեն, ինքը բանկցային սեղանի շուրջ համաձայնության չի գա։ Մի բան կարող է Ադրբեջանին ստիպել՝ բանկցային սեղանի շուրջ խնդիրը լուծել։ Դա պատերազմի բացառումն է։ Եթե միջազգային ուժերը կարողանան երաշխիք տալ, որ պատերազմը բացառված է, այդ ժամանակ Ադրբեջանը կգա կկանգնի լուծման բանակցային տարբերակին։ Այսօր այդ երաշխիքը չկա։ Եվ քանի չկա, մեր կողմից զիջումների մասին խոսելը քաղաքական տհասություն է։ Մենք միջազգային հանրությունից մի բան պետք է պահանջենք՝ բացառել պատերազմը,  մենք փոխադարձ զիջումներով կլուծենք հարցը։ Միայն այդ ժամանակ է, որ առարկայական կլինի Արցախի հարցի լուծումը։ Իսկ եթե չենք կարող բացառել պատերազմը, որևէ զիջում ավելի աղետալի պատերազմի պատճառ կարող է դառնալ։ Այս «ստատուս-քվոն» խաղաղություն է պարտադրել 14 տարի, և սրանից զիջումը կարող է պատերազմի պատճառ դառնալ։
-Արցախյան հարցի շուրջ բանակցությունները ձեզ գոհացնո՞ւմ են, թե՞ ոչ.
-Ո՛չ, բնականաբար։ Շատ բնական է, որ Ղարաբաղի հարցով բանակցի Ղարաբաղը։ Միայն մի դեպքում Ղարաբաղը կարող է չբանակցել՝ եթե Ադրբեջանն ընդունում է, որ Ղարաբաղը Հայաստան է։ Կարծում եմ, այդպիսի նախադեպ կար, սակայն Ալիև որդին 0-ից սկսեց, և մենք ևս պետք է վերադառնայինք 0 կետին, պետք է Ղարաբաղը շարունակեր բանակցել։
-Ի՞նչ արդյունք տվեց այսպես կոչված «ժողովրդական դիվանագիտությունը».
-Չի կարելի շոշոփելի արդյունք սպասել այդ տեսակ նախաձեռնություններից։ Այդ նախաձեռնությունը ավելի շատ նպատակ ուներ շփոթ ստեղծել։ Ես կուզեի, որ ադրբեջանցիներն  իսկապես գային տեսնեյին Ղարաբաղը, և տեսնեին, որ այն կայացած երկիր է։ Դա հոգեբանորեն ճիշտ ազդեցություն կթողներ իրենց վրա։ Բայց կեղծ բարեկամություն խաղալը ես չեմ ընդունում։ Բարեկամությունը փոխադարձ իրավունքների հարգանքի վրա է հիմնված լինում։ Մարդ չի կարող ասել, որ իրեն քաղաքականությունը չի հետաքրքրում, և ինքն անձնական բարեկամություն է անում։ Այդպիսի բան չի լինում, որ մարդ կարողանա անջատել իրեն քաղաքականությունից։ Ինձ թվում է, մթնոլորտ էին փորձում ստեղծել՝ փչացնելու հավանական տրամադրությունները։

Интервью с представителем Бюро АРФД Грантом Маргаряном
-В каком-то плане хорошо, в каком-то плане испытываем трудности, озабоченность.  Естественно, мы впервые на этом поле и должны состояться как оппозиционная сила. Мы находимся в процессе, и эта перемена несет с собой естественные трудности. Мы в  процессе проведения работ по программированию и скоро мы сможем работать более активно.
-АНК и «Наследие» представили свои политические платформы. Что для Вас неприемлемо в представленных платформах?
-Если предложение к сотрудничеству серьезное, то оно должно быть результатом какого-то процесса. Это должно заявляться не публично, и должна создаться не такая ситуация, когда журналисты постоянно спрашивают, что мы делаем, о чем говорим, а необходимы консультации, в результате которых и должно быть сделано заявление. Думаю, что это был агитационный прием. На крючок было навешено несколько сладких приманок: армяно-турецкие отношения, вопрос Геноцида, Карабахский вопрос и др., которые были подвешены перед нами. Мы должны были быть ослеплены сладостями и проглотить крючок.  Думаю, что у нас есть достаточно опыта, чтобы не поддаваться на эти игры. По крайней мере, мы ни с кем не исключаем  сотрудничества, но мы самостоятельная партия, находимся на стадии программирования и предстанем перед публикой  с нашим курсом. И там, где сможем, мы будем сотрудничать, там, где нет - не будем. Наконец, предложение о сотрудничестве не должно быть в виде ультиматума.
-С кем Вы более вероятной считаете возможность сотрудничества: с АНК или с «Наследием», и по каким именно пунктам?
-Наши подходы к «Наследию» обладают достаточной неопределенностью. Чем является партия «Наследие», пока неясно, какую роль в партии играет Раффи Ованнисян, что она из себя представляет без Раффи Ованнисяна, «Наследие» является спутником  АНК или самостоятельной организацией, в чем ее различия и сходства с АНК? Это проблемы, ответы на которые мы должны узнать. В случае АНК: во-первых, он является союзом различных организаций, в котором мы по общенациональным направлениям имеем друг с другом проблемы. В их представлении, с ними можно сотрудничать, стремясь к сиюминутной смене власти. У нас сегодня подобного стремления нет. Мы идем к власти путем выборов. Мы не являемся сторонниками получения власти любыми методами, сотрудничества с любой силой, сотрудничества с сатаной ради смены власти. Мы считаем, что власть должна прийти посредством сознательно совершенного народом выбора, а не путем постоянной смены власти, основанной лишь на понятии «против». Народ должен совершать выбор между программами. В этом плане, между организациями, составляющими АНК, имеются достаточно большие различия в плане их мировоззрения и направлений, те же разногласия также имеются и между нами и этими организациями. Это должен быть достаточно серьезный процесс. Мы должны добиться того, чтобы народ нас выбирал осознанно и осознанно же нас предпочел в сравнении с властями.
-Каким представляет решение Арцахского вопроса АРФ «Дашнакцутюн»?
-Я верю, что Азербайджан не согласится с каким-либо решением, пока он стремится решить вопрос военным путем. Пока он надеется, что положение в войне может восстановиться в его пользу, он не придет к согласию за столом переговоров. Одно может заставить Азербайджан решить проблему за столом переговоров. Это исключение войны. Если международные силы смогут дать гарантию, что война исключается, вот тогда Азербайджан встанет перед вариантом переговорного решения проблемы. Сегодня этой гарантии нет. А пока ее нет, разговоры с нашей стороны об уступках будут политической незрелостью.  Мы должны требовать от международного сообщества одно: исключение возможности войны, мы решим вопрос путем взаимных уступок. Лишь тогда решение вопроса Арцаха будет предметным. А если мы не можем исключить войну, то любая уступка может стать причиной более бедственной войны. Этот «статус-кво» принуждал к миру на протяжении 14-и лет, и от этого уступка может стать причиной войны.
-Довольны ли Вы переговорами вокруг Арцахской проблемы, или нет?
-Естественно, нет. Было бы естественным, если бы переговоры по Карабахскому вопросу вел сам Карабах. Карабах может не вести переговоры лишь в одном случае - если Азербайджан принимает, что Карабах - это Армения. Думаю, что подобный прецедент был, однако сын Алиева начал с нуля, и мы тоже должны были вернуться к нулевой точке, Карабах должен был продолжать вести переговоры.
-Принесла ли результаты так называемая «народная дипломатия»?
-От этих инициатив нельзя ожидать ощутимых результатов. Эта инициатива больше преследует цель внести неразбериху. Я бы хотел, чтобы азербайджанцы действительно пришли и увидели Карабах, то, что он состоявшееся государство. Это окажет на них правильное психологическое воздействие. Но  фальшивую игру в родственников я не приемлю. Родство бывает основано на взаимном уважении прав друг друга. Человек не может говорить, что политика его не интересует, и он ведет личную дружбу. Такого не бывает, чтобы человек мог отделить себя от политики. Мне кажется, что они пытались создать атмосферу, чтобы не испортить возможные настроения.