Համահայկական ներուժի նոր զորաշարժի՝ մոբիլիզացիայի անհրաժեշտությունը հրատապ խնդիր է:
Մեր փոքր տարածքը և փոքրաթիվ բնակչությունը, ինչպես նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի հսկայական հնարավորությունները և կատարելագործված դիվանագիտական մեքենան, մեզ միշտ էլ ստիպել են համախմբել մեր ազգային և միջազգային ռեսուրսները, թեկուզ տարբեր չափով, խորությամբ և արդյունավետութամբ: Բայց այսօր, հաշվի առնելով մեր շուրջը տեղի ունեցող փոփոխությունները և ի հայտ եկող նոր մարտահրավերները, սա դառնում է օրվա հրամայական: Կարելի է առանձնացնել չորս պատճառ, որոնք մոբիլիզացիայի խնդիրը հրատապ են դարձնում:
Առաջին՝ գլոբալ և տարածաշրջանային նոր զարգացումները, որ տեղի են ունեցել վերջին մեկ և կես տարվա ընթացքում և դեռևս շարունակվում են :
Երկրորդ՝ մեր լավ չհաշվարկված արտաքին քաղաքականության հետևանքով առաջացած խնդիրները:
Երրորդ՝ այդ քաղաքականության հետևանքով, հատկապես ապրիլի 22-ին Հայաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարությունների կողմից արված համատեղ հայտարարության պատճառով, Հայաստանի իշխանությունների և սփյուռքի միջև խրված սեպը:
Վերջապես՝ լեգիտիմության, հասարակության տարբեր շերտերի միջև հատվածականության և աճող լարվածության խնդիրները, խորացող անվստահությունը հասարակության և կառավարության միջև, ինչը ժողովրդավարության պակասի, հետևողականորեն անցկացվող վատ ընտրությունների և հետմարտիմեկյան իրավիճակի հետևանք են:
Ռեսուրսների մոբիլիզացիան ճիշտ պատկերացնելու համար անհրաժեշտ է պատասխանել երեք խումբ հարցերի:
Առաջին՝ ի՞նչն է, որ մենք փորձում ենք մոբիլիզացնել, որտե՞ղ են այդ ռեսուրսները, ինչպե՞ս բացահայտել ակնհայտ տեսադաշտից դուրս գտնվող ռեսուրսները, ինչպե՞ս դրանք համախմբել ընդհանուր նպատակի համար:
Երկրորդ՝ ո՞րն է այդ համախմբման նպատակը, ո՞ւմ հետ պետք է աշխատի այդ ուժը մեր ընդհանուր նպատակներն իրականացնելու համար: Որո՞նք են ուժի և ազդեցության այն կենտրոնները, որոնց հետ մենք ուզում ենք աշխատել: Որո՞նք են այն լծակները, որ պետք է օգտագործել:
Վերջապես, ամենակարևորը՝ ո՞րն է այն գաղափարախոսությունը, որի շուրջ պետք է համախմբել մեր հնարավորությունները: Ո՞րն է այն նպատակը, որին հայ ժողովուրդը, որպես մեկ ազգ և ժողովուրդ՝ Հայաստանում, Ղարաբաղում և սփյուռքում, ուզում է հասնել:
Սա է այն կարևոր խնդիրը, որի վրա ուզում եմ կենտրոնանալ՝ մեր ընդհանուր նպատակները և մեր խոցելի կողմերը:
Որպեսզի մենք կարողանանք ճիշտ գնահատել մեր խոցելի կողմերը և մարտահրավերները, թույլ տվեք անդրադառնալ այն խնդրին, թե ինչ է փոխվել այս վերջին մեկ և կես տարվա ընթացքում, և որոնք են այն վտանգները, որ սպառնում են մեզ:
Առաջինը գլոբալ մակարդակում ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունների փոփոխությունն է: Կատարվում է մերձեցման և երկու ուժերի միջև նոր detente-ի (լարվածության թուլացման) փորձ: Մերձեցման այս միջավայրում, այս երկու երկրները գլոբալ խնդիրներին սկսելու են նայել այլ տեսանկյուններից: Հնարավորությունները, արդյունքները և շահը երկու կողմերի համար էլ ավելի մեծ է լինելու, քան նախկինում:
Երկու կողմերի միջև բանակցային սեղանին դրված են պոտենցիալ անհամաձայնության բազմաթիվ խնդիրներ՝ էներգետիկ, սպառազինությունների վերահսկման, միջուկային անվտանգության խնդիրներ, ինչպես նաև հակամարտությունները, որ ներառում են նաև ղարաբաղյան հակամարտությունը, ինչն ակնհայտ դարձավ Մեծ ութնյակի հանդիպման ընթացքում Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հայտարարությամբ: Նման պայմաններում փոխադարձ առևտրի հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են, և էլ ավելի մեծ է հավանականությունը, որ առևտուրը տեղի կունենա ի հաշիվ մեզ: Մենք չենք կարող արհամարհել կամ պարզապես կողքից դիտել այդ փոփոխությունները: Մենք պետք է լինենք հետևողական, զգոն և փորձենք կանխել այս երևույթների բացասական հետևանքները Հայաստանի համար:
Երկրորդ՝ ռուս-վրացական պատերազմն անցյալ տարի փոխեց ազգերի ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների միջև մինչ օրս ինչ-որ չափով պահպանվող հավասարակշռությունը: Արևմուտքը ճանաչեց Կոսովոյի անկախությունը, չնայած Ռուսաստանի զգալի դիմադրությանը: Թեև Ռուսաստանը սպառնում էր ի հակակշիռ Կոսովոյի անկախության ճանաչմանը նույնն անել Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի դեպքում, նա չէր կարող դա հեշտությամբ անել: Դա լուրջ քաղաքական խնդիրներ կառաջացներ: Բայց ռուս-վրացական պատերազմը փոխեց միջավայրը և դարձավ անհրաժեշտ պատրվակ դա անելու համար: Ռուսաստանը հակադրվեց Կոսովոյի անկախությանը, որը համարում էր միակողմանիորեն պարտադրված, նույնն անելով Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի դեպքում: Այժմ, երբ այս, իրար հակադրվող, ճանաչումներն ավարտվեցին, կարծես համընդհանուր ներքին համաձայնություն կա, որ ինքնորոշման ջանքերի ճանաչման այս շարքն ավարտված է, և որ նույն բանին ձգտող մյուսների հանդեպ այլ վերաբերմունք է լինելու: Այս «քվոտավորմանն» անհրաժեշտ է հակազդել:
Երրորդ՝ այս ամենը տեղի է ունենում տարածաշրջանում, ինչպես նաև ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում, Թուրքիայի դերի բարձրացման համատեքստում: Ռուս-վրացական պատերազմի, բայց հիմնականում հայ-թուրքական խիստ հրապարակային դիվանագիտական ներգրավվածության հետևանքով, մենք կանգնած ենք լուրջ խնդրի առաջ, որից հնարավոր էր խուսափել:
Ահա թե ինչպիսին է ստեղծված իրավիճակը: ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունը, թերևս նաև Ռուսաստանը, ինչպես և Թուրքիան ու Հայաստանը, որոնց վարկը մասամբ կախված է հայ-թուրքական այս գործընթացի հաջողությունից, գործընթացի հանդեպ համընդհանուր ուշադրության պայմաններում ակնկալում էին հայ-թուրքական սահմանի բացում: Բայց դա տեղի չունեցավ: Ավելին՝ բոլորը հասկացան այն, ինչ պիտի հասկանային հենց սկզբից, որ Թուրքիան քայլ չի անի, քանի դեռ Ադրբեջանն իրեն բավարարող լուծումներ չի ստացել Ղարաբաղի հարցում: Այն, ինչը սկսվեց որպես հայ-թուրքական երկկողմ գործընթաց, ավարտվեց ղարաբաղյան խնդրի լուծման վերածումով հայ-թուրքական հարաբերություններում առաջընթացի նախապայմանի: Մենք բոլորս լավ հասկանում ենք, որ ստեղծված իրավիճակում և առաջին հերթին Հայաստանի վրա հսկայական միջազգային ճնշման պայմաններում ղարաբաղյան կարգավորման արագացված գործընթացը, որը միտված է ոչ միայն հենց ղարաբաղյան խնդիրը, այլ նաև հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելուն, կարող է հատկապես մեզ համար վատ որոշումների և զարգացումների բերել:
Չորրորդ՝ իրավիճակն ավելի է բարդանում այն հանգամանքով, որ Հայաստանն անցյալ նոյեմբերին ստորագրեց մայնդորֆյան հռչակագիրը, որի պահանջներից մեկը մեր դեմ է աշխատելու: Այն է՝ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ոչ միայն միջազգային սկզբունքների, այլև միջազգային կազմակերպությունների կողմից ընդունված որոշումների հիման վրա: Սա լուրջ դիվանագիտական բացթողում էր: Այդ հռչակագրով մենք հեշտացրել ենք Ռուսաստանի և այլ երկրների գործը Ադրբեջանի հետ իրենց հարաբերություններում՝ նրանց հնարավորություն տալով անել ադրբեջանանպաստ հայտարարություններ: Հայաստանը պետք է ամեն ինչ անի այդ հռչակագրի գոյությունը, դրա կարևորությունը հնարավորինս չեզոքացնելու և որպես գործոն նվազեցնելու ուղղությամբ:
Վերջապես հինգերորդը՝ ռազմական և քաղաքական հավասարակշռությունը Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև սկսում է փոխվել: Զինադադարը, որը պահպանվել է 15 տարի, պայմանավորված էր ոչ միայն կողմերի բարի կամքով և բանակցային գործընթացի առկայությամբ, այլ հիմնականում այն հանգամանքով, որ կողմերի միջև գոյություն է ունեցել բուֆերային գոտի և ռազմական հավասարակշռություն; Այսօր հավասարակշռության այդ բաղադրիչը հարցականի տակ է: Բուֆերային գոտու հարցն արդեն Հայաստանի վրա ճնշման առիթ է՝ տարածքները վերադարձնելու պահանջի տեսքով: Ադրբեջանը անթաքույց հզորացնում է իր ռազմական ներուժը: Որքան էլ մենք վստահ լինենք մեր բանակի հզորության և մեր ուժերի վրա, ադրբեջանական կողմը կարող է ռազմական գործողություններ սկսելու որոշում կայացնել՝ ելնելով իրենց ընկալումներից:
Այս բանաձևի քաղաքական մասը, որ արտահայտվում է բանակցությունների միջոցով, նույնպես փոփոխվում է: Այսօրվա բանակցային փաստաթուղթն արդեն հինգերորդն է վերջին 10 տարվա ընթացքում: Եթե կողմերը կորցնեն հավատը բանակցային գործընթացի հանդեպ, և դա զուգորդվի ռազմական հավասարակշռության փոփոխության ընկալմամբ, պատերազմի հնարավորությունը էապես կմեծանա:
Ես թվարկեցի մեզ համար խոցելի կողմ հանդիսացող հինգ խնդիրներ, որոնք, ես կարծում եմ, պետք է լինեն մեր մոբիլիզացիայի ջանքերի հիմքը:
Մենք պետք է փորձենք հակազդել այն իրավիճակին, որտեղ ԼՂՀ-ն կարող է առևտրի առարկա դառնալ գերտերությունների միջև: Մենք պետք է հստակեցնենք, որ մեզ համար անընդունելի է ինքնորոշման և անկախության համար քվոտաների սահմանումը: Մենք պետք է թույլ չտանք, որ Թուրքիան շահարկի հայ-թուրքական հարաբերություններում ստեղծված փակուղային իրավիճակը, ուշադրությունը շեղելով առանց նախապայմանների սահմանը բացելու իր ստանձնած պարտավորություններից և մեղքը դնելով հայկական կողմի վրա՝ Ղարաբաղի հարցում զիջումներ չանելու համար: Մենք պետք է հստակորեն պնդենք, որ Ղարաբաղի հարցը պետք է լուծել միջազգային սկզբունքերի և ոչ թե միջազգային կազմակերպությունների կողմից ընդունված, պարտադիր ուժ չունեցող որոշումների հիման վրա:
Վերջապես, առ այսօր լինելով ղարաբաղյան մարտում հաղթող կողմը, մենք պետք է հստակ շեշտենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը չունի ռազմական լուծում, և կոչ անենք գնալ հարցի լուծման խաղաղ ճանապարհով՝ հիմնվելով պատմական ու իրավական իրողությունների վրա:
Այս նպատակները պետք է լինեն մեր մոբիլիզացիայի ջանքերի հիմքում: Ջանքեր, որոնց գաղափարական առաջնորդողը պետք է լինեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ապահովությունը, անվտանգությունը և արժանավայել ապագան:
Վերջին երկու տասնամյակի պատմությունը բերել է մեզ մի հանգրվանի, երբ մենք պետք է պահանջենք, որ աշխարհը ճանաչի Ղարաբաղի ժողովրդի այս անքակտելի իրավունքը: Ղարաբաղի ժողովուրդը քվեարկել է այդ իրավունքի համար, պայքարել է դրա համար և ինստիտուցիոնալ շրջանակներ է ստեղծել այդ իրավունքը վերահաստատելու համար: Խնդրի կայուն կարգավորումը պետք է հիմնված լինի անցած 20 տարվա իրողությունների վրա, իրատեսորեն միտվի ապագային, խաղաղության ապագային:
Ազգային մոբիլիզացիայի անհրաժեշտություն

Новый марш всеармянского потенциала, необходимость мобилизации является актуальным вопросом.
Наша маленькая территория и малочисленное население, а также огромные возможности и усовершенствованная дипломатическая машина Турции и Азербайджана нас всегда заставляли консолидировать наши национальные и международные ресурсы, хотя бы с глубиной и эффективностью различной степени. Но сегодня с учетом происходящих вокруг нас изменений и появляющихся вызовов это становится велением времени. Можно выделить четыре причины, которые делают актуальной задачу мобилизации.
Первое, глобальные и региональные развития, которые произошли за последние полтора года и пока продолжаются.
Второе, проблемы, возникшие вследствие не хорошо просчитанной нашей внешней политики.
Третье, разлад, возникший между властями Армении и диаспорой вследствие этой политики, особенно по причине совместного заявления со стороны МИД Армении и Турции 22 апреля.
Наконец, проблемы легитимности, расслоения между различными слоями общества и растущей напряженности, углубляющее недоверие между обществом и правительством, что является следствием отсутствия демократии, последовательно плохо проводимых выборов и постмартовской ситуации.
Для правильного представления мобилизации ресурсов необходимо ответить на три группы вопросов.
Первое - Что мы пытаемся мобилизовать? Где эти ресурсы? Как выявить находящиеся вне поле зрения ресурсы и как их сплотить для общей цели?
Второе - Какова цель этого сплочения? С кем должна работать эта сила для реализации наших общих целей? Каковы те центры силы и влияния, с кем мы хотим работать? Каковы те рычаги, которые необходимо использовать?
Наконец, самое важное. Какова та идеология, вокруг которой мы должны сплотить наши возможности? Какова та цель, к которой армянский народ, как одна нация и народ, в Армении, Карабахе и Диаспоре хочет достичь?
Вот эта та важная задача, относительно которой я хочу сконцентрировать внимание - наши общие цели и уязвимые стороны.
Чтобы мы смогли правильно оценить наши уязвимые стороны и вызовы, позвольте коснуться той проблемы, что поменялось за последние полтора года, и каковы те опасности, которые угрожают нам.
Первое, изменение отношений США-Россия на глобальном уровне. Делается попытка сближения и ослабления напряженности между двумя силами. В этой среде сближения, эти две страны начнут смотреть на глобальные задачи с иной точки зрения. Возможности, результаты и выгода для двух сторон будут больше, чем прежде.
На переговорный стол между двумя сторонами положены многочисленные проблемы потенциального несогласия - энергетические, контроля за вооружениями, ядерной безопасности, а также конфликты, в которые входит и карабахский конфликт, что стало очевидным по заявлению стран-сопредседателей Минской группы во время встречи Большой восьмерки. В подобных условиях возможности взаимной торговли большие и еще больше вероятность, что торговля произойдет за счет нас. Мы не можем игнорировать или просто со стороны смотреть на эти изменения. Мы должны быть последовательны, бдительны и попытаться пресечь негативные последствия этих явлений для Армении.
Второе, русско-грузинская война прошлого года поменяла существовавшую до сегодняшнего дня сбалансированность между принципами самоопределения наций и территориальной целостности. Запад признал независимость Косово, несмотря на ощутимое сопротивление России. Хотя и Россия угрожала, что в противовес признания независимости Косово сделает то же самое и в случае с Абхазией и Южной Осетией, но она не могла это сделать так легко. Это вызвало бы серьезные политические проблемы. Но русско-грузинская война изменила среду и стала необходимым поводом, чтобы это сделать. Россия воспротивилась признанию Косово, которая считалась односторонне принудительной, делая то же самое в случае с Абхазией и Южной Осетией. Ныне, когда эти противопоставленные друг другу признания завершились, как будто есть всеобщее внутреннее согласие, что этот ряд признаний усилий самоопределения завершен и в отношении остальных, стремящихся к той же цели, будет иное отношение. Этому «квотированию» необходимо оказать противодействие.
Третье, все это происходит в контексте повышения роли Турции в регионе, процессе урегулирования карабахской проблемы. Вследствие русско-грузинской войны, но в основном из-за вовлечения в крайне публичную армяно-турецкую дипломатию, мы стоим перед серьезной проблемой, которую можно избежать.
Вот какова создавшаяся ситуация. США, Евросоюз, наверное Россия, а также Турция и Армения, рейтинг которых частично зависит от успеха этого армяно-турецкого процесса, в условиях всеобщего внимания к процессу ожидали открытия армяно-турецкой границы. Но этого не произошло. Более того все поняли то, что должны были понять изначально, что Турция не сделает ни шагу, пока Азербайджан не получил удовлетворяющие его решения по Карабаху. То, что начался как армяно-турецкий двусторонний процесс, завершился превращением решения карабахской проблемы в предусловие в армяно-турецких отношениях. Мы все хорошо понимаем, что в создавшейся ситуации и в первую очередь в условиях огромного международного давления на Армению, ускоренный процесс карабахского урегулирования, который направлен на урегулирование не только карабахской проблемы, а и армяно-турецких отношений, может особенно для нас привести к плохим решениям и развитиям.
Четвертое, ситуация еще больше осложняется тем обстоятельством, что в прошлом ноябре Армения подписала майндорфскую декларацию, одно из условий которой будет работать против нас. А это то, что конфликт должен быть урегулирован не только на основе международных принципов, а и решений, принятых международными организациями. Это серьезное дипломатическое упущение. Этой декларацией мы облегчили дело России и других стран в своих отношениях с Азербайджаном, давая им возможность делать проазербайджанские заявления. Армения должна сделать все для того, чтобы по возможности нейтрализовать существование, важность этой декларации и снизить ее в качестве фактора.
И наконец, пятое - военное и политическое равновесие между Карабахом и Азербайджаном начинает меняться. Перемирие, которое сохранялось 15 лет, было обусловлено не только доброй волей сторон и наличием переговорного процесса, а в основном тем обстоятельством, что между сторонами существовала буферная зона и военное равновесие. Сегодня составная этого равновесия под вопросом. Вопрос буферной зоны уже стал поводом для давления на Армению в виде возврата территорий. Азербайджан, не скрывая, усиливает свой военный потенциал. Как бы мы ни были уверены на мощь нашей армии и на наши силы, Азербайджан может принять решение о начале военных действий, исходя из своих восприятий.
Политическая часть этой формулы, которая выражается посредством переговоров, также меняется. Сегодняшний переговорный документ уже пятый в течение последних 10 лет. Если стороны потеряют веру в отношении переговорного процесса, и это будет сопровождаться восприятием смены военного равновесия, то вероятность войны существенно увеличится.
Я перечислил являющиеся для нас уязвимыми пять проблем, которые я считаю должны быть основами для нашей мобилизации.
Мы должны попытаться оказать противодействие этой ситуации, где НКР может стать предметом спекуляций между сверхдержавами. Мы должны уяснить, что для нас неприемлемо установление квот для самоопределения и независимости. Мы не должны позволить, чтобы Турция спекулировала тупиковой ситуацией, создавшейся в армяно-турецких отношениях, отвлекая внимание от взятых на себя обязательств по открытию границы без предусловий и взваливая вину на армянскую сторону для того, чтобы не делать уступки в вопросе Карабаха. Мы должны четко твердить, что вопрос Карабаха надо решать на основе международных принципов, а не решений, не имеющих обязательную силу, принятых со стороны международных организаций.
Наконец, до сегодняшнего дня, будучи стороной-победителем в карабахской войне, мы должны четко подчеркнуть, что проблема Нагорного Карабаха не имеет военного решения и призвать идти на решение вопроса мирным путем, основываясь на исторические и правовые реалии.
Эти цели должны быть в основе усилий нашей мобилизации. Усилия, идеологическими направляющими которых должны быть обеспечение, безопасность и достойное будущее народа Нагорного Карабаха.
История последних двух десятков лет привела нас к одному пристанищу, когда мы должны потребовать, чтобы мир признал это неотъемлемое право народа Карабаха. Народ Карабаха проголосовал за это право, боролся за него и создал институциональные рамки для подтверждения этого права. Стабильное решение проблемы должно быть основано на реалии прошедших 20 лет, реалистично направлено на будущее, мирное будущее.
Необходимость национальной мобилизации