Սիրիայի հեղափոխական ուժերն ու ընդդիմադիրները Ստամբուլում «անցումային» կառավարություն են ձևավորում
Սիրիայի հեղափոխական և ընդդիմադիր ուժերի Ազգային կոալիցիայի ներկայացուցիչները հավաքվել են Ստամբուլում, որպեսզի ձևավորեն իրենց «ամցումային» կառավարությունը և կողմնորոշվեն «Ժնև 2» խորհրդաժողովին մասնակցության հարցում: Հանդիպումը կտևի մինչև մայիսի 25-ը:
Ինչես հաղորդում է «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը, համաժողովի ընթացքում նախատեսվում է վերափոխել կոալիցիայի ղեկավարության կազմը. այն բաղկացած կլինի գլխավոր քարտուղարից, նրա երեք տեղակալներից և ընդդիմադիր ուժերի 63 ներկայացուցիչներից: Բացի այդ, նախատեսվում է, որ կհաստատվի անցումային կառավարության ղեկավար Հասան Հիտոյի նշանակած կառավարության կազմը, որը պետք է դառնա Սիրիայի գործող նախագահ Բաշար Ասադի հակառակորդների իշխանության գործադիր թևը:
Հաղորդվում է նաև, որ Ազգային կոալիցիայի մասնակիցները կփորձեն հստակեցնել խաղաղ կարգավորման «Ժնև 2» խորհրդաժողովին իրենց մասնակցությունը: Հիշեցնենք, որ խորհրդաժողովի կազմակերպման գաղափարը պատկանում է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիին:
«CNN TURK»-ի հաղորդմամբ՝ կոալիցիայի անդամներից մի քանիսը կտրականապես դեմ են Ասադի վարչախմբի հետ բանակցությունների գաղափարին, բայց կան նաև այնպիսիք, ովքեր բանակցային սեղանի շուրջը նստելուն դեմ չեն։
Հիշեցնենք, որ կառավարության կազմավորման վերաբերյալ խորհրդակցությունները Հիտոն սկսել էր դեռևս ապրիլի սկզբին: Չնայած դրան, մի շարք ընդդիմադիր ուժեր, այդ թվում նաև Սիրիայում գործողներից, հրաժարվել են ճանաչել նոր վարչապետին, որը համարվում է սիրիական «Մահմեդական եղբայրներ»-ի դրածոն:

Сирийская оппозиция попытается сформировать «переходное» правительство
Представители Национальной коалиции революционных и оппозиционных сил Сирии собрались в Стамбуле, чтобы сформировать кабинет своего «переходного» правительства, а также определиться с участием в предстоящей конференции «Женева-2». Встреча продлится до 25 мая.
Как передают турецкие СМИ, в ходе конференции планируется переизбрать руководство коалиции, которое будет состоять из генерального секретаря, трех его заместителей и 63 представителей оппозиционных групп. Кроме того, ожидается, что будет утвержден назначенный главой переходного правительства Гассаном Хитто состав кабинета министров, который должен стать исполнительной ветвью власти противников действующего президента Сирии Башара Асада.
Сообщается также, что участники Нацкоалиции попытаются определиться на предмет своего участия в конференции по мирному урегулированию «Женева-2», с идеей проведения которой в начале мая выступили глава МИД РФ Сергей Лавров и глава госдепа США Джон Керри. По данным телеканала «CNN Turk», некоторые члены коалиции категорически отвергают идею переговоров с режимом Асада, но есть и те, кто согласен сесть за стол переговоров.
Напомним, что консультации по формированию правительства Хитто начал еще в начале апреля. При этом ряд оппозиционных группировок, в том числе действующих внутри Сирии, отказались признать нового премьера, который считается ставленником сирийских «Братьев-мусульман».