Իվանիշվիլին սպասում է, թե Օբաման երբ պաշտոնական հրավեր կուղարկի
Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ շնորհավորել է Բարաք Օբամային: Նա շնորհավորական նամակ է հղել, որում հաջողություններ է մաղթել այն կարևոր առաքելությունում, որն ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում սպասվում է Բարաք Օբամային: Այս մասին տեղեկացնում է «Грузия Online»-ը։
Իվանիշվիլին հույս է հայտնել, որ վրաց-ամերիկյան հարաբերությունները հետագայում էլ ավելի կխորացվեն։ Նշվում է, թե Իվանիշվիլին պատրաստվում է իր ամերիկյան այցին՝ ընդգծելով, որ սպասում է պաշտոնական հրավերի:
Լրագրողների հետ զրույցում նա հայտարարել է, որ մոտ ժամանակներս հայտնի կդառնա իր առաջիկա վաշինգտոնյան այցի օրը, և քանի որ ընտրություններում հաղթել է Բարաք Օբաման, ուստիև կարիք չկա սպասել նոր նախագահի երդման արարողությանը: Իվանիշվիլին հավելել է, որ ամերիկացիները Վրաստանի մեծ բարեկամն են, և անկախ նրանից, թե ով է իշխում ԱՄՆ-ում՝ դեմոկրատները, թե հանրապետականները, ԱՄՆ-ը շարունակելու է օգնել Վրաստանին։

Иванишвили рад за «самого большого друга» Грузии в связи с переизбранием Обамы
Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили поздравил посла США с победой на президентских выборах Барака Обамы. Свои поздравления грузинский премьер озвучил на приеме, организованном посольством США в Грузии в гостинице «Кортъярд Мариотт» в честь выборов в США.
Иванишвили выразил надежду, что грузино-американские отношения еще больше углубятся.
По его словам, нынешний год — «год демократов». «В названии нашей партии тоже была демократическая Грузия и посмотрите на цвета – это год синих цветов. Думаю, мы сможем и углубим отношения с самым большим нашим другом — США. Поздравляю с этой победой президента Обаму и американский народ», — заявил Иванишвили журналистам, передает «Грузия Online».
В свою очередь США намерены в будущем продолжить поддерживать стремление Грузии стать членом НАТО, заявил посол США в Грузии Ричард Норланд. «В США существует твердая уверенность, что у Грузии должна быть возможность самой выбирать свое будущее, определять ту модель, которая для нее приемлема», — сказал дипломат.
Напомним, что действующий президент США Барак Обама победил на президентских выборах, прошедших 6 ноября, набрав 303 голоса выборщиков при необходимых 270. Республиканец Митт Ромни набрал 203 голоса. Таким образом, Обама переизбран на второй срок.