«Մուսուլմանների անմեղությունը» ֆիլմի պրոդյուսերին 1 տարվա ազատազրկման են դատապարտել. պատճառն ամենևին էլ ֆիլմը չէ
Լոս Անջելեսի շրջանային դատարանը Իսլամական աշխարհում մեծ աղմուկ հանած «Մուսուլմանների անմեղությունը» ֆիլմի պրոդյուսեր Մարկ Բասելի Յուսեֆին 1 տարվա ազատազրկման է դատապարտել։ Այս մասին հաղորդում է «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ»–ը։
Նշենք, սակայն, որ այս դատավճիռն իրականում ոչ մի կապ չունի աղմկահարույց ֆիլմի ստեղծման և տարածման հետ։ Պատճառն այն է, որ Յուսեֆը նախկինում գործած հանցագործության համար գտնվել է պայմանական ազատության մեջ, սակայն մի շարք խախտումներ է թույլ տվել, ինչի հետևանքով կայացվել է արդեն իրական ազատազրկման դատավճիռը։
Հիշեցնենք, որ Յուսեֆի ստեղծած ֆիլմի պատճառով մի շարք արաբական երկրներում՝ մասնավորապես Եմենում, Եգիպտոսում, Լիբիայում, Լիբանանում, Սուդանում և Թունիսում, բողոքի մեծ ալիք էր բարձրացել, ինչի հետևանքով բազմաթիվ մարդիկ են զոհվել և վնասվածքներ ստացել։ Լիբիական Բենղազի քաղաքում կատաղած իսլամիստների հարձակման պատճառով զոհվել է նաև ԱՄՆ-ի դեսպանը։

Продюсер фильма «Невинность мусульман» получил год тюрьмы
Калифорнийский суд приговорил к году тюремного заключения предполагаемого продюсера скандального фильма «Невинность мусульман», проживающего в Калифорнии уроженца Египта Марка Басили Юсефа.
Следствие установило, что мужчина неоднократно нарушал запрет на использование псевдонимов, в том числе и в ходе работы над скандальным фильмом, а также проигнорировал требование не пользоваться интернетом. Всего Юсуфу были предъявлены обвинения по восьми пунктам. Свою вину он признал лишь по четырём.
Отмечается, что именно Юсуф разместил ролик на портале «YouTubе». Позже соавтор и основной вдохновитель скандального фильма исчез вместе с членами своей семьи. Он был задержан в сентябре.
Поводом для ареста мужчины послужило нарушение условий испытательного срока. В 2010 году Накула был приговорен к тюремному заключению за мошенничество с банковскими картами и не имел права пользоваться интернетом в течение пяти лет.