Իսրայելի պաշտպանության նախարար. Իրանը դադարեցրել է ատոմային ռումբի ստեղծման աշխատանքները
Իրանը դադարեցրել է ատոմային ռումբի ստեղծման աշխատանքները։ Նման հայտարարությամբ է «Դեյլի թելեգրաֆ»-ին տված հարցազրույցում հանդես եկել Իսրայելի պաշտպանության նախարար Էհուդ Բարաքը։
Նախարարին նման ենթադրության հիմք է տվել այն տեղեկությունը, որ Իրանն իր հարստացված ուրանի մոտ 20%-ն ուղղել է խաղաղ կարիքների համար։ Ըստ Իսրայելի գնահատականների՝ ներկայում իրանցիները մինչև 20% հարստացված 189 կգ ուրան ունեն։ Նախարարի խոսքով՝ 189 կգ-ից 38%-ն Իրանն ուղղել է միջուկային ձողերի արտադրության համար, որոնք խաղաղ նպատակներով օգտագործվում են հետազոտական ռեակտորում։
Իսրայելցի նախարարն ընդգծել է, որ Թեհրանը, հնարավոր է, նման քայլի է գնացել 3 պատճառներից ելնելով.
1. այն մտավախությունից, թե Իսրայելն ու ԱՄՆ-ը ռազմական գործողություններ կսկսեն,
2. «հնարավոր է՝ Իրանը դիվանագիտական խաղ է խաղում, որպեզի չսրի իրավիճակն ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններից առաջ,
3. չի բացառվում, որ Իրանը ցանկանում է Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալությանը ցուցադրել, որ  իր պարտավորությունները կատարում է»։

Иран приостановил создание атомной бомбы – министр обороны Израиля
Иран приостановил работу над созданием атомной бомбы, заявил министр обороны Израиля Эхуд Барак. В интервью британской газете «Daily Telegraph» во время пребывания в Лондоне Барак заявил, что, по всей вероятности, Тегеран отсрочил планы немедленного обладания ядерным оружием, однако «момент истины» был отсрочен только «на восемь–десять месяцев».
Основанием для таких выводов Барака стала информация, что Иран перенацелил около трети обогащенного до 20% урана на мирные нужды.
По израильским оценкам, в настоящее время иранцы располагают 189 килограммами урана, обогащенного до 20%, что может служить основой для дальнейшего обогащения его до состояния, необходимого для создания ядерного оружия.
По словам министра, 38% из этих 189 килограммов Иран направил на производство ядерных стержней, которые используются в исследовательском реакторе в мирных целях.
Барак отметил, что Тегеран пошел на такой шаг, возможно, по трем причинам:
1)«из опасений, что Израиль и США проведут операцию, которая не позволит ему ближе подойти к созданию ядерного оружия;
2)возможно, Иран разыгрывает дипломатический гамбит, чтобы не обострять ситуацию перед президентскими выборами в США и выиграть время;