Թուրք վերլուծաբան. «Արվածը վտանգավոր էր, Ռուսաստանին մեր դեմ ենք հանում»
Թուրք հայտնի վերլուծաբան, Համաշխարհային քաղաքական զարգացումների կնետրոնի տնօրեն Մենսուր Աքգյունը կարծում է, որ Անկարայում սիրիական օդանավը հարկադրաբար իջեցնելը Թուրքիայի համար վտանգավոր քայլ էր, քանի որ այդպիսով երկիրը դուրս եկավ Ռուսաստանի դեմ։
–Ես կարծում եմ՝ սա մկանների ցուցադրություն էր։ Ժամանակը ցույց կտա՝ Թուրքիան սխա՞լ էր, թե՞ ճիշտ։ Սակայն արվածը վտանգավոր էր։ Ռուսաստանին մեր դեմ ենք հանում, վտանգում Սիրիայում թուրքական օդանավերի անվտանգությունը,–ասել է Աքգյունը։
Վերլուծաբանը Սիրիայի հանդեպ Թուրքիայի քաղաքականությունը գնահատել է վատ.
–Ընդդիմությանը զենք տալը, նրանց իր տարածքում տեղակայելը ճիշտ չէր։ Սիրիայի հակաօդային պաշտպանության համակարգը ճեղքելու համար Թուրքիային 600 թևավոր հրթիռ է անհրաժեշտ, որը մենք չունենք։ ՆԱՏՕ-ն խառնվելու մտադրություն չունի, իսկ ԱՄՆ-ը ուրիշ հոգսերով է տարված։ Մտահոգված եմ, որ այս ամենը Թուրքիայի կողմից լավ չի ուսումնասիրվել։

Турция настраивает этим против себя Россию – турецкий аналитик
Турция предприняла опасный шаг против России, посадив в Анкаре сирийский пассажирский самолет, так как этим она настраивает Россию против себя. Об этом в интервью агентству «Taraf» заявил известный турецкий аналитик, директор турецкого Центра глобальных политических развитий Менсур Акгюн.
«Думаю, это было игрой мышц. Время покажет, была Турция права или нет. Но то, что было сделано, было опасно. Мы настраиваем Россию портив себя, ставим под угрозу безопасность турецких самолетов в Сирии», - считает Акгюн.
Аналитик негативно оценил политику Турции в вопросе Сирии, отметив:
«Передавать оппозиции оружие и размещать их на своей территории было неправильно. Чтобы прорвать систему противовоздушной обороны Сирии, Турции необходимо 600 крылатых ракет, которых у нас нет. НАТО не намерено вмешиваться, а США заняты другими заботами. Боюсь, со стороны Турции все это было недостаточно продумано».