Շիրակ Թորոսյան. «Իվանիվշիլիի քաղաքական դաշինքը խոստացել է ազատ արձակել Վահագն Չախալյանին»
Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակած «Վրացական երազանք» քաղաքական դաշինքի ղեկավար Բիձինա Իվանիշվիլին խոստացել է, որ ամենասեղմ ժամկետներում ազատ կարձակվի ջավախահայ ակտիվիստ Վահագն Չախալյանը։ Այս մասին հայտնել է «Ջավախք» հայրենակցական միության ղեկավար, ԱԺ ՀՀԿ–ական պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը։
Հրավիրված մամլո ասուլիսին Թորոսյանը լրագրողներին հայտնել է, որ Իվանիշվիլիի քաղաքական ուժը ջավախահայերին ոչ միայն խոստացել է լուծել մի շարք սոցիալ–տնտեսական հարցեր, այլ նաև հայ–վրացական կրթական համալիր հիմնել, ինչպես նաև ավելացնել հայալեզու դասաժամերի քանակը։
Հիշեցնենք, որ Վահագն Չախալյանը 2008թ. ձերբակալվել էր՝ մեղադրվելով զանգվածային անկարգություններ հրահրելու և ապօրինի զենք կրելու համար։ Նա դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման։

Ширак Торосян: «Политический блок Иванишвили обещал освободить Ваагна Чахаляна»
Глава победившего на парламентских выборах в Грузии блока «Грузинская мечта» Бидзина Иванишвили пообещал освободить джавахкского активиста Ваагна Чахаляна в кратчайшие сроки. Об этом во время пресс-конференции заявил председатель земляческого объединения «Джавахк», депутат НС от РПА Ширак Торосян.
По словам Торосяна, блок Иванишвили пообещал двавахкским армянам не только решить ряд социально-экономических проблем, но и основать армяно-грузинский образовательный комплекс, а также увеличить количество уроков армянского языка.
Напомним, что Ваагн Чахалян был арестован в 2008г. по обвинению в организации массовых беспорядков и незаконном ношении оружия. Он был осужден на 10 лет лишения свободы.