Սիրիայի թեման տեղ չի գտել ՆԱՏՕ–ի ՊՆ ղեկավարների հանդիպման օրակարգում
Սիրիայում ներպետական բախումների, ինչպես նաև թուրք–սիրիական սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպերի հարցը չի ընդգրկվել Հյուսիսատլատնյան դաշինքի՝ ՆԱՏՕ–ի անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպման (այն կկայանա հոկետմբերի 9-10–ը) օրակարգում: Այս մասին, «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ, հաղորդում է ՆԱՏՕ–ի լրատվական ծառայությունը։
Միաժամանակ, կառույցի լրատվական ծառայության աշխատակից Կարմեն Ռոմերոն նշել է, որ հիշյալ հանդիպման ժամանակ նախարարները կարող են կամովին բարձրացնել այդ հարցը։

Тема Сирии не включена в повестку дня предстоящей встречи минобороны НАТО
Тема Сирии и конфликт на границе с Турцией не включен в повестку дня встречи министров обороны НАТО 9-10 октября. Об этом заявила, отвечая на вопрос «ИТАР-ТАСС», представитель пресс-службы НАТО Кармен Ромеро.
«Тема Сирии не входит в официальную повестку дня заседания Совета НАТО на уровне министров обороны», - подчеркнула она.
В то же время Ромеро отметила, что министры «могут затронуть в ходе своей дискуссии любую тему, которую сочтут нужным». Из этих слов следует, что военный конфликт в Сирии вероятнее всего будет затронут на этой встрече, но никаких формальных решений на ней ждать не приходится.