Թուրքական բանակը վերսկսել է Սիրիայի տարածքի հրետակոծումը
Թուրքիայի զինված ուժերն այսօր վերսկսել են Սիրիայի տարածքի հրետակոծումը: Գործողությունը մեկնարկել է տեղական ժամանակով ժամը 06։45-ին: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Haberler.Com» կայքը։
Սա Թուրքիայի կողմից Սիրիայի տարածքի հրետակոծման արդեն երկրորդ դեպքն է այն բանից հետո, ինչ երեկ երեկոյան Սիրիայի տարածքից արձակված արկը պայթեց Շանլըուրֆա (Ուրֆա) նահանգի Աքչաքալեի շրջանում և 5 մարդու մահվան պատճառ դարձավ:
Նշենք, սակայն, որ թեև թուրքական կողմը պնդում է, թե թուրքերի վրա արձակված արկը Սիրիայի կառավարական բանակի «ձեռքի գործն» է, սակայն Թուրքիային սահմանակից Սիրիայի շրջաններում արդեն երկու շաբաթ է, ինչ կատաղի մարտեր են ընթանում կառավարական բանակի ու սիրիական ապստամբների միջև: Կա կարծիք, թե այս միջադեպը ապստամբներն իրենք են սադրել։

Турецкие войска возобновили артиллерийский обстрел севера Сирии
Артиллерия турецкой армии продолжила сегодня утром наносить удары по сирийскому местечку Телль-Абъяд в 10 километрах от границы с Турцией. Огонь велся из приграничного турецкого населенного пункта Акчакале в провинции Шанлыурфа. Обстрелу подвергся ряд объектов, откуда из минометов был обстрелян в среду Акчакале. В результате нападения погибли пять мирных граждан, более десяти пострадали. Об этом сообщает «ИТАР-ТАСС» со ссылкой на турецкие СМИ.
По сообщениям, поступившим из Дамаска, жертвами турецкого обстрела в Телль-Абъяде стали несколько человек, включая военнослужащих.
Как заявил вице-премьер турецкого правительства Бюлент Арынч, «Турция будет до конца защищать свои права в связи с гибелью граждан и нападением».
«В статьях устава НАТО говорится об обязательствах членов альянса в случае нападения на одного из них. Мы не слепые и будем до конца добиваться соблюдения наших прав», - заявил Арынч.
Премьер-министр Турции Тайип Эрдоган, в свою очередь, созвал срочное совещание с участием начальника генштаба и министров-силовиков.