Պաղեստինի խորհրդարանի խոսնակն իսրայելական բանտից ազատ է արձակվել
Իսրայելի իշխանություններն ազատ են արձակել Պաղեստինի ինքնավարության օրենսդիր մարմնի ղեկավար, «Համաս» շարժման անդամ Ազիզ Դվեյքին: Այս մասին հաղորդում է «Մաան» գործակալությունը:
Դվեյքը պաղեստինյան կողմին է հանձնվել Բեյթ-Սիրա անցակետում: Նրա հետ միասին ազատ է արձակվել նաև «Համաս»-ի մեկ այլ բարձրաստիճան անդամ` Ջաֆար Իզ-ադ-Դինը:
Նշենք, որ 2006թ. փետրվարից Դվեյքը զբաղեցնում է պաղեստինյան խորհրդարանի ղեկավարի պաշտոնը:
Հիշեցնենք, որ Ազիզ Դվեյքը ձերբակալվել էր հունվարի 19-ին` Երուսաղեմի և Ռամալայի միջև գտնվող Ջաբայի անցակետում՝ ահաբեկչական գործունեությանը մասնակից լինելու կասկածանքով: Իսրայելի իշխանությունները նրան 6 ամիս կալանքի տակ են պահել` առանց որևէ պաշտոնական մեղադրանք առաջադրելու: Ընդ որում, այս բանտարկությունը Դվեյքի համար առաջինը չէ: 2006թ. նա «Համաս»-ի մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ ձերբակալվել էր` ի պատասխան իսրայելցի զինվոր Գիլադ Շալիթի առևանգման: Այդ ժամանակ Դվեյքը իսրայելական բանտում 3 տարի է անցկացրել։

Израиль освободил спикера палестинского парламента
Власти Израиля освободили председателя Законодательного собрания Палестинской автономии, члена движения «ХАМАС» Азиза Двейка. Об этом сообщает агентство «Маан».
Как отмечается, Двейк был передан палестинской стороне на пропускном пункте Бейт-Сира. Вместе с ним был освобожден еще один выскопоставленный член «ХАМАС» Джаафар Из-ад-Дин.
Отметим, что Азиз Двейк был задержан 19 января на пропускном пункте в Джабаа между Иерусалимом и Рамаллой по подозрению в причастности к террористической деятельности. Впоследствии власти Израиля поместили его под шестимесячный административный арест без предъявления каких-либо официальных обвинений.
Нынешнее заключение в израильской тюрьме было для Двейка не первым. В 2006 году он вместе с рядом других высокопоставленных членов «ХАМАС» был задержан в качестве ответа на похищение капрала израильской армии Гилада Шалита. Тогда Двейк провел в заключении около трех лет и был отпущен на свободу в июне 2009 года. Азиз Двейк занимает пост председателя палестинского парламента с февраля 2006 года.