Այսօր ժամը 18։00-ին ՄԱԿ–ում կլուծվի Սիրիայում դիտորդական առաքելության երկարաձգման հարցը
ՄԱԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը հայտարարել է, որ այսօր ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում կայանալիք քվեարկության ժամանակ ՌԴ-ն կողմ է քվեարկելու Սիրիայում գտնվող դիտորդների առաքելությունը 45 օրով երկարաձգելու կետ ունեցող նախագծին, որը հինգշաբթի առավոտյան ներկայացրել են Պակիստանի ներկայացուցիչները:
Չուրկինի խոսքերով` Իսլամաբադն առաջարկում է դիտորդների մանդատները երկարաձգել առանց որևէ նախապայմանի, ինչը, ըստ նրա, «տվյալ պահին լավագույն որոշումն է»:
–30 կամ 45 օր հետո մենք կգնահատենք իրավիճակը` հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեսակետը,–նշել է Չուրկինը։
Նշենք, որ Սիրիայում դիտորդների մանդատների ժամկետը լրանում է հուլիսի 21-ին։ Դիտորդների ժամկետի հարցը կլուծվի այսօր` Մոսկվայի ժամանակով ժամը 18։00-ին:
Հիշեցնենք, որ վերջին օրերին ԱԽ-ում Ռուսաստանը շրջանառության մեջ էր դրել ևս մեկ նախագիծ, ըստ որի` նախատեսվում էր դիտորդների մանդատների ժամկետը երկարաձգել, սակայն այդ նախագիծն այդպես էլ քվեարկության չդրվեց։

Сегодня в СБ ООН состоится голосование по продлению мандата наблюдателей в Сирии
Голосование по техническому продлению мандата наблюдателей в Сирии состоится в СБ ООН – сутки спустя после того, как Россия и Китай блокировали западный проект резолюции с угрозой санкций против участников сирийского конфликта. Об этом сообщает РИА «Новости».
Проекты новой резолюции предложили утром в четверг Пакистан и Великобритания. Как сообщил постоянный представитель РФ при ООН Виталий Чуркин, Москва готова поддержать пакистанский вариант. По его словам, Пакистан предлагает продлить пребывание наблюдателей на 45 дней.
Британская делегация предлагает также оставить их в Сирии, но на 30 дней и «в последний раз», причем при выполнении ряда условий, в том числе прекращении использования тяжелых вооружений и насилия со стороны властей. Однако, если диктуются условия, то это уже не просто техническое продление.
Отметим, что наблюдатели ООН были размещены в Сирии принятым в марте решением Совета Безопасности, которое предусматривало пребывание миссии до 21 июля. Численность наблюдателей не превышает 300 человек.
Оставить в Сирии миротворцев на определенный срок предусматривалось и в российском проекте, который западные партнеры Москвы отказались накануне рассматривать, настаивая на силовом подходе.