Վենեսուելայի նախագահի 7 թեկնածուներից 6-ը ստորագրել է ընտրությունների արդյունքները անվերապահորեն ընդունելու մասին համաձայնագիրը
Վենեսուելայում երկրի նախագահի պաշտոնի 7 թեկնածուներից 6-ը ստորագրել է «Դեմոկրատական համաձայնագիրը», որը նրանց պարտավորեցնում է ճանաչել հոկտեմբերի 7-ին երկրում անցկացվելիք նախագահական ընտրությունների արդյունքները՝ անկախ ամեն ինչից։ Միակ թեկնածուն, ով հրաժարվել է ստորագրել փաստաթուղթը, «Սոցիալիզմ և ազատություն» կուսակցության կողմից առաջադրված Օռլանդո Չիրինոսն է: Այս մասին տեղեկացնում է «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ»–ը։
Հիշեցնենք, որ վերոհիշյալ փաստաթուղթը ստորագրելու նախաձեռնությամբ դեռ անցած շաբաթ հանդես էր եկել տեղի ԿԸՀ-ի ղեկավար Տիբիսայ Լուսենան: «Դեմոկրատական համաձայնագիրը» կազմված է երեք կետից` անվերապահորեն ընդունել ընտրությունների արդյունքները, գործել ընտրական գործընթացի օրենքներին խիստ համապատասխան, պահպանել խաղաղություն` ընտրությունների նախապատրաստման, անցկացման և արդյունքների ամփոփման ընթացքում, որպեսզի երկրում բռնություններ չլինեն:
Չնայած նախագահի թեկնածուները 7-ն են, սակայն հիմնական պայքարը տեղի կունենա 14 տարի իշխանության ղեկին գտնվող նախագահ Ուգո Չավեսի և ընդդիմադիր Էնրիկե Կապրիլեսի միջև։ Չավեսն իշխող Միասնական սոցիալիստական կուսակցության թեկնածուն է, թեև նրան աջակցում են 10 կուսակցություններ, այդ թվում` կոմունիստներն ու «Տուպամարոս» հեղափոխական շարժումը։ Իր հերթին Կապրիլեսը համարվում է Դեմոկրատական բլոկում միավորված 22 քաղաքական կուսակցությունների թեկնածու:

6 из 7 кандидатов в президенты Венесуэлы подписали соглашение о признании результатов выборов
Шесть из семи кандидатов на пост президента Венесуэлы подписали «Демократическое соглашение», обязывающее их безоговорочно принять результаты очередных президентских выборов, намеченных на 7 октября. Об этом сообщает «ИТАР-ТАСС».
Единственным кандидатом, отказавшимся подписывать документ, стал профсоюзный деятель Орландо Чиринос, которого выдвинула партия «Социализм и свобода».
«Демократическое соглашение» состоит из трех пунктов: во-первых, безоговорочно принять результаты выборов, во-вторых, действовать в строгом соответствии с конституцией и законами, которые регулируют избирательный процесс, и, в-третьих, сохранять обстановку социального мира и взаимоуважения, чтобы в ходе подготовки выборов, во время их проведения и после оглашения результатов в стране не произошло никаких насильственных акций.
Отметим, что хотя для участия в очередных президентских выборах в Венесуэле зарегистрированы 7 человек, основная борьба будет вестись между действующим президентом Уго Чавесом, который находится у власти 14-й год подряд, и кандидатом от оппозиционного Блока демократического единства Энрике Каприлесом. Формальное право на выдвижение кандидатов имеют все 56 политических партий, зарегистрированных в Национальном избирательном совете, однако все они имеют возможность выдвигать общего кандидата и таким образом формировать коалиции. Хотя Чавес является кандидатом правящей Единой социалистической партии Венесуэлы, еще 10 партий назвали его своим кандидатом, включая коммунистов и революционное движение «Тупамарос». В свою очередь, Каприлес стал кандидатом от 22 политических партий, объединенных в Блок демократического единства.