Իրանը մտադիր է Իրաքին գազ մատակարարել 2013 թվականի վերջին
Իրանը պլանավորում է Իրաքին գազ մատակարարել հաջորդ տարվա վերջին, երբ ավարտված կլինի երկու երկրները միմյանց կապող գազատարի կառուցումը: Այս մասին, Իրանական «Press TV» հեռուստաալիքի փոխանցմամբ, հայտարարել է Իրանի նավթարդյունաբերության նախարար Ռոստամ Ղասեմին:
Նախարարը նշել է, որ բացի դեպի Պակիստան և Իրաք գազի արտահանման համաձայնագրերից, իրենք ստացել են նաև իրենց գազը Թուրքիայի տարածքով դեպի Եվրոպա արտահանելու թույլտվությունը: Թե երբ կիրագործվեն այդ պրոյեկտները և արդյոք Արևմուտքի պատժամիջոցները չեն խոչընդոտի այդ ամենին, նախարարը չի մանրամասնել:
Նախորդ տարվա ամռանը Իրանը, Իրաքը և Սիրիան ստորագրել էին իրենց տարածքով անցնելիք ընդհանուր գազատարի կառուցման վերաբերյալ հուշագիր: Այդ գազատարը ստացել է «Իսլամական գազ» անվանումը և գնահատվում է մոտ 10 միլիարդ դոլար: Գազատարն ունենալու է 5600 կիլոմետր, օրական թողունակությունը կազմելու է 110 միլիոն խմ, որից 20-25 միլիոն խմ-ն գնելու է Սիրիան:

Иран планирует начать поставки природного газа в Ирак
Иран планирует начать поставки природного газа в Ирак к концу следующего года, по завершении строительства газопровода между странами, сообщает РИА «Новости» со ссылкой на «PressTV» и заявление министра нефти Ирана Ростама Касеми.
«В дополнение к соглашениям по экспорту газа в Пакистан и Ирак, также было получено разрешение на экспорт газа в Европу через Турцию», - отметил министр.
Летом прошлого года Иран, Ирак и Сирия подписали меморандум о взаимопонимании в отношении строительства газопровода, который пройдет по территории трех стран.
Стоимость строительства газопровода, получившего название «Исламский газ», может составить около 10 миллиардов долларов.
Согласно проекту, мощность газопровода протяженностью 5,6 тысячи километров составит 110 миллионов кубометров газа в сутки. Сирия будет покупать ежедневно от 20 до 25 миллионов кубометров газа. Некоторое количество газа будет через арабскую газотранспортную систему поставляться в Ливан и Иорданию. В перспективе Иран планирует организовать поставки сжиженного газа в Европу через сирийские средиземноморские порты.
Кроме того, иранский министр отметил, что страна планирует удвоить добычу газа к окончанию пятилетнего плана экономического развития (завершается в 2015 году).